Navigace Mio 268+ : nezabloudit, nezkrachovat (recenze)

Jezdit v současné době neznámými cestami a nevyužívat služeb systémů satelitní navigace je zbytečné plýtvání časem i pohonnými hmotami. Přitom kvalitní navigační systémy jsou již dlouhou dobu finančně velmi dobře dostupné. Mezi ty levnější patří také testovaná navigace Mio 268+. Video!
Kapitoly článku

Rychlé odkazy

 • nerozdělená recenze v textové verzi

Klíčové vlastnosti

+ citlivost GPS modulu
+ hlasitá hlasová navigace
+ čitelnost displeje

- místy nepřesné mapové podklady

Pro navigace v automobilu máte na výběr: můžete použít buďto služeb patřičně vybaveného kapesního počítače a nebo sáhnout po navigaci plnohodnotnější. Obě řešení mají svá pro a proti, především univerzálnost hovoří pro řešení navigačních potřeb za pomoci kapesního počítače. Pokud však vyžadujete velký displej a dostatečně hlasitý hlasový výstup, sáhnete raději po větší navigaci specializované. Testovaný přístroj patří právě do této druhé kategorie.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Mio 268+

Otevřete krabici

V nevelkém prodejním balení najdete kromě samotného přístroje také síťovou nabíječku, autonabíječku, USB kabel určený pro propojení přístroje se stolním nebo přenosným počítačem a držák navigace s přísavkou určený k připevnění na přední sklo vašeho automobilu. Společně s přístrojem dostanete také paměťovou kartu typu SD o velikosti 512 MB, která obsahuje mapové podklady nazvané „Alpy a východní Evropa“, které obsahují mapy do úrovně ulic Česka, Maďarska, Polska, Rakouska, Slovenska, Švýcarska, Lichtenštejnska, Severovýchodní Francie, Německa a Itálie.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Žádné tintítko

Svým vzhledem může MIO 268+ na první pohled připomínat kapesní počítač počátku tohoto století. Jeho robustní tělo je při úchopu stabilní s dostatečnou plochou pro velký, barevný, aktivní displej s rozlišením 320 × 240 obrazových bodů. Přestože se na první pohled může zdát toto rozlišení jako malé, díky poměrně velké úhlopříčce displeje je zobrazení dostatečně velké a také množství zobrazených informací (včetně zobrazitelného výřezu mapy) v praxi bohatě dostačuje. Displej dokáže zobrazit až pětašedesát tisíc barevných odstínů a je překvapivě době čitelný i na přímém slunečním světle. Displej je plně dotykový a díky pasivní dotykové vrstvě lze zařízení ovládat také prstem nebo běžným stylusem.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Ovládací tlačítka okolo displeje slouží pro řízení základních funkcí v navigační módu, například změny úrovně zvětšení obrazu nebo potlačení hlasové navigace. Pokročilé volby je však třeba provádět prstem nebo dotykovým perem, které je ukryto v pravé části zadní stěny přístroje. Akumulátory jsou v přístroji vestavěny a nelze je měnit.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Po levé straně displeje najdete kruhové kurzorové tlačítko, které v základním módu slouží k posouvání viditelného mapového výřezu a jeho použití je pohodlnější a praktičtější než použití prstu a dotykového displeje pro posun mapy. Vyhnete se tak nepříjemných a na přímém slunci velmi viditelným otiskům prstů na displeji.

Reproduktor hlasové navigace je umístěn na přední hraně přístroje, je dostatečně kvalitní a až překvapivě hlasitý; změna úrovně hlasitosti se provádí jog-dial kolečkem ukrytým v levém boku přístroje pod výstupkem pro anténu. Velikost kolečka je dostatečná, především uživatelé s většími prsty by však uvítali ještě větší poloměr. Zařízení – v případě, že nemáte zakázány hlasové povely – vám změnu úrovně hlasitosti oznamuje běžnou řečí, slovy „Hlasitěji“ a „Tišeji“. To je užitečné především v hustějším provozu, ve kterém tak snadno nastavíte požadovanou úroveň hlasitosti I bez vizuální kontroly displeje. Hlasová navigace je provedena příjemným ženským hlasem.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Anténa satelitního přijímače je ukryta pod plastovým výstupkem v levé horní části. Anténa je napojena na moderní satelitní GPS modul využívající čipsetu SiRFStarIII s rozšířením Xtrack, který mě překvapil svou citlivostí na satelitní signál. Mio 268+ za všech okolností viděl více satelitů než "referenční" navigace TomTom 500.

