Náhrada za Agile Messenger: velký přehled klientů pro ICQ

Společnost Agile Mobile na konci minulého týdne oznámila, že v Česku zavádí nutnost platby za používání svého mobilního instant messengeru. Znamená to pro uživatele symbianových smartphonů konec bezplatného ICQ u nás? Nikoli. Klientů existují spousty, stačí si jen vybrat vyhovující. A ani nemusíte mít Symbian.
Kapitoly článku
V sobotu, 7. ledna, společnost Agile Mobile v Česku potichu spustila nutnost platby za používání do té doby nejoblíbenějšího mobilního instant messengeru Agile Messenger. Prakticky okamžitě po prosáknutí této zprávy mezi uživatele začala na internetu vášnivá diskuse o tom, co se stalo a jak v budoucnu tuto situaci řešit, aby mohli uživatelé i nadále využívat služeb protokolu ICQ zdarma.

Z oficiálních zdrojů jsme zjistili, že nutnost platby se zatím týká pouze mobilních zařízení založených na operačním systému Symbian. Uživatelé Windows Mobile tak ještě minimálně několik týdnů mohou Agile Messenger používat bez jakýchkoliv omezení. Zároveň nám ale bylo sděleno, že už i na zpoplatnění WM verze se usilovně pracuje.

ICQ tak, jak jej známe

Je ale Agile Messenger opravdu nutností? Neexistuje lepší aplikace, která by byla navíc nabízená zcela zdarma? Pojďme se nyní podívat na to, jaká je vůbec konkurence Agile Messengeru. V krátkém přehledu si tak představíme několik alternativ pro uživatele symbianových smartphonů.

Jimm

Jimm obsahuje základní možnosti práce s ICQ jako je odesílání zpráv, management kontaktů včetně udělování autorizací, vyhledávání nových uživatelů, práce se statusy, informace o přenesených datech apod. Mimo to ale dokáže ukládat historii přijatých a odesílaných zpráv nebo s vámi díky multijazyčnému prostředí komunikovat v našem rodném jazyce. Podrobný seznam funkcí najdete v oficiálním readme souboru.

Tento javový klient je v současné době jedním z nejlepších nástupců Agile Messengeru, které je možné sehnat zdarma. Díky svému javovému základu jej mohou využít nejen uživatelé Symbianu S60, ale i vlastníci Sony Ericssonů se Symbianem UIQ. Před instalací si ovšem podrobněji přečtěte informace na domácích stránkách aplikace. Zde se totiž dovíte, že ne na všech přístrojích bude Jimm fungovat bez problémů. Smůlu tak mají především uživatelé starších modelů Nokia 7650 nebo Siemens SX1. Za vyzkoušení ale nic nedáte a nemohu zaručit, že se Jimm podaří zprovoznit i některým uživatelům Series 80 nebo 90.

Tip: Pro podrobnější informace si nalistujte recenzi Mobilmanie.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Platformy: S60, UIQ
domácí stránka
download
Cena: zdarma

StICQ

StICQ podporuje opět jen protokol ICQ. Hlavní výhodou jsou velice nízké nároky na přenášená data. Pokud chcete ušetřit, StICQ určitě vyzkoušejte. Ve výčtu funkcí najdete všechny základní položky, od práce se zprávami, management kontaktů, informace o uživatelích až po změnu vlastních informací apod.

Díky ruským vývojářům jsou s aplikací drobné problémy. Novější verze už totiž nepodporují angličtinu, ale pouze ruštinu, a tak se bez azbuky neobjedete. Proto ke stažení nabízím verzi staršího data, kde je jako výchozí jazyk použita právě angličtina. Dalším problémem je absence podpory české diakritiky, takže pokud nejste zvyklí psát „cestinou“, budete mít s komunikací alespoň ze začátku docela problémy.

   

Platforma: S60
domácí stránka
download
Cena: nezjištěna

ICQ for the Nokia Communicator

ICQ pro komunikátory má podobné možnosti, jako výše zmiňovaný Jimm. Mezi základní vlastnosti samozřejmě patří příjem a odesílání zpráv. Navíc můžete pracovat s přítomnostními statusy, vyhledávat a přidávat nové uživatele, prohlížet detaily uživatelů nebo upravovat svoje vlastní.

Je však třeba mít na paměti, že software je už trochu staršího data (byl vyvíjen pro komunikátory Series 80 version 1.0 – tedy modely 92xx), a tak ne všechny možnosti budou stoprocentně funkční. Podle některých uživatelů je tato verze na nových komunikátorech značně nestabilní. Od dob, kdy bylo ICQ for the Nokia Communicator uvolněno, už sice uplynula spousta času, ale na oficiálním webu se stále nachází funkční betaverze, kterou donedávna někteří uživatelé označovali jako nejlepší aplikaci na trhu.

Platforma: Series 80
domácí stránka
download
Cena: zdarma

myBuddies

Tato aplikace pro Symbian UIQ se v dobách své největší slávy značně podobala Agile Messengeru. Nevýhodou oproti Agile Messengeru je chybějící podpora ostatních protokolů a také vyšší datová náročnost. Ze základních možností jí nechybí prakticky nic, v pokročilejších volbách už vás ale myBuddies příliš nepotěší.

Ani myBuddies už dávno neprožívá doby své největší slávy a o nových verzích už hodně dlouho nikdo neslyšel. Dá se tak předpokládat, že byl vývoj dávno ukončen. To vám ale nebrání aplikaci alespoň vyzkoušet. Někomu může právě tento styl vyhovovat nejvíce.

   

Platforma: UIQ
download
Cena: zdarma

IM+

Možná více možností než samotný Agile Messenger nabízí aplikace IM+. Kromě komunikačních voleb najdete funkce pro odesílání obrázků, upload souborů pomocí HTML rozhraní, automatickou volbu statusu, historii přijatých zpráv, grafické emotikony, správu uživatelů včetně autorizací a mnoho dalších. Kompletní seznam najdete na domácích stránkách autora. Kromě ICQ podporuje IM+ i protokoly AOL, MSN, Yahoo!, Jabber a Google Talk.

Nebýt toho, že Agile Mobile nabízela svůj komunikátor ke stažení zdarma, nejsem si úplně jist tím, kdo by byl v dnešní době jedničkou na trhu. IM+ nabízí kromě širokého portfolia funkcí také podporu mnoha platforem a mobilních zařízení. IM+ je navíc, na rozdíl od mnoha ostatních konkurentů, stále ve vývoji. Posledním inovací na platformě S60 bylo přidání oficiální podpory Nokií N70 a N90.

   

Platformy: S60, Series 80, Series 90, UIQ
domácí stránka
download
Cena: různá, podle používané platformy (29,95 – 39,95 USD)


Ve druhé kapitole se podíváme na midlety VeriChat, nICQ, IMMessenger a Jabber

Témata článku: , , , , Nokia 7650, Nokia N-Gage, Nokia N-Gage QD, Siemens SX1, Velký, K Series, ICQ, Přehled, Pře, Náhrada, Meš, Velký přehled, Pro +, Klient