Nahradí mobilní telefony počítače a notebooky?

Opravdové multimediální počítače klepou na dveře. Všechny funkce, které jste kdy chtěli, se brzy sejdou v jediném zařízení.

Nabízí se analogie se světem počítačů. Přenosné notebooky v posledních letech počtem prodaných kusů předhánějí stolní PC a v domácnostech získávají převahu. Počítačové stanice naproti tomu stále setrvávají na pracovištích a v místech, kde plní svou nezastupitelnou funkci v podobě serverů a výkonnostně náročných strojů. Dostávají se mobilní komunikátory do pozice predátora osobního počítačového trhu a vytlačí postupně vše ostatní, co se nevejde do kapsy?

Ozvěny budoucnosti

Očekává se, že v průběhu následujících dvanácti až osmnácti měsíců předhoní chytré telefony přenosné počítače, alespoň co do počtu prodaných kusů. Mobilní telefony tak učiní poslední krok ve svém evolučním cyklu, kdy se od jednoduchých přístrojů zaměřených na hlasovou komunikaci vyvinuly v multimediální počítače. Pojmy sbližování a slučování můžeme bez nadsázky označit jako Svatý grál samotných výrobců mobilních zařízení, ale také jejich softwarových a hardwarových partnerů a v neposlední řadě i konečných zákazníků a spotřebitelů. Za posledních deset let marketingové rétoriky výrobců jako jsou Nokia, Samsung, Motorola nebo Sony Ericsson, jejichž reklamní slogany slibovaly multimediální počítače ve vaší kapse, můžeme říci, že tato tvrzení už brzy dostanou svou reálnou podobu.

Prezident a generální ředitel společnosti Nokia Olli-Pekka Kallasvuo minulý týden na Světovém mobilním kongresu v Barceloně prohlásil, že „konvergovaná zařízení jsou všude s vámi a vždy připojena“. I když je to hlavně dobře znějící PR větička, v níž si Finové evidentně oblíbili spojení konvergované zařízení, něco pravdy na ní bude. Ostatně Nokia může být spokojena, jen za loňský rok prodala téměř 200 milionů fotomobilů a 146 milionů hudebních telefonů, což mimo jiné z finské společnosti dělá jako vedlejší efekt největšího prodejce fotoaparátů a MP3 přehrávačů na světě. V letošním roce předpovídají analytici Nokie prodej dalších 35 milionů telefonů vybavených GPS, přičemž právě v osobní navigaci spatřují jednu z posledních vymožeností, která zatím nebyla do standardu mobilních zařízení začleněna. Nokia chce ale tuto skutečnost změnit a dokazuje to i čtveřicí nových telefonů, které na kongresu v Barceloně představila.

Forma a funkce

Nigel Clifford, výkonný ředitel společnosti Symbian, poznamenal: „Všechny dříve samostatné přístroje – hudební přehrávač, fotoaparát, GPS – se sloučily do jednoho jediného zařízení, kterým je mobilní telefon. Ty tam jsou časy, kdy mobil uměl jen telefonovat plus pár dalších funkcí.“ 

Ani společnosti Symbian se nevede špatně, v minulém roce si přístroj se stejnojmenným operačním systémem zakoupilo 188 milionů uživatelů, přičemž jedna třetina byla vybavena navigací GPS. „Mobilní telefony vidíme vyvíjet se do podoby multifunkčních zařízení, které zastupují spotřební elektroniku, přináší multimediální zábavu a profesionální podnikové aplikace“, říká Luisa Pineda ze společnosti Qualcomm vyrábějící procesory do mobilních zařízení.

Klepněte pro větší obrázek

Slučování je poháněno kombinováním softwaru, služeb a hardwaru. Na konci letošního roku se na nás chystají první telefony obdařené procesorem s taktem 1 GHz, telefony tuto magickou frekvenci  pokoří osm let poté, kdy tuto hranici překonal první počítačový procesor AMD Athlon. A bude to gigahertzový procesor právě z dílny Qualcommu s čipovou sadou Snapdragon, který si letos odbude svůj debut v přístrojích od HTC a Samsungu. Tento procesor by měl mimo jiné zvládnout snímky s rozlišením 12 Mpx a video ve vysokém rozlišení 720p, tedy 1280 × 720 bodů. Cílem je prostě přinést mobilní multimediální zařízení bez kompromisů.

Čip sem, čip tam

Více než 90 % mobilních procesorů je dílem britské firmy Arm. Ta je hlavním strůjcem architektury procesorů, které nakonec produkují výrobci polovodičů, jakou jsou Qualcomm nebo Broadcom. Ian Drew z Armu se vyjádřil ve smyslu, že budoucnost mobilních telefonů nyní více než kdy jindy závisí na výkonu procesorů. Výroba stále výkonnějších čipů ale není žádný přímočarý proces. Výsledný přístroj totiž nesmí být moc velký a musí se vejít do kapsy, což dle jeho slov není žádná legrace. Je třeba, aby baterie vydržela dny, ne pouhé hodiny. Když začnete přidávat multimediální funkce jako 3D grafiku, video a hry – jsou dvě cesty jak toho docílit: buď vyrábět výkonnější a výkonnější  procesory anebo používat procesory s více jádry, které při nečinnosti nespotřebují tolik energie.

