Navigace Wayfinder mluví česky (recenze)

Wayfinder Navigator je navigační systém pro smartphony se Symbianem. Má poměrně slušně pokrytou Českou republiku a při spojení s bluetoothovým GPS přijímačem už v autě není potřeba mapa. Wayfinder nově umí česky a kromě přeložené nabídky poskytne i českou hlasovou navigaci.

Wayfinder Navigator je navigační systém určený pro chytré mobilní telefony se Symbianem – Series 60 i UIQ. Na MobilManii jsme už v dubnu připravili jeho podrobnou recenzi. Dnes je ale už program kompletně lokalizován a kromě počeštěné nabídky poskytne i hlasovou navigaci v češtině, proto jsme se na něj podívali znovu.

V tomto článku nebudu znovu popisovat všechny možnosti a funkce navigačního systému Wayfinder. Pro podrobnosti vás odkážu na starší recenzi. Kromě základní charakteristiky se zaměřím na českou lokalizaci a zmíním některé vlastnosti, které se objevily až po delší době praktického používání.


 
Ukázky nabídek v češtině

Všechno najde na internetu

Wayfinder je mezi navigačními systémy do jisté míry unikátní. Nepotřebuje obrovskou datovou kapacitu pro mapy, programu stačí pár megabajtů a zbytek si podle potřeby tahá přes GPRS/EDGE z internetu. Tím ale naskakují další náklady. V domácích podmínkách jsou celkem nevýznamné, v zahraničí se ale navigace kvůli drahému datovému roamingu prodraží. Mapy velkých měst, nyní už i v České republice, lze ale do telefonu nahrát a používat je offline.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Pro navigaci je potřeba bluetoothový GPS přijímač: třeba Nokia LD-1W

Výrobce pro různé způsoby použití udává následující datovou náročnost:

 • schématická navigace bez map: 5–8 kB/h
 • navigace u map předem nahraných v paměti: 8–30 kB/h
 • navigace bez předem nahraných map: 150–300 kB/h
 • příklad hodinové navigace v Paříži: 60 kB

Propojení navigace s internetem přináší i další výhody. Každý majitel licence získá přístup na webovou službu My Wayfinder. Nově hovoří česky a lze zde vyhledávat v mapách, plánovat cesty, stahovat mapy měst pro použití offline nebo třeba i upozornit na chybu, když objevíte špatně zakreslenou ulici. Oblíbené položky se potom dají přes internet nahrát do telefonu.

 
My Wayfinder: mapy na webu

Z upozornění na chyby v mapách si ale zřejmě nikdo nic nedělá. Koncem března jsem pomocí nástroje na webu Wayfinderu upozornil na problém a stále se nic nezměnilo (místo Kotlářské ulice je v mapě Brna uvedeno Konečného náměstí).

Pokrytí ČR: použitelné, i když ideál je ještě daleko

Pokrytí mapami je v západní Evropě velmi slušné, mnohdy dokonce stoprocentní. Přesné údaje najdete na této stránce. Nás nejvíc zajímá Česká republika, kde si ale také nelze příliš stěžovat. Současné pokrytí lze rozdělit do několika oblastí:

 • Silniční síť včetně ulic, jednosměrných silnic, zákazů vjezdu apod.: 47,77 %
 • Silniční síť včetně ulic (bez rozlišení jednosměrek a zákazů): 52,23 %
 • Silnice spojující města a vesnice: 100 %
 • Hlavní silnice: 100 %
 • Čísla domů: 12,04 %

Když to převedu do běžné řeči, znamená to, že Wayfinder vás navede do všech měst a vesnic v České republice. Ulice nebo dokonce čísla domů potom najdete jen ve větších městech. Lépe je pokryta západní část Česka, ale oproti schématické mapě, kterou najdete na webu, jsem zjistil, že ulice jsou třeba i v poměrně malých Hranicích na Moravě. Takže je vidět, že dodavatel map, společnost Teleatlas, pokrytí stále rozšiřuje. V každém případě se s Wayfinderem dá už teď po Česku slušně navigovat.

Klepněte pro větší obrázek
Oficiální mapa pokrytí České republiky. Tmavě oranžová místa jsou včetně ulic, světlá plocha obsahuje hlavní silnice

Kvalitní navigační systém musí kromě mapy nabídnout také zájmové body (POI – points of interest). Tady zatím Wayfinder v České republice pokulhává, v databázi je jich velmi málo.

Příliš dlouhá čeština

Počeštění programu je kompletní a celkem kvalitní. Objevil jsem jen pár chybek. Čeština má ale některé výrazy delší než angličtina a na řádek se v několika případech nevešlo všechno, co by na něm mělo být. Význam některých parametrů v nastavení si tak musíte domyslet. Např.:

 • Automatické znovup...
 • Automatická změna...
 • Automaticky trasa v...

Ve variantě pro Symbian UIQ se s těmito problémy údajně nesetkáte. Na větší displej se vejde víc informací.


