Navigace pro mobilní telefony Navicore: levně, snadno, rychle (recenze)

Navigačních programů pro platformu Symbian stále přibývá. Po programech Wayfinder, TomTom či Route66 je tu další, Navicore. Zatím jsou podporovány pouze mobily řady S60, časem se snad objeví i verze pro S60 3rd Edition či S80 a S90. Co je ale nejlepší, je cena: balík vč. map ČR, západní Evropy a GPS stojí jen osm tisíc.
Kapitoly článku

Nokia včera představila nový produkt: navigační balíček s GPS přijímačem a softwarovou navigací Navicore pro telefony se Symbianem S60. Stejnou navigaci si můžete koupit i bez značky Nokia a s jiným GPS modulem. Ať už se rozhodnete pro jakýkoli balíček s navigací Navicore, dostanete výborný navigační systém pro mobilní telefony za příznivou cenu.

Softwarové navigace mají řadu výhod. Mobilní telefon už máte, takže kromě bluetooth GPS nepotřebujete žádný hardware – díky tomu se dají ušetřit nemalé prostředky. Mobilní telefon je navíc univerzálnější a lépe se přenáší; nosit v kapse nějakých 100-130 g není problém, ale „tahat“ 300–400g přístroj typu TomTom Go 700? A pokud se objeví nová verze programu, jen si ji nahrajete do mobilu. Mobil míváte navíc stále u sebe a GPS přijímač může zůstávat v autě; nestane se tak, že byste si navigaci zapomněli doma. Přijímač může být navíc kdekoliv ve voze, kde bude mít dobrý příjem, zatímco telefon může držet třeba spolujezdec na zadním sedadle.

Tip: nerozdělený článek si můžete přečíst v textové verzi MobilManie

Toto řešení má bohužel i svoje nevýhody. Musíte se starat o dobíjení dvou zařízení, což je problém v autě, kde je jen jedna elektrická zásuvka. Navíc – pokud dobíjíte obě zařízení současně – máte auto plné kabelů. A pokud stěhujete navigaci do jiného automobilu, musíte holt přenášet více věcí. Mobilní telefony navíc nemají dotykový displej (teď vynecháme komunikátory), což ztěžuje ovládání za jízdy, a displeje jsou navíc malinké, takže pokud je mobil umístěn dále od „oka“, nemusíte vidět všechny zobrazované detaily. Zkrátka vše má své pro a proti.

Zatím jen pro S60

Navicore je v současné době dostupný pouze pro mobilní telefony Nokia řady S60, které mají paměťovou kartu a dostatek vnitřní paměti RAM pro spuštění programu; na webu jsou konkrétně uvedeny tyto modely: Nokia 3230, 6260, 6600, 6630, 6670, 6680, 6681, 7610, N70, N90 a N-Gage QD. Dále je k dispozici verze pro Symbian S80 (komunikátory Nokie) a UIQ (komunikátory Sony Ericssonu). Věřím, že se časem objeví i verze pro 3rd Edition, zejména na Nokii E61 by Navicore vypadal téměř dokonale. Chybělo by už jen dotykové ovládání.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Testovali jsme s Nokií N70 a GPS modem dodávaný v balíčku společně s navigačním softwarem

Program se prodává ve dvou variantách, liší se mapami v základním balení. První verze za 6 950 Kč obsahuje mapy České republiky, Estonska, Chorvatska, Litvy, Lotyšska, Maďarska, Moldávie, Polska, Rumunska, Slovenska a Slovinska, přičemž pokrytí ČR je 99% – najdete zde všechny ulice, ve větších městech vč. jmen a popisných čísel. Mapy totiž dodává TeleAtlas, který má Česko zpracované velice dobře. O kvalitě mapy jsme se už několikrát zmínili při testech navigací TomTom, jak softwarových, tak hardwarových; mapy jsou zkrátka nachlup stejné, mají i stejné drobné chybky.

