Namontujte Androidovi Turbo: alternativy, přetaktování

Nelíbí se vám rychlost vašeho Androida? Nainstalujte si lepší. Stále málo? Přetaktujte procesor. Příklady, tabulky, benchmarky.
Kapitoly článku

V našem minulém povídání jsme si vzali na paškál výkonové testy špičkových dvoujádrových smartphonů, které lze zakoupit na českém trhu. Vítězem se v tomto testu stal Samsung Galaxy S2, který ostatní zařízení většinou nechal za sebou a v několika případech dokonce velmi markantním způsobem.

Všechny testované telefony byly vybaveny přesně takovým Androidem, s kterými je koupíte v obchodě. Jaká ale bude situace v případě, když využijeme všech možností moderní doby a některý telefon osadíme alternativní (neoriginální) ROM? A jaká bude situace když takto „vytuněný“ telefon ještě navíc zkusíme přetaktovat? Odpovědi na tyto otázky získáte po přečtení následujících řádků.

Klepněte pro větší obrázek
Přetaktovaný zelený panáček beží jako o život

Jako testovací mulu jsme v případě tohoto článku zvolili oblíbený LG Optimus 2X se superčipem Tegra 2, který ostatně figuroval i v předchozím díle seriálu. Výkon tohoto korejského rychlíku jsme změřili v prostředí standardního Androidu 2.2, se kterým se dodává na trh. Proti standardnímu softwaru jsme postavili velmi povedenou alternativní ROM s názvem Slick2X-F V4.5 (základem je Android 2.2 Froyo). Tato nám v Optimu z několika zkoušených vyhovovala díky rychlosti a celkovým reakcím telefonu nejlépe. To však byly pouze subjektivní pocity a tak nezbylo, než se ROM(ce) podívat na zoubek i po výkonové stránce.

LG Optimus 2X byl vůbec prvním smartphonem, ve kterém se objevil procesor Tegra 2 od Nvidie se dvěma jádry typu Cortex-A9. Frekvence procesoru je dnes již standardních 1 000 MHz, telefonu ale nečiní sebemenší problém dlouhodobý provoz na taktu takřka jeden a půl násobném. Optimus 2X se dále chlubí 512 MB paměti RAM a grafickým akcelerátorem od nVidie. Nelze hovořit o absolutní špičce mezi současnými smartphony. Vzhledem k aktuální ceně telefonu a možnostech, které si v článku nastíníme, se však karta může obrátit...

LG P990 Optimus 2X (Star)
Klepněte pro větší obrázekPřelomový smartphone jako první přivádí mezi mobily procesor Tegra 2 250 od Nvidie se dvěma jádry typu Cortex-A9, díky kterému Optimus 2X zvládá záznam i přehrávání videa o rozlišení Full HD a nabízí nejméně o 50 % vyšší výpočetní výkon než kterýkoli starší mobil.rozměry a hmotnost: 124 × 63 × 11 mm, 139 g
displej: 4'', TFT LCD, 480 × 800, kapacitní
sítě: GSM (čtyři pásma), WCDMA (tři pásma), GPRS (86|86 kb/s), EDGE (237|237 kb/s), HSPA (10,2|5,8 Mb/s)
konektivita: USB, HDMI, Wi-Fi, Bluetooth, 3,5mm jack
paměť: 8 000 MB, 512 MB RAM, microSDHC
baterie: 1 500 mAh, procesor: 2× Cortex-A9 1 000 MHz
hardware: GPS, digitální kompas, akcelerometr, gyroskop
operační systém: Android 2.2
fotoaparát: 8Mpx (3 264 × 2 448), video (1 920 × 1 080), autofocus, diodový blesk
85%
hardware
86%
software
katalogrecenzeinfo výrobce
cena: 8 800 Kč

Jak budeme testovat? Aby nás někdo nepodezříval z protěžování nějakým testů, tak jsme do tohoto článku zařadili hned 8 aktuálně dostupných benchmarků. Konkrétně byly pro naše účely použity tyto:

  • Quadrant
  • Linpack
  • Smartbench 2010
  • Smartbench 2011
  • NenaMark1
  • NenaMark2
  • AnTutu
  • CF-Bench

Aby nebyl celý test pouze o jednom jediném telefonu, tak jsme se rozhodli, že využijeme zajímavé možnosti srovnání nárůstu výkonu vlivem použití alternativní ROM u smartphonu klasického, jednojádrového. Ukážeme si tak jednoduše to, že výkonové hrátky nemusí být výsadou pouze těch nejmodernějších a nejlépe vybavených telefonů. Z tohoto důvodu jsme do testu zařadili také oblíbený ZTE Blade, který se svým 600 MHz procesorem sice na výkonnější kolegy opravdu ztrácí, nicméně když vezmeme v úvahu možnost volby alternativní ROM, která v případě Bladu povyšuje jeho rychlost o několik řádů výše, a přetaktování, tak se nám otevírá nabídka s opravdu zajímavým poměrem cena/výkon. V případě Bladu byla pro potřeby testování použita jedna z nejpopulárnějších alternativních ROM nesoucí zajímavé pojmenování - Amen and Blade.

ZTE Blade
Klepněte pro větší obrázekLevný smartphone s vynikajícími funkcemi a možností upgradu na Android 2.3. Datová výbava na jedničku, lepší by mohl být fotoaparát a dílenské zpracování konstrukce.rozměry a hmotnost: 116 × 57 × 12 mm, 110 g
displej: 3,5'', TFT LCD, 480 × 800, kapacitní
sítě: GSM (tři pásma), WCDMA (dvě pásma), GPRS, EDGE, HSPA (7,2|5,8 Mb/s)
konektivita: USB, Wi-Fi, Bluetooth, 3,5mm jack
paměť: 512 MB, 512 MB RAM, microSDHC
baterie: 1 250 mAh, procesor: ARM1136 600 MHz
hardware: GPS, digitální kompas, akcelerometr
operační systém: Android 2.2
fotoaparát: 3Mpx (2 048 × 1 536), video (320 × 240), autofocus
69%
hardware
84%
software
katalog
cena: 3 600 Kč

Tlachání už ale bylo dost, pojďme se podívat na výsledky. Přibližme si ale nejprve krátce metodiku testování. U obou testovaných kousků byl standardní Android testován na jak jinak než standardním taktu, neboť tyto originální ROM přetaktování nepodporují. Jiná situace byla ovšem v případě ROM alternativních.

U Optimu 2X byl v prvním kole měřen výkon při 1 GHz, tedy jeho standardní frekvenci. Následovalo přetaktování na 1,2 GHz a na konec také na 1,4 GHz. V případě Bladu není pro taktovací orgie tak velký prostor, telefon na 800 MHz působil značně nestabilně, vytrvale tuhnul a topil jako smyslu zbavený. Jako nejzazší mez byl tedy zvolen takt 710 MHz, se kterým telefon nemá problém a to ani dlouhodobě.

Témata článku: Android, Smartphony, LG Optimus, LG Optimus 2X, Samsung Galaxy, ZTE Blade, ZTE Blade V, #Android, Domácí kutil, Celý test, Obrazovka telefonu, Pře, CCC, Turbo, Případný problém


Určitě si přečtěte