Nahrávání hovorů na Androidu nadobro skončí. Nepomůže ani obcházení systémových omezení

  • Google 11. května vypne nahrávání hovorů na Androidu
  • Aplikace nebudou moci k nahrávání využívat API pro Usnadnění
  • Uživatelé mají pouze dvě možnosti, jak nahrávání zachovat...

Nahrávání hovorů na smartphonech je záležitost, která dlouhodobě naráží na legislativní omezení. Kupříkladu v Česku nahrávání hovorů pro vlastní potřebu povoleno není, takže defaultní aplikace pro volání (které mají přístup ke zvuku hovoru bez speciálních API) tuto, např. v Asii zcela běžnou funkci, k dispozici nemají. Dosud jste si mohli pomoci aplikacemi třetích stran, které pro nahrávání hovoru využívají tzv. API pro Usnadnění. Jenž, podle nových vývojářských pravidel budou aplikace využívající toto API k 11. květnu z Google Play odstraněny.

Google tuto informaci publikoval u nové verze pravidel Developer Program Policy, která začnou platit koncem první poloviny května. Google na těchto stránkách uvádí: „API pro Usnadnění není navrženo a nemůže být vyžadováno pro nahrávání zvuků telefonního hovoru. Pokud aplikace používá API pro Usnadnění, musí být jeho účel upřesněn v popisu aplikace na Google Play“. Pokud aplikace API nepřestanou používat, budou z Google Play odstraněny. To však znamená jejich konec, protože jiné možnosti nahrávání hovorů na Androidu nejsou a nebudou.

Google s uživateli, kteří chtějí nahrávat hovory pro soukromé účely, „bojuje“ dlouhodobě. Samotná nahrávání byla zablokována již u Androidu 6, následně se objevily možnosti kvalitního záznamu z mikrofonu a reproduktoru, které Google zase zablokoval v Androidu 10. V Androidu 11 měl Google připravené nahrávání hovorů, které dávalo po své aktivaci pípnutím sluchátka vědět, že je hovor nahráván. Jako mávnutím kouzleného proutku se však tato softwarová součást do finálního buildu Androidu 11 nedostala.

Jak funguje u Samsungů v Indii nahrávání hovorů:

Google tak zablokoval všechny efektivní možnosti nahrávání hovorů. Zůstává prakticky jen nahrávání hovoru přes mikrofon, kdy musí hovor probíhat přes hlasitý reproduktor. I tak ale mají tyto nahrávky často velmi špatnou kvalitu, protože jste často hlasitější než protistrana, a také na okolí, kde právě nahráváte. Pokud tedy budete chtít na Androidu nahrávat hovory, budou jedinou možností instalace aplikací mimo Google Play, což s sebou nese nemalé riziko zavlečení malwaru do telefonu. Na druhou stranu, nahrávací aplikace stažené z Galaxy Storu nebo Huawei App Gallery by měly být funkční...

A nebo se nabízí ještě softwarový zásah do telefonu, kdy si např. u Samsungů změníte CSC kód na jinou zemi (např. Indie, Thajsko, Bangladéš nebo Izrael), díky čemuž se vám přímo v defaultní telefonní aplikaci zpřístupní nahrávání hovorů. Jenže, tento zásah je určen jen pro zkušené uživatele, a to na vlastní riziko. Infolinky vás po přečtení oznámení budou tedy moci i nadále nahrávat, zatímco vy k nahrávání hovorů pro osobní potřebu na Androidu nebudete mít prakticky žádnou možnost.

Jaké aplikace používáte na Androidu k nahrávání hovorů? Fungují vám některé z nich i po upgradu na Android 12? Podělte se o váš názor v diskusi pod článkem.

Via Reddit

Diskuze (157) Další článek: Samsung chystá nové skládačky. Velké změny se odehrají u fotoaparátů, ceny opět klesnou

Témata článku: Google, Android, Mobilní aplikace, Google Play, Galaxy Store, Indie, Nahrávání hovorů, Pro vývojáře, Nahrávání, Asie, Accessibility, Uživatelé, Usnadnění, Via Reddit, Česká republika, API, Aplikace, Android Developer, Obcházení, Bangladéš, Thajsko, Huawei App Gallery, Izrael, Google Play odstranit, Hovor, Telefony s Androidem na Heureka.cz