Česká mapa stačí

Mapy na sever, na východ a na jih od naší zemičky jsou pokryté hůře, Česko je na tom bezesporu nejlépe. Např. Slovensko má do úrovně ulic jen největší města, ostatní jsou zobrazeny spíše jen jako křižovatky silnic. Docela dobře je na tom Polsko a Maďarsko, zbytek obsahuje už jen hlavní dálnice a silniční tahy. Není proto divu, že se mapa vešla na 64MB kartu. V základním balení této verze je o velikosti 256 MB (RS-DV-MMC), v redakci jsme totiž měli k dispozici testovací verzi programu. Kromě karty s mapou máte v základu také bluetooth přijímač GPS, autonabíječku, pouzdro a manuál. Program lze používat s jakýmkoliv přijímačem, testoval jsem bez problému přijímač, který se dodává k TomTomu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
K softwaru dostanete rovnou GPS přijímač s Bluetooth rozhraním

Druhá verze je dražší, stojí 8 290 Kč, a kromě již zmíněného obsahuje odlišné mapové podklady. Kromě České republiky tu najdete celou západní Evropu, konkrétně Belgii, Dánsko, Finsko, Francii, Holandsko, Irsko, Itálii, Lucembursko, Maďarsko, Německo, Norsko, Polsko, Portugalsko, Rakousko, Slovensko, Španělsko, Švédsko, Švýcarsko, Turecko a Velkou Británii. Vzhledem k tomu, že se mapy dodávají na 512MB kartě, nebudou příliš podrobné; resp. podrobné budou, ale databáze bodů zájmu nebude pravděpodobně úplně dokonalá. Např. plná mapa Francie od TeleAtlasu má pro TomToma velikost okolo 300 MB. Zde se vše musí vejít do prostoru jen o něco většího.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Indikační diody • protiskluzová podložka • konektory • úchyt pro šňůrku, když si chcete GPSku pověsit na krk při turistice

Ovládání? Ujde

Ovládání programu je kvůli absenci dotykového displeje poněkud ergonomicky horší, malá tlačítka neumožňují „hrabat“ se v navigaci za jízdy – ostatně to se nedoporučuje u žádného typu navigačního přístroje. Kurzorová tlačítka ovládají zoom mapy (režim navigace) a pohyb po mapě (režim prohlížení). Mezi těmito režimy přepínáte potvrzovací klávesou, přičemž vždy se na krátkou chvíli ukáže, který z těchto režimů bude aktivován. Pokud máte nastavenu grafickou kvalitu normální, je zoom i pohyb po mapě velice svižný. Je-li nastavena kvalita vyšší, grafika se trošku zpomalí, ale zase vypadá lépe – vyhladí se. Na Nokii N70, která má solidně rychlý procesor, jsem používal zásadně kvalitu vyšší.

Klepněte pro větší obrázek
Pokryta je východní Evropa

Tlačítka 1 a 2 složí rovněž k zoomu mapy, abyste nemuseli neustále přepínat mezi oběma výše zmíněnými režimy, když budete na mapě něco hledat. Trojka zapne režim kurzor, tj. na displeji se objeví šipka, která ukazuje informace o ulicích a objektech, na které ukážete, např. „Slezákova 4“ + souřadnice. Po chvíli nečinnosti kurzor zase zmizí a mapa se přepne do režimu scrollování. Klávesy 4 až 9 vyvolají nabídku oblíbených míst, tlačítko Edit (tužtička) pak slouží k přepínání mezi hlavními funkcemi programu: hlasitost navigace, zapnutí dopravních informací, schémata zobrazení (denní, noční, jasné), režim zobrazení mapy (2D, 3D, bezpečnost a kompas, dále je tu volba pro vypočítání trasy nejrychlejší a nejkratší a konečně režim cesty (automobil, kolo, chodec).

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Ukázka mapy v různém měřítku


V další kapitole se zaměříme na samotné navigování a proberme funkce a možnosti nastavení programu

Témata článku: Telefony, Ostatní, Nokia 3230, Nokia N-Gage, Nokia N-Gage QD, Starý stroj, Mobil, Mobilní telefon, MOBI, NAVIC, Maximální vzdálenost, Telefon, Pro +, Dobrý příjemRecenze mobilu Apple iPhone 14 Pro. Šikovný ostrůvek a foťák jako jediná snaha o inovaci

Recenze mobilu Apple iPhone 14 Pro. Šikovný ostrůvek a foťák jako jediná snaha o inovaci

** Aktuálně nejlepší model od Applu, což potvrzuje výkon i fotoaparát ** Novinkou je šikovný ostrůvek Dynamic Island ** Příjemné inovace bohužel přebíjí vyšší cena

Martin Miksa
iPhoneRecenzeVideo
Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Skvělý operační systém pro starý notebook. Jak nainstalovat a ovládat ChromeOS Flex

Skvělý operační systém pro starý notebook. Jak nainstalovat a ovládat ChromeOS Flex

Máte doma starý notebook, jehož hardware už nestačí na plynulý běh Windows? Nainstalujte na něj operační systém ChromeOS Flex a udělejte z něj Chromebook!