Společnost Arm už tuto svou vizi předvedla v praxi na procesoru Coretex A9, který nabízí sílu čtyř jader na ploše jednoho čipu. Vícejádrová architektura má tu výhodu, že když potřebujete velký výkon procesoru, dostanete ho. A když ne, jádra se vypnou a tím se prodlužuje výdrž baterie. To je samozřejmě výhodné. Nigel Clifford dodává, že budoucí aplikace a vícejádrové procesory půjdou společně ruku v ruce. „Počítačová a internetová budoucnost není u vás doma nebo v kanceláři, je v mobilu.“ Další vymožeností mobilních telefonů bude podle Nigela mobilní hraní vyspělých her. Už dnes jsou 3D akcelerátory součástí celé řady mobilních zařízení, do hry navíc vstupují takoví specialisté v oboru, jako je společnost nVidia.

Klepněte pro větší obrázek

I mobilní hry ovšem urazily za posledních osm let slušný kus cesty, vždyť dnešní nejvýkonnější přístroje v podání nové Nokie N96 nebo TTDoCoMo 905 (telefon pro japonského operátora) dosahují výkonu přenosného počítače z roku 2000. 3D akcelerátor nVidia APX 2500 si bez problémů poradí s PC hrou Quake 3 z roku 1999 na mobilním telefonu. Díky rozšíření výkonných mobilních přístrojů se očekává rovněž větší zájem vývojářů počítačových her a také rozšíření populárního hraní on-line, tak jak ho známe z osobních počítačů. Kromě odpovídajícího přístroje tak potřebujete už jen jedinou ingredienci – rychlá mobilní data. V této souvislosti pracuje společnost Symbian na technologii nazvané Freeway, která mobilním zařízením umožní nerušený přechod mezi bezdrátovými sítěmi, jako jsou například Wi-Fi, 3G a 4G. V rámci poslední jmenované se v současnosti nejvíce mluví o technologii LTE (Long Term Evolution), která by se měla začít používat už v docela krátkém horizontu tří let.

Mobilní středověk?

Ano, čtete správně. Na západ od našich hranic přemýšlejí a datují v rozměru sítí čtvrté generace. Zatímco u nás nejsou pro drtivou většinu obyvatel dostupné ani sítě generace třetí a výrazného zlepšení se do příchodu zmiňované LTE nejspíš nedočkáme. Druhou stranou mince je samozřejmě cena hardwaru a datových služeb. Ani v této oblasti není u nás situace úplně růžová. Zatímco v jiných zemích, dokonce tam, kde působí stejní operátoři, jsou high-endové multimediální přístroje s podpisem smlouvy na 18 měsíců přidávány ke službám buď úplně zdarma, nebo za symbolickou částku dostupnou všem. U nás zaplatíme se stejnou měsíční útratou nepoměrně vyšší částky. S cenou za datové služby také nepatříme k nejlevnějším rekordmanům, ale zde se možná blýská na lepší časy. Jako reakci na návrh regulace z Evropské komise plánují všichni naši operátoři snížení cen za data, prozatím jen za ta posílaná v zahraničí. Jisté je, že pro tuzemského uživatele jsou tak skutečně využitelné multimediální mobilní počítače stále hudbou budoucnosti. Otázkou je, nakolik vzdálenou.

Diskuze (39) Další článek: LG KM710: hudební perla s puncem Marka Levinsona

Témata článku: Telefony, Ostatní, Notebooky, Počítače, Grál, Slučování, MOBI, Svatý grál, Telefon, Konečný zákazník, Třetí generace, Výkonný mobil, Populární hra, Note, Mobilní telefon, Cliff, Mobil, Počítač, Notebook, Stolní počítače na Heureka.czSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v září 2022 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v září 2022 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Který soused má optiku a jaké připojení je dostupné u vás? To prozradí nová mapa
Lukáš Václavík
Poskytovatelé internetuPřipojení k internetuInternet
Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

** Google umí kromě vyhledávání i spoustu dalších věcí ** Vybrali jsme více než 15 užitečných funkcí a schopností ** Stačí zadat do vyhledávače ta správná klíčová slova

Karel Kilián
TipyVyhledávačeGoogle
Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

** Jak poznat, že váš telefon má nejlepší dny za sebou? ** Vypadá potlučeně, má pavučinu nebo nedostává aktualizace? ** Ukážeme si, kdy má smysl jeho oprava, a kdy už jen koupě nového

Martin Chroust
Prasklý displejVysloužilý mobilSmartphony
Jak zrcadlit obrazovku mobilu a počítače do televize

Jak zrcadlit obrazovku mobilu a počítače do televize

Ať už se chcete pochlubit fotkami z dovolené na velké obrazovce, nebo si přehrát video uložené na disku počítače, neobejdete se bez zrcadlení obrazovky. Ve výchozím stavu jej podporuje Windows i Android.

Stanislav Janů
NávodyTelevizeWindows
15 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

15 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

** Mapy.cz neslouží jen k zobrazení podkladů a plánování tras ** Nabízejí celou řadu dalších praktických funkcí a možností ** Vybrali jsme 15 tipů a triků, o kterých možná nevíte

Karel Kilián
Mapy.czMapyTipy
Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace říjen 2022)

Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace říjen 2022)

Vzali jsme týdenní přehledy nejstahovanějších filmů, které se objevují na torrentech, a spojili je do jednoho žebříčku. Tohle jsou aktuálně filmy, o které je na světě největší zájem, které se nejvíc pirátí.

Ondřej Králík
Filmy a seriály
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět