Nahlas nepřítele. Ukrajina má chatbota pro Telegram, který slouží ke sledování útočících Rusů

Válka na Ukrajině není jen pozemní, ale i digitální a je specifická tím, že jsou u ní využívány konvenčně dostupné mobilní technologie. Nedávno jsme psali o tom, jak Google na Ukrajině začal využívat služby Play k upozorňování na raketové útoky, nyní své praktické využití našel i Telegram, při začátku invaze byly ruské konvoje patrné i v Mapách Apple či Google, kde byly označovány jako kolona.

Ten se stal nejrozšířenějším ukrajinským nástrojem ke komunikaci a šíření zpráv nejen z války a hojně jej využívají i ke komunikaci s národem i představitelé ukrajinské vlády, včetně prezidenta Zelenského. Vláda však přišla na další skvělý způsob využití, který pomáhá i přímo na vojenské frontě. 

Ukrajinská vláda nechala v Telegramu vytvořit vlastního chatbota zvaného „eBopor” (Nepřítel), přes něhož mohou svědci z celé země nahlašovat pohyby nepřátelských vojsk, či jiné důležitá svědectví, která mohou pomoci ve válce. Aby nedošlo k zneužití chatbota, je pro vložení informací nejprve nutné ověření v národní apllkaci Diya, který eviduje ukrajinské občany.

Díky tomu se do chatbota nedostanou sabotéři z Ruska a občané Ukrajiny naopak mohou tímto způsobem rychle a efektivně sdílet svá svědectví v podobě textu, fotek či videí přímo s těmi, kteří tyto informace mohou využít v boji. Pro stát i samotné uživatele je navíc tato cesta vzhledem k rozšířenosti Telegramu jednodušší, než vyvíjet samostatnou aplikaci. Přestože čísla není možné ověřit, podle lidí na Twitteru už chatbota eBopor v Telegramu využilo přes 200 tisíc lidí.

Nedávné novinky v Telegramu:

Zdroj: UkraNews, Via: Cult of Mac

Diskuze (3) Další článek: Vypne Google v Rusku Androidy? Místní „výrobci“ už si nemohou licencovat systém se službami GMS

Témata článku: , , , , , , , , , , Válka, KOTOR, Nepřítel, Mobilní technologie, Invaze, Válka na Ukrajině, Sledování, Pro +, Vláda,