Třeba celá Evropa

Použitý mapový software MioMap CE verze 2 je založen na známější aplikaci Personal Navigator 5.0 společnosti Navigon a běží v upraveném prostředí operačního systému Microsoft Windows CE.NET. Software vyžaduje mapové podklady dodávané na již zmíněné paměťové kartě, přičemž každý soubor map obsahuje hlavní silniční síť až do úrovně městských ulic. Mapové podklady jsou k dispozici ve verzi 2005.1 a poskytuje je společnost Tele Atlas.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Ovládání přístroje je intuitivní, v základní nabídce máte na výběr mezi navigačním režimem, režimem nastavení zařízení, adresářem a režimem hudebního přehrávače. Adresář lze prostřednictvím dodávaného USB kabelu synchronizovat prostřednictvím aplikace Microsoft ActiveSync s Microsoft Outlookem na vašem osobním počítači.

 
Do adresáře můžete ukládat kontakty s adresou, na kterou vás Mio následně navede

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Zajímavý je také vestavěný hudební přehrávač. Ten je schopen přehrávat běžné hudební soubory ve formátu MP3 a mezi jeho užitečné vlastnosti patří možnost přehrávání na pozadí – můžete tak snadno nahradit radiopřehrávač vašeho automobilu. Díky příslušné volbě dojde automaticky při hlasové navigaci ke ztlumení přehrávané hudby a po dokončení příkazu je zase úroveň hudby vrácena na původní úroveň. Hudební soubory můžete mít uloženy jak ve vnitřní sdílené paměti o velikosti 64 megabajtů nebo na paměťové kartě společně s mapovými podklady. Hudba může hrát z vestavěného reproduktoru, ale můžete využít i linkového výstupu a zapojit jej do vstupu autorádia.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 

V této souvislosti bych měl zmínit tak vyšší model Mio 269, který obsahuje jednopalcový pevný disk o velikosti 2,5 GB. Z toho je 500 MB rezervováno právě pro uživatelské soubory, jako jsou MP3 nebo JPG. Ve zbývajícím prostoru jsou uloženy mapy celé Evropy (přesně 26 zemí), nemusíte tak jako v případě testovaného modelu 268+ měnit karty s mapovými podklady podle potřeby. Model Mio 269 může také sloužit jako prohlížeč obrázků nebo fotografií.


Ve druhé kapitole se vrhneme na samotnou navigaci. Prohlédněte si video s ukázkou všech funkcí!

Témata článku: Ostatní, Mio, Dobrá citlivost, Rychlé občerstvení, Alpy, Kurzorové tlačítko, Viditelný otisk, Robustní těloSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v září 2022 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v září 2022 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Goat Simulator 3 vyjde tento podzim. Podívejte se na šílený trailer

Goat Simulator 3 vyjde tento podzim. Podívejte se na šílený trailer

Simulátor kozy se dočká třetího dílu. Ten se oznámil šíleným trailerem a slibuje další možnosti, jak rozpoutat chaos.

Vojtěch Matušinský
Epic GamesGoat Simulator
Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

** Google umí kromě vyhledávání i spoustu dalších věcí ** Vybrali jsme více než 15 užitečných funkcí a schopností ** Stačí zadat do vyhledávače ta správná klíčová slova

Karel Kilián
TipyVyhledávačeGoogle
Česká fotovoltaická revoluce už začala. Od ledna do srpna byl schválený výkon čtyř Temelínů

Česká fotovoltaická revoluce už začala. Od ledna do srpna byl schválený výkon čtyř Temelínů

** Za letošních prvních osm měsíců eviduje ČEZ 37 000 žádostí. ** Schválený a rezervovaný výkon přesahuje Temelín + Dukovany.** Úkol do dalších let je jasný: najít funkční a levnou akumulaci.

Stanislav Janů
EnergetikaFotovoltaika
Výrobci upouštějí od testování v Dxomark. Pokud nemá telefon šanci na první místo, nestojí to za to

Výrobci upouštějí od testování v Dxomark. Pokud nemá telefon šanci na první místo, nestojí to za to

** Mobilní výrobci přestali Dxomarku posílat telefony na testování ** Výsledky DXO se stále používají, tak v čem je problém? ** Pokud nemá telefon šanci na první místo, testování se nevyplatí

Martin Chroust
FotomobilyDxOMarkFocení mobilem
Jak zrcadlit obrazovku mobilu a počítače do televize

Jak zrcadlit obrazovku mobilu a počítače do televize

Ať už se chcete pochlubit fotkami z dovolené na velké obrazovce, nebo si přehrát video uložené na disku počítače, neobejdete se bez zrcadlení obrazovky. Ve výchozím stavu jej podporuje Windows i Android.

Stanislav Janů
NávodyTelevizeWindows
Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby
David Polesný
Sovětský svazAtomová bombaJaderný útokZbraně
Jak přečíst platební kartu mobilem a k čemu je to dobré

Jak přečíst platební kartu mobilem a k čemu je to dobré

Pokud vlastníte telefon s technologii NFC, můžete prostřednictvím aplikace pro Android zkusit načíst údaje ze své bezkontaktní karty. Vyzkoušíte si tak třeba, jak moc je náchylná k případnému RFID skimmingu.

Jan Spěšný
NávodyMobilní aplikace