Navigační držák Mio pro iPhone (test)

Vyzkoušeli jsme aktivní držák Mio pro iPhony včetně poslední čtyřky. Dobíjí, volá a naviguje.

Výrobce navigačních přístrojů Mio prodává držák pro mobilní telefon iPhone všech verzí včetně poslední čtyřky. Držáků je na trhu mnoho, ale proč zrovna Mio? Pro iPhone zatím na rozdíl od konkurentů nemá žádnou evropskou navigační aplikaci.

Ať už jde o náhodný výstřel nebo o předzvěst navigace pro iPhony, Mio GPS Car Kit jsem vyzkoušel.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Telefon v držáku se přimáčkne shora: nemusí se zasouvat do šachty a dá se použít i s pouzdrem

Točí se na všechny strany

Na sklo se upevní přísavka, ta pokračuje ke kulovému kloubu, kterým se nastaví správná poloha držáku vůči řidiči. Pro aretaci polohy slouží otočná matice. Aby se iPhone dal snadno používat ve svislém i vodorovném režimu, dá se celým držákem bez odnímání otáčet po devadesáti stupních. Napájí se přes zdířku cigaretového zapalovače, která je ve svislém režimu na pravé straně dole. Kdo nechce špinit sklo, může na palubní desku auta nalepit dodávanou podložku a teprve k ní přisát držák.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Pro vodorovný režim stačí otočit držákem, nemusí se nic štelovat

Držák je stavitelný a telefon drží jen ze spodní a horní strany. To znamená, že iPhone není nutné zasouvat do šachty a držák se tak dá využívat i s telefonem v pouzdru. IPhone se napřed nasadí na konektor vyhnutý k řidiči. Poté se přiklopí směrem dozadu, až záda telefonu narazí na stavitelný trn. Jím se kompenzuje rozdílná tloušťka iPhonu s pouzdrem nebo bez něj. Shora se přisune jisticí zarážka a je hotovo.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Základní pozici aretuje kulový kloub s maticí • v levém horním rohu je zarážka kompenzující tloušťku s pouzdrem nebo bez něj

Při vyjímání se zarážka odemkne tlačítkem, iPhone vyhnete směrem dopředu a vysunete z konektoru.

Prakticky s iPhonem 4

Telefon bez pouzdra se do držáku vešel snadno, s pouzdrem (Speck Tartan) to už bylo jen tak tak, otíralo se o horní zarážku v maximálně vysunuté pozici. Ale vešel se. Při první jízdě mě překvapilo, že se telefon nenabíjel. Nezasunul jsem ho totiž úplně na doraz. Poté jsem už raději kontroloval, zda pípne nabíjení a změní se symbol v rohu displeje.

Ale tohle byla jen drobnost, na rozdíl od chybového hlášení, které se pokaždé ukázalo po několika minutách: „iPhone toto příslušenství nepodporuje“. Občas ho doplnila chyba podobného významu: „Příslušenství není optimalizováno pro iPhone a důsledkem může být snížení kvality příjmu signálu GSM“. Dialogy stačilo jen potvrdit, ale komu by se to chtělo dělat při každém použití.

Klepněte pro větší obrázek
Tohle mě při každé jízdě nebavilo

Toto chování by mi vadilo, zejména u příslušenství, které se chlubí podporou aktuálního modelu 4. Protože se ale zastoupení Mia s tímto problémem nesetkalo, vyzkoušel jsem ještě jiný držák. S ním se chybové hlášení ani jednou neobjevilo.

IPhone je na své příslušenství velmi citlivý, zejména po tzv. antenna gate nedovolí, aby se jeho kovového povrchu dotkl živý kontakt. Je možné, že v prvním testovaném kusu se takové nechtěné spojení objevilo a důsledkem byly chybové hlášky o nekompatibilním držáku. Jak ale bez auta poznáte, jestli je kupovaný držák bezproblémový, neporadím.

U kratšího testu se starším iPhonem se ale tato chyba neobjevila ani u jednoho držáku.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Tlačítko vysune pohyblivou část, aby se iPhone dal z držáku vyjmout • nabíječka s trochu dlouhým konektorem do zásuvky autozapalovače

S GPS a handsfree

S držákem jsem byl po praktické stránce spokojen. V iPhonu 4 je už GPS přijímač dostatečně citlivý, u nejstaršího modelu navíc pomůže GPS čip vestavěný v držáku. Mimochodem pro Mio celý držák vyrobil Magellan.

To by ještě stále nevysvětlovalo velmi vysokou cenu 99 eur (2 400 Kč), s výčtem funkcí ale nekončím. Držák se s telefonem totiž dokáže propojit prostřednictvím Bluetooth a funguje tak jako hlasité handsfree. Případně přes reproduktor ve spodní části držáku dokáže přehrávat hudbu.

Handsfree tohoto typu jsou však jen šidítka, která sice zvuk hlasitého telefonu trochu vylepší, ale prakticky se moc používat nedají. Především s ohledem na druhou stranu hovoru, které poslechem nekvalitního zvuku upadnou uši. Při vyšších rychlostech v automobilech nižší třídy to pak nebude stačit ani řidiči.

Proč jsou tak drahé?

Držák od Mia je velmi drahý. Beru argument, že podobné příslušenství od TomTomu stojí ještě o 99 centů víc, to ale neznamená, že se hodnocení držáku Mia nějak změní. Moc si nepomůžete třeba ani s držáky Brodit ­– aktivní držák s montážním kitem se cenou přibližuje 1 800 korunám.

Podporu handsfree do funkcí držáku Mia raději nepočítejte, vestavěný GPS čip se vyplatí jen u prvních iPhonů. Po konstrukční stránce se mi držák velmi líbí, je kvalitně vyrobený, iPhone v něm drží a dobře se s ním manipuluje.

Diskuze (15) Další článek: Samsung prodal 600 tisíc tabletů, Galaxy Tab kráčí k milionu

Témata článku: , , , , Apple iPhone 4GB, Apple iPhone 7, Apple iPhone SE, Apple iPhone SE 64GB, Podobné příslušenství, Správná poloha, Test, Pro +, Chybové hlášení, Držák,