Navitel Eastern Europe: ruská navigace pro Badu [test]

Otestovali jsme navigaci Navitel Eastern Europe na platformě Bada. Jaká úskalí na vás čekají?

Platforma Bada v portfoliu Samsungu v současné době tahá za kratší konec a vše směřuje k jejímu přerodu na operační systém Tizen, který Samsung vyvíjí spolu s Intelem. Do redakce se nám přesto dostala offlinová navigace pro Badu 2.0, kterou jsme vyzkoušeli na Samsungu Wave III a v tomto článku se podělíme o naše zkušenosti. Mimo Badu je aplikace dále podporována, s většími či menšími funkčními a designovými odlišnostmi, i na platformě Android.

Klíčové vlastnosti

  • kvalitní navigace pro Badu, minimální pády
  • Dobře pokrytá oblast ČR včetně bodů zájmu
  • Dostupné interaktivní moduly - počasí, doprava
  • velká databáze POI bodů v ČR

Hlavní nedostatky

  • místy chybějící nepřeložené řetězce
  • časově náročnější nastavení
  • nepovedené české hlasové povely
  • nejsou k dispozici mapové podklady pro celou Evropu
  • ocenili bychom downloader map přímo v aplikaci

Složitější nastavení, plnohodnotná podpora češtiny 

Aplikaci Navitel pro Badu lze stáhnout z portálu SamsungApps. Pro správnou funkčnost aplikace je třeba změnit cíl instalací aplikací na paměťovou kartu. Učiníte tak v Nastavení - Obecné - Umístění Instalace. Jakmile máte nainstalováno, musíte si vybrat verzi aplikace. K dispozici je třicetidenní trial verze nebo plná verze. Aplikaci si tedy můžete i nanečisto bezplatně vyzkoušet, my jsme testovali plnohodnotnou verzi, takže nás čekalo zadání sériového čísla. To je spolu s jednoznačným identifikátorem zařízení nahráno na server, logicky je tak pro registraci aplikace potřeba internetové připojení. Od vás se pak požaduje registrace na stránkách Navitelu, ke svému účtu si pak přiřadíte zařízení podle jeho sériového klíče. Poté se vám zpřístupní download mapových podkladů, mimo Ruska je k dispozici téměř celá východní Evropa. Stáhnout si tak můžete zdarma poměrně velkou oblast, mapy mají formát *.nm3. Česká republika má mapu společnou se Slovenskem, balík má velikost 420 MB a je datován ke prvnímu čtvrtletí 2012. Při pohledu na mapu Euroasie je jasné, že ČR je poslední „baštou“ na západě, kde lze ještě najít kvalitní mapové podklady. V řeči čísel je pokryto 95 % populace, 113 800 km cest a 44 tisíc bodů zájmu. K dispozici jsou i live služby, o kterých si povíme dále.

Klepněte pro větší obrázek
Co se týče pokrytí, patří ČR u Navitelu stále k východnímu (pokrytému) bloku, západ Evropy zmapován není.

Po spuštění si musíte vybrat jazyk rozhraní a jazyk mapy, čeština je k dispozici, takže zde na žádný problém nenarazíme. Potíže začínají až s jazykem hlasové navigace, na výběr je ruština nebo angličtina. Čeština chybí, naštěstí si z privátní zóny Navitelu můžete stáhnout i český hlas, na výběr je jediný - Teresa. Ten je třeba umístit do složky Media/NavitelContent/Voices v interní paměti telefonu. Jste také informováni o tom, že mapy v zařízení nejsou nainstalovány. Nahrát je máte do přesně určené složky, což z počátku bude zapeklitý problém. Úložiště v telefonu má jinou adresu, než jak se tváří v počítači. Mapy tedy nahrejte na libovolné místo na paměťové kartě a pak se k němu doklikejte přes správce souborů v aplikaci. Tím je základní nastavení hotovo a můžeme vyrazit do terénu. 

