Naštvaní ptáci slaví 10. narozeniny. Z displejů vystřelili až do obchodů a kin

První titul s tématikou Naštvaných ptáků spatřil světlo světa 10. prosince 2009, tedy přesně před deseti lety. Za tu dobu fenomén Angry Birds ušel dlouhou cestu, z displejů mobilních telefonů se podíval i do dětských náručí, na stříbrné plátno a vydělal mraky peněz.

Když finské vývojářské studio představilo první Angry Birds, byl to hit na první dobrou. Byla to v principu nová hra, která nekopírovala žádné jiné, měla tématiku vhodnou i pro děti, přitom hratelností a jednoduchým ovládáním oslovila i ty starší. Jeden čas tak byli tito Naštvaní ptáci všude. A to hlavní mělo teprve přijít.

I když hra původně vyšla jen pro iOS, později se dostala i na Android a (tehdy ještě relevantní) Symbian, díky čemuž zaznamenala stovky milionů stažení. Později se dostala i na herní konzole a osobní počítače. Ruďák, Modrasové, Žluťas, Bombas a další byli prostě miláčky všech. Což se dá říct i o jejich oponentech – zelených prasatech, která jim ukradla vejce.

Nic netrvá věčně

Úspěch se musel patřičně zpeněžit. Her v hlavní linii je zatím 18, dalších 6 už tematicky odbíhá bokem. Také přišel četný merchandising, takže plyšové hračky byly všude kolem nás, za nákupy jste je mohli dostat i v českých supermarketech. Dalo se koupit oblečení, hry, kryty na mobily atd. Animovaní Naštvají ptáci zavítali i na stříbrná plátna, a to hned dvakrát: v roce 2016 a 2019.

Společnost Rovio má roční příjmy okolo 300 milionů eur. Ty však vytrvale klesají, a tak je otázkou, jak dlouho ještě dokážou z konceptu Angry Birds těžit. Už několikrát se pokusili vydat jiným směrem, ale podobný úspěch jako s Angry Birds se zatím ani zdaleka nedostavil.

Popis, ukázku a odkazy na jednotlivé díly série Angry Birds najdete v galerii.

Diskuze (2) Další článek: Apple se ukáže na veletrhu CES. Poprvé po 28 letech!

Témata článku: Android, Aplikace, Google Play, Mobilní hry, NAS, AppStore, Angry Birds, Žlutá, Bombas, Displej, Narozeniny, Stříbrné plátno, Pták, Rovio, Seasons, Žluťas, Match, Naštvaný pták


Určitě si přečtěte

T-Mobile ztratil 140 tisíc zákazníků, mizí mu předplacenkáři. Na tržbách si ale polepšil
Jan Láska
StatistikaHospodaření a financeT-Mobile
Android 12: Nainstalovali jsme první preview, tady jsou hlavní novinky
Filip KůželVladislav Kluska
Android 12Video
Hodinky Huawei se naučily instalovat aplikace a reagovat na notifikace. Ale…
Filip Kůžel
Polochytré hodinkyTýden mobilně
Samsung Galaxy Watch 4 se blíží. Hodinky zřejmě dokáží změřit glykémii
Martin Chroust
Krevní cukrSpekulace
RECENZE: Nokia 8.3 5G – dlouhé čekání na telefon Jamese Bonda

RECENZE: Nokia 8.3 5G – dlouhé čekání na telefon Jamese Bonda

** Design a modrá barva je parádní, to se musí nechat ** Výkony ultraširokého foťáku jsou slabé, škoda ** Telefon má čistý Android 11, ten ale bude potřebovat péči

Jakub Michlovský | 16

Jakub Michlovský
Android OneRecenze
Vybíráme 13 smartphonů s nejlepším poměrem ceny a výkonu

Vybíráme 13 smartphonů s nejlepším poměrem ceny a výkonu

** Hledáme smartphone, který nestojí jmění, ale přitom je kvalitní ** Podle hlediska ceny a výkonu jsme vybrali 13 nejvýhodnějších modelů ** Připravte si šest až čtrnáct tisíc korun

Jan Láska | 27

Jan Láska
Střední třídaSmartphonyNákup a ceny
AAWireless: malá krabička, která zpřístupní Android Auto i bez kabelu
Jan Láska
Chytré autoAndroid AutoPro řidiče