Počeštěná je i krátká nápověda

Mluví česky a ví, kam chcete jet

Víc než na počeštění nabídky jsem ale byl zvědavý na českou hlasovou navigaci. S touto funkcí lidský hlas vždy v předstihu hlásí, co je potřeba udělat; nemusíte se vůbec dívat na displej. Protože povely se u navigačních systémů skládají z jednotlivých slov a čeština má mnohdy jinou skladbu vět než standardní angličtina, měli s naším jazykem výrobci a distributoři často velké problémy. Výsledek byl nepřirozeně lámaný.

U Wayfinderu bylo počeštění jednodušší. Povelů je totiž poměrně málo a hlavně se velmi jednoduše pracuje s čísly udávajícími vzdálenost. Zatímco jiné navigátory jsou schopny oznámit vzdálenost např. „po dvou stech dvaceti sedmi kilometrech“, Wayfinder používá jen několik vzdálenosti:

 • 25 metrů (stop, yardů...)
 • 100 metrů
 • 200 metrů
 • 500 metrů
 • 1 kilometr
 • 2 kilometry

Vzdálenosti se tedy neskládají z jednotlivých číslovek a stačilo nahrát několik povelů. Celkem jich je pětapadesát a pro zajímavost jde o soubory Ogg Vorbis.

Česká navigace mluví příjemným ženským hlasem. Velmi výrazná je ale hláska „č“, kterou slyšíte v téměř každém povelu (např. odbočte vlevo). Nekvalitní reproduktor mobilního telefonu ji nepřirozeně zvýrazňuje.

V některých případech se musel slovosled přizpůsobit angličtině a výsledkem jsou trochu nepřirozené konstrukce. Např. „Po dvou stech metrech odbočte vpravo na kruhovém objezdu.“ Ani tvar „Otočte se, až je to možné“ nepatří mezi nejobratnější, v tomto případě je ale na vině překladatel.

Tohle všechno jsou ale drobnosti. Hlasová navigace Wayfinderu je ve srovnání s jinými systémy výborná a při jízdě neocenitelná. Několik ukázek české navigace (MP3):

Neumí hledat!

Na chování Wayfinderu během jízdy si v žádném případě nemohu stěžovat, naopak musím jen chválit. Je to velmi dobrý navigační systém a nevidím mnoho rozdílů oproti jednoúčelovým navigátorům.

Je zde ale vlastnost, kvůli které jsem Wayfinder proklínal: vyhledávání. Je obrovský a nesmírně zdlouhavý problém najít přímo v telefonu konkrétní město. Přestože jej navigátor zná a posouváním mapy se na něj dostanete, vyhledávání pokaždé selže. Když zadáte i ulici, hledání je úspěšné, u většiny menších měst a vesnice, které zatím nejsou pokryty ulicemi, vyhledávání zkrátka nefunguje.


Zadáte Pardubice • a Wayfinder dělá, že je nezná

V dubnové recenzi jsem si stěžoval na občasné výpadky serveru Wayfinderu. To je u navigátoru, který ze serveru posílá mapy a plánuje na něm trasy, poměrně vážný nedostatek. Při testu české navigace jsem se ale s výpadky už vůbec nestkal.

 
Výjimka potvrzuje pravidlo: při snímání displejů se chyba
nakonec objevila • problém s připojením GPS

Kolik bude stát?

Českým distributorem Wayfinderu Navigator se stala společnost Sunnysoft, jejímž dílem je i česká lokalizace. Zatím ještě nejsou k dispozici přesné ceny, program se ale bude nabízet v několika variantách:

 • pouze software, nebo balíček s bluetoothovým GPS přijímačem
 • dvanáctiměsíční licence s možností měnit telefony, nebo doživotní licence zamknutá na jeden telefon (kód IMEI)

Ceny jednotlivých verzí v eurech najdete na webu Wayfinderu. Je zde také internetový obchod, program však v tomto případě dostanete bez češtiny.

Doplněno: Sunnysoft oznámil přesné ceny jednotlivých verzí Wayfinderu. Uvádíme je včetně DPH:

 • licence na 12 měsíců s možností měnit telefony: 2 963 Kč
 • doživotní licence vázaná na jedno IMEI: 4 629 Kč
 • licence na 12 měsíců s možností měnit telefony plus balíček s bluetoothovým GPS přijímačem, držákem a napájením: 6 997 Kč
 • neomezená licence vázaná na jedno IMEI s balíčkem: 8 675 Kč

Smartphony mají další čárku

Wayfinder je velmi dobrý navigační systém pro chytré mobilní telefony. Konkurencí je mu pouze software Route 66: přečtěte si recenzi pro Symbian Series 60 a pro UIQ. Nelze jednoznačně určit, který z programů je lepší. Wayfinder je levnější, musíte ale platit za přenesená data. Route 66 zase mapy ukládá na paměťovou kartu, nepotřebuje ke svému provozu internet. Nedočkáte se ale zase aktualizace mapy.

V každém případě ale lze chytrý mobilní telefon bez větších kompromisů používat jako kvalitní navigační systém.

Doplněno: Do konkurentů musíme počítat také software Tom Tom Mobile.


Podrobné informace o navigačním systému Wayfinder Navigator najdete ve starší recenzi
Diskuze (17) Další článek: Spojte jednoduše Skype a Bluetooth sluchátko

Témata článku: Testy navigací, Pro řidiče, Software pro navigace, Doživotní licence, Část Česka, Český


Určitě si přečtěte