Karel Kilián
Chrome OSGoogle
Když dítě v digitální gramotnosti překoná rodiče, nepomůže Family Link, ani další kontrolní platformy

Když dítě v digitální gramotnosti překoná rodiče, nepomůže Family Link, ani další kontrolní platformy

Podle průzkumu společnosti Avast dvě třetiny rodičů žáků na druhém stupni základní školy považují své děti za digitálně gramotnější, než jsou oni sami. Polovina je přitom nijak nekontroluje a nechává jim volné pole působnosti.

Jan Spěšný
DětiRodičovství
Recenze hry Alfred Hitchcock: Vertigo. Psychologický thriller zaujme více jako film než hra

Recenze hry Alfred Hitchcock: Vertigo. Psychologický thriller zaujme více jako film než hra

Hra na motivy jednoho z nejlepších filmů všech dob rozhodně zaujme příběhem. Po herní stránce však v mnohém strádá. Stojí za to dát jí šanci?

Vojtěch Matušinský
Recenze
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v září 2022 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v září 2022 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Vyzkoušeli jsme Dynamic Island pro Android. Je univerzální a „pasuje“ na libovolný telefon
Martin Miksa
Dynamic islandPrůstřel v displejiVýřez v displeji
Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

** Google umí kromě vyhledávání i spoustu dalších věcí ** Vybrali jsme více než 15 užitečných funkcí a schopností ** Stačí zadat do vyhledávače ta správná klíčová slova

Karel Kilián
TipyVyhledávačeGoogle
Scarlet Deer Inn je nová česká adventura s vyšívanou grafikou. Inspiruje se slovanským folklórem

Scarlet Deer Inn je nová česká adventura s vyšívanou grafikou. Inspiruje se slovanským folklórem

Dvojčlenné studio Attu Games nám představilo svoji novinku v prvním videu.

Martin Nahodil
Scarlet Deer InnOznámeníVideo
Fortnite v traileru ukazuje novou sezónu. Přichází celá řada oblíbených postav a inovací

Fortnite v traileru ukazuje novou sezónu. Přichází celá řada oblíbených postav a inovací

Nová sezóna s názvem Paradise rozhodně nevypadá jako procházka rájem.

Michal Maliarov
Epic GamesFortnite Battle RoyaleVideo
Recenze reprosoustav Fyne Audio F704. Vynikající sloupové Hi-Fi repro pro náročné

Recenze reprosoustav Fyne Audio F704. Vynikající sloupové Hi-Fi repro pro náročné

Pokud máte rádi fyzičnost, velké rozměry a vůbec to všechno, co nacházíme v koncertních sálech, pak určitě F704 nevynechte ze svých poslechových objevování – jsou svého druhu fascinující. Jsou to excelentní reprosoustavy.

Daniel Březina
Reproduktory
Normálně za peníze, dnes zadarmo nebo se slevou: Pokročilý skener, unikátní klávesnice a epické RPG

Normálně za peníze, dnes zadarmo nebo se slevou: Pokročilý skener, unikátní klávesnice a epické RPG

** V marketech se pravidelně objevují slevy na aplikace a hry ** Vybírejte pro platformy Android i iOS ** Na titulu můžete ušetřit desítky korun

Adam Kos
SlevyAkceMobilní aplikace
Jak fotí Motorola Edge 30 Ultra. 200Mpx snímač je skvělý, nikoli však revoluční

Jak fotí Motorola Edge 30 Ultra. 200Mpx snímač je skvělý, nikoli však revoluční

** Motorola je jedním z prvních mobilů s 200Mpx snímačem ** Nejen hlavní foťák má vysokou kvalitu ** Dobrý dojem kazí nepříjemné odlesky v protisvětle

Jan Pánek
Jak fotíFotomobily