Nástroj na měření rychlosti sítě od ČTÚ i pro mobily. Aplikace NetTest je po Androidu k dispozici také na iOS

Oživeno 1. srpna 2023 | ČTÚ loni v prosinci zpřístupnil svůj nástroj NetTest pro měření rychlosti sítě v podobě mobilní aplikace pro Android. Po osmi měsících se dočkali i uživatelé systému iOS. Počínaje dnešním dnem si můžete aplikaci NetTest stáhnout také na iPhone či iPad, a učinit tak můžete zde.

Klepněte pro větší obrázek
Aplikace NetTest od ČTÚ je nově k dispozici i pro iPhony a iPady. S ohledem na omezení systému v ní však chybí modul pro certifikované měření rychlosti sítě

Aplikace vypadá na první pohled stejně jako ta u Androidu, v jednom podstatném detailu se ale liší. Zatímco u Androidů jste se mohli spolehnout na certifikované měření rychlosti sítě, v iOS to možné není. A to proto, že operační systém od Applu neumožňuje aplikacím přistupovat k parametrům mobilní sítě. V aplikaci pro iOS tak najdete pouze režimy pro běžné a opakované měření, které slouží k operativnímu ověření kvality mobilního přístupu k internetu.

Webové stránky měřícího nástroje NetTest naleznete zde.


Původní článek z 5. prosince 2022:

V roce 2021 spustil Český telekomunikační úřad (ČTÚ) svůj webový nástroj NetTest na měření skutečné rychlosti internetu. Nástroj dokáže změřit rychlost stahování (download), nahrávání (upload) a dobu odezvy (ping). Výhodou je tzv. certifikované měření, které zaznamená výsledky do PDF dokumentu a ten potom může zákazník použít pro reklamaci špatné kvality (rychlosti) služeb u operátora.

Dosud bylo možné měření realizovat v prostředí webového prohlížeče, nyní ČTÚ zpřístupnil i verzi v podobě aplikace, prozatím pro rozšířenější platformu Android. Aplikace je zdarma, stáhnout ji pod názvem ČTÚ-NetTest můžete z marketu Google Play.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Ukázka aplikace NetTest pro Android. Vedle jména sítě (operátora) ukazuje i sílu signálu (resp. úroveň jeho útlumu) a frekvenci, přes kterou je telefon připojen. Provedená měření se řadí přehledně do historie

Úřad při té příležitosti připomněl, že důvodem k reklamaci internetových služeb je pokles rychlosti pod 25 % inzerované rychlosti; buď na souvislou dobu delší než 40 minut nebo opakovaně pětkrát za hodinu. Zároveň přidává stručný návod, jak správně s mobilem měření provádět. Je dobré pamatovat zejména na datovou náročnost každého měření, stejně jako u dalších podobných služeb typu Speedtest atd.

Jak správně měřit v aplikaci NetTest:

Měřit je třeba ve volném prostředí, zhruba ve výšce 1,5 m a zařízení by se nemělo hýbat. Samozřejmostí je vypnutá Wi-Fi (pokud chcete měřit mobilní síť a ne svoji domácí Wi-Fi) a zapnutá GPS. Je třeba podotknout, že měření spotřebuje poměrně vysoký objem dat, dle rychlosti mobilní sítě cca 200 MB i více. Měření provedené v místě s nedostatečnou úrovní mobilního signálu je ve výsledku měření označeno jako chybné. Takové měření je doporučeno v dané lokalitě opakovat pro případ, že pouze došlo k zakolísání úrovně v místě měření.

Zdroj: ČTÚ

Diskuze (30) Další článek: Vyhledáte aplikaci v Google Play přesně podle jména, a je až druhá. Proč? První místo vždy zabírá reklama

Témata článku: , , , , , , , , , , NetTest, Aplikace, Měření rychlosti, Nástroj, Mobil, Rychlost, Síť,