Navigace v mobilu: Benefon Esc!

Benefon Esc! kombinuje mobilní telefon a navigační systém GPS v jednom přístroji. Není nic jednoduššího, než si určit svoji polohu a telefon vás s mapou na displeji dovede až domů.
Společnost Benefon pro nás připravuje skutečně zajímavou novinku. Jde o kombinaci mobilního telefonu a navigačního systému GPS v jednom. Není pak nic jednoduššího, než si určit svoji zeměpisnou polohu a telefon vás s mapou na displeji dovede až domů.

Kompasům už dávno odzvonilo!

GPS (Global Positioning System) je satelitní systém provozovaný ministerstvem obrany USA. Skládá se z pozemních center a 24 družic, obíhajících naši zemi ve výšce asi 20 tisíc km. K přesnému určení polohy nám postačí být na přijmu čtyř družic. V případě dostupnosti více satelitů se měření stává samozřejmě přesnější. Hlavním parametrem GPS přístrojů je počet kanálů, tedy družic, které dokáže přístroj současně monitorovat. Benefon Esc! může najednou sledovat dvanáct satelitů – kanálů. Jen pro srovnání – náramkové hodinky CASIO ProTec obsahují osmi kanálový GPS přijímač. Mobil také obsahuje digitální kompas a mapu. Z Internetu si můžete stáhnout mapy z celého světa a přes kabel je importovat do přístroje. Bez povšimnutí nesmí zůstat zajímavá funkce „Friend Find“, která vám umožní na svém přístroji sledovat polohu svých přátel, kteří mají u sebe samozřejmě také Benefon Esc!. Velmi užitečná pomůcka například při horské turistice. Skončily časy, kdy jste si říkali s kolegou sedíce na vrcholku kopce: „Kde se ty ženské zapomněly?“ Stačí mrknout na Esc! a máte svět jako na dlani. Samozřejmostí je zjišťování aktuální, maximální i průměrné rychlosti, vytyčování „waypointů“, tedy jakýchsi cílů cesty a následné určování vzdálenosti a času potřebném k jejich dosažení.

Docela malý a kompaktní

I když se to na první pohled nezdá, přístroj je vyroben z nerezové oceli a je odolný vůči otřesům a vodě. Svými rozměry 129 x 49 x 23 mm a hmotností 150 gramů jej můžeme srovnat například s Alcatelem OT Max. Podstatnou část přístroje zabírá displej, jež má rozlišení 100 x 160 bodů a údaje zobrazuje v odstínech šedi. Je to dostačující jak na zobrazení mapy, tak na pohodlné čtení SMS (zobrazí až dvacet řádků textu). Zamrzí ale absence WAPu. Na tak velkém displeji by bylo wapování určitě velmi pohodlné.

Z dalších funkcí jmenujme zejména hardwarový modem umožňující faxové a datové služby rychlostí 14,4 kb/s, vibrační zvonění, hodiny, budík, kalkulátor s konvertorem měn, organizér, slovník T9, 40 druhů vyzváněcích melodii plus možnost vytvořit si svoje vlastní. Třešničkou na dortu je osm her včetně Tetrisu a Hada. Kromě WAPu lze Benefonu Esc! vytknout snad jen absenci vlastní paměti na čísla a textové zprávy.

Dobrý kombinátor

Benefon Esc! je jistě zajímavým produktem spojující výhody GSM telefonu a navigačního systému GPS. Inu, nechme se překvapit, jak si povede s cenou, která se v přepočtu blížící 30 tisícům korunám. Na druhou stranu to není mnoho, uvážíme-li, že za své peníze dostaneme výborný mobilní telefon společně s navigačním přijímačem.

Ve zkratce

  • Mobilní telefon Benefon ESC!
  • Rozměry: 129 x 49 x 23 mm
  • Hmotnost: 150 g
  • Pohotovostní doba: až 140 hodin
  • Doba hovoru: až 6 hodin
  • Doba nabíjení: 2 hodiny
  • Baterie: standardní Li-Ion 700 mAh (s ní váží 150 g)
  • Displej: 100 x 160 bodů, 20 řádků textu
  • Zvonění: 40 typů, možnost složit a nahrát vlastní melodie
  • Další funkce: kalendář a organizér, datum a čas, možnost zapnout a vypnout mobil v daný čas, integrovaný modem, datové přenosy 14,4 kb/s, T9, kalkulačka, vibrace, hry, GPS
Diskuze (9) Další článek: Miniaturní mobilní klávesnice pro Palmy

Témata článku: Pro turisty a cyklisty, Integrovaný modem, Esc, Mobil, Benefon, MOBI


Určitě si přečtěte