Navitel za volantem

Základní rozhraní aplikace je poměrně jednoduché. V horní části displeje jsou zobrazeny stavové ikony, přes které můžete zjišťovat stav signálu GPS, hlasitost, nastavovat režimy mapy (2D a 3D) nebo zapínat dopravní informace. Najdeme zde indikátor baterie nebo aktuální rychlost, kterou se pohybujete. Co se týče mapy, můžete na ní zoomovat manuálně nebo upravovat náklon horizontu. Při jízdě se může mapa přibližovat a oddalovat v závislosti na rychlosti vaší jízdy. 

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Registrace aplikace, tvorba atlasu, informace o GPS, informace o trase, itineář
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Denní a noční skin aplikace
 

Po mapě se i při nalezeném signálu GPS můžete pohybovatt celkem bez zábran, zoomovat lze dvojicí prstů, zelená šipka vás vrátí zpět na vaší vycentrovanou pozici. Tlačítko v levém spodním rohu vás vede k vyhledávání cílových bodů, pravé zase do hlavní nabídky. Ta je situována do podoby tlačítkového menu až s osmi volbami na displeji, procházení je svižné, rozvržení základních položek je vcelku logické, vše má své přesné místo. Aplikace funguje v režimu na výšku i na šířku displeje.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Navigace v režimu na šířku displeje s různými náklony horizontu. Do aplikace lze zaznamenávat další objekty a informace.
 

Vyhledávat cíl trasy lze podle řady kritérií, podle adresy, výběrem na mapě nebo ze seznamu POI bodů blízko aktuální nebo vybrané lokace. Těch je v aplikaci skutečně spousta a jsou roztřízeno do několika kategorií, alternativně můžete zapnout realtimové načítání informací o POI bodech z webu. V ČR se nám však nepoštěstilo, pochodíte až v městech dále na východ. V historii jsou pak vidět naposledy vyhledávané položky, ty často navštěvované lze umístit mezi oblíbené.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Vyhledávání mezi POI body v databázi včetně zobrazení podrobností.

Při vyhledávání trasy můžete vkládat i průjezdní body. Jakmile je vyhledáno, můžete si nechat zobrazit itineář trasy. Za jázdy můžete reportovat události na cestách, mám tím na mysli nebezpečné úseky, práci na vozovce, nehody či radary. Ty se ukládají jen pro lokální použití, telefon dokáže zobrazovat i intenzitu dopravy a dle ní pak rozhodovat o trasování.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek   
Nastavení: ukazatel, přiblížení, dopravní informace, klávesnice, GPS a úprava zobrazovaných prvků uživatelského prostředí 
 

Hustota dopravy se pravděpodobně eviduje podle množstí smartphonů s Navitelem s internetovým připojením v dané oblasti. V ČR navigace, soudě podle absence jakýchkoliv vizuálních dat o zácpách, není moc využívaná. Mezi další online služby patří příjem a odesílání Navitel.SMS, ve kterých se můžete dotazovat na souřadnice druhého zařízení nebo prostraně sdělovat své koordináty. Vizuálně zajímavé je zobrazování počasí na mapě v reálném čase. Pokud na trase narazíte na uspacnou cestu, případně uzávěru, můžete dvěmi kliknutími nastavit alternativní trasu. Lze také nastavit upozorňování na radary a na dodržování rychlostních limitů. Projetou trasu můžete nahrávat ve formátech *.mps nebo *.gpx.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Hlavní menu, informace o GPS, itineář a aktuální informace.
 

V rámci jízdy se bude hodit dvojice témat mapy pro denní a noční jízdu, trasa jízdy je výrazně vyznačena. Mapa se může automaticky přibližovat a oddalovat v závilosti na rychlosti, kterou jedete. Poněkud hlouběji v nastavení najdeme i informace o průměrné rychlosti, aktuální rychlosti, času jízdy a délce ujeté trasy. V rámci jízdy nám přišlo trochu nešikovné překreslování mapy v městech. Čísla popisná se totiž při lehkém odklonu trasy neustále překