V loňském roce spustil Český telekomunikační úřad (ČTÚ) svůj webový nástroj NetTest na měření skutečné rychlosti internetu. Nástroj dokáže změřit rychlost stahování (download), nahrávání (upload) a dobu odezvy (ping). Výhodou je tzv. certifikované měření, které zaznamená výsledky do PDF dokumentu a ten potom může zákazník použít pro reklamaci špatné kvality (rychlosti) služeb u operátora.
Dosud bylo možné měření realizovat v prostředí webového prohlížeče, nyní ČTÚ zpřístupnil i verzi v podobě aplikace, prozatím pro rozšířenější platformu Android. Aplikace je zdarma, stáhnout ji pod názvem ČTÚ-NetTest můžete z marketu Google Play.





Ukázka aplikace NetTest pro Android. Vedle jména sítě (operátora) ukazuje i sílu signálu (resp. úroveň jeho útlumu) a frekvenci, přes kterou je telefon připojen. Provedená měření se řadí přehledně do historie
Úřad při té příležitosti připomněl, že důvodem k reklamaci internetových služeb je pokles rychlosti pod 25 % inzerované rychlosti; buď na souvislou dobu delší než 40 minut nebo opakovaně pětkrát za hodinu. Zároveň přidává stručný návod, jak správně s mobilem měření provádět. Je dobré pamatovat zejména na datovou náročnost každého měření, stejně jako u dalších podobných služeb typu Speedtest atd.
Jak správně měřit v aplikaci NetTest:
Měřit je třeba ve volném prostředí, zhruba ve výšce 1,5 m a zařízení by se nemělo hýbat. Samozřejmostí je vypnutá Wi-Fi (pokud chcete měřit mobilní síť a ne svoji domácí Wi-Fi) a zapnutá GPS. Je třeba podotknout, že měření spotřebuje poměrně vysoký objem dat, dle rychlosti mobilní sítě cca 200 MB i více. Měření provedené v místě s nedostatečnou úrovní mobilního signálu je ve výsledku měření označeno jako chybné. Takové měření je doporučeno v dané lokalitě opakovat pro případ, že pouze došlo k zakolísání úrovně v místě měření.
Zdroj: ČTÚ