Navigace Mio 268+ : nezabloudit, nezkrachovat (recenze)

Jezdit v současné době neznámými cestami a nevyužívat služeb systémů satelitní navigace je zbytečné plýtvání časem i pohonnými hmotami. Přitom kvalitní navigační systémy jsou již dlouhou dobu finančně velmi dobře dostupné. Mezi ty levnější patří také testovaná navigace Mio 268+. Video!
Navigace Mio 268+ : nezabloudit, nezkrachovat (recenze)
Kapitoly článku

Rychlé odkazy

 • nerozdělená recenze v textové verzi

Klíčové vlastnosti

+ citlivost GPS modulu
+ hlasitá hlasová navigace
+ čitelnost displeje

- místy nepřesné mapové podklady

Pro navigace v automobilu máte na výběr: můžete použít buďto služeb patřičně vybaveného kapesního počítače a nebo sáhnout po navigaci plnohodnotnější. Obě řešení mají svá pro a proti, především univerzálnost hovoří pro řešení navigačních potřeb za pomoci kapesního počítače. Pokud však vyžadujete velký displej a dostatečně hlasitý hlasový výstup, sáhnete raději po větší navigaci specializované. Testovaný přístroj patří právě do této druhé kategorie.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Mio 268+

Otevřete krabici

V nevelkém prodejním balení najdete kromě samotného přístroje také síťovou nabíječku, autonabíječku, USB kabel určený pro propojení přístroje se stolním nebo přenosným počítačem a držák navigace s přísavkou určený k připevnění na přední sklo vašeho automobilu. Společně s přístrojem dostanete také paměťovou kartu typu SD o velikosti 512 MB, která obsahuje mapové podklady nazvané „Alpy a východní Evropa“, které obsahují mapy do úrovně ulic Česka, Maďarska, Polska, Rakouska, Slovenska, Švýcarska, Lichtenštejnska, Severovýchodní Francie, Německa a Itálie.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Žádné tintítko

Svým vzhledem může MIO 268+ na první pohled připomínat kapesní počítač počátku tohoto století. Jeho robustní tělo je při úchopu stabilní s dostatečnou plochou pro velký, barevný, aktivní displej s rozlišením 320 × 240 obrazových bodů. Přestože se na první pohled může zdát toto rozlišení jako malé, díky poměrně velké úhlopříčce displeje je zobrazení dostatečně velké a také množství zobrazených informací (včetně zobrazitelného výřezu mapy) v praxi bohatě dostačuje. Displej dokáže zobrazit až pětašedesát tisíc barevných odstínů a je překvapivě době čitelný i na přímém slunečním světle. Displej je plně dotykový a díky pasivní dotykové vrstvě lze zařízení ovládat také prstem nebo běžným stylusem.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Ovládací tlačítka okolo displeje slouží pro řízení základních funkcí v navigační módu, například změny úrovně zvětšení obrazu nebo potlačení hlasové navigace. Pokročilé volby je však třeba provádět prstem nebo dotykovým perem, které je ukryto v pravé části zadní stěny přístroje. Akumulátory jsou v přístroji vestavěny a nelze je měnit.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Po levé straně displeje najdete kruhové kurzorové tlačítko, které v základním módu slouží k posouvání viditelného mapového výřezu a jeho použití je pohodlnější a praktičtější než použití prstu a dotykového displeje pro posun mapy. Vyhnete se tak nepříjemných a na přímém slunci velmi viditelným otiskům prstů na displeji.

Reproduktor hlasové navigace je umístěn na přední hraně přístroje, je dostatečně kvalitní a až překvapivě hlasitý; změna úrovně hlasitosti se provádí jog-dial kolečkem ukrytým v levém boku přístroje pod výstupkem pro anténu. Velikost kolečka je dostatečná, především uživatelé s většími prsty by však uvítali ještě větší poloměr. Zařízení – v případě, že nemáte zakázány hlasové povely – vám změnu úrovně hlasitosti oznamuje běžnou řečí, slovy „Hlasitěji“ a „Tišeji“. To je užitečné především v hustějším provozu, ve kterém tak snadno nastavíte požadovanou úroveň hlasitosti I bez vizuální kontroly displeje. Hlasová navigace je provedena příjemným ženským hlasem.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Anténa satelitního přijímače je ukryta pod plastovým výstupkem v levé horní části. Anténa je napojena na moderní satelitní GPS modul využívající čipsetu SiRFStarIII s rozšířením Xtrack, který mě překvapil svou citlivostí na satelitní signál. Mio 268+ za všech okolností viděl více satelitů než "referenční" navigace TomTom 500.

Třeba celá Evropa

Použitý mapový software MioMap CE verze 2 je založen na známější aplikaci Personal Navigator 5.0 společnosti Navigon a běží v upraveném prostředí operačního systému Microsoft Windows CE.NET. Software vyžaduje mapové podklady dodávané na již zmíněné paměťové kartě, přičemž každý soubor map obsahuje hlavní silniční síť až do úrovně městských ulic. Mapové podklady jsou k dispozici ve verzi 2005.1 a poskytuje je společnost Tele Atlas.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Ovládání přístroje je intuitivní, v základní nabídce máte na výběr mezi navigačním režimem, režimem nastavení zařízení, adresářem a režimem hudebního přehrávače. Adresář lze prostřednictvím dodávaného USB kabelu synchronizovat prostřednictvím aplikace Microsoft ActiveSync s Microsoft Outlookem na vašem osobním počítači.

 
Do adresáře můžete ukládat kontakty s adresou, na kterou vás Mio následně navede

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Zajímavý je také vestavěný hudební přehrávač. Ten je schopen přehrávat běžné hudební soubory ve formátu MP3 a mezi jeho užitečné vlastnosti patří možnost přehrávání na pozadí – můžete tak snadno nahradit radiopřehrávač vašeho automobilu. Díky příslušné volbě dojde automaticky při hlasové navigaci ke ztlumení přehrávané hudby a po dokončení příkazu je zase úroveň hudby vrácena na původní úroveň. Hudební soubory můžete mít uloženy jak ve vnitřní sdílené paměti o velikosti 64 megabajtů nebo na paměťové kartě společně s mapovými podklady. Hudba může hrát z vestavěného reproduktoru, ale můžete využít i linkového výstupu a zapojit jej do vstupu autorádia.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 

V této souvislosti bych měl zmínit tak vyšší model Mio 269, který obsahuje jednopalcový pevný disk o velikosti 2,5 GB. Z toho je 500 MB rezervováno právě pro uživatelské soubory, jako jsou MP3 nebo JPG. Ve zbývajícím prostoru jsou uloženy mapy celé Evropy (přesně 26 zemí), nemusíte tak jako v případě testovaného modelu 268+ měnit karty s mapovými podklady podle potřeby. Model Mio 269 může také sloužit jako prohlížeč obrázků nebo fotografií.


Ve druhé kapitole se vrhneme na samotnou navigaci. Prohlédněte si video s ukázkou všech funkcí!

Témata článku: Ostatní, Mio, Dobrá citlivost, Viditelný otisk, Robustní tělo, Rychlé občerstvení, Kurzorové tlačítko, Alpy


Určitě si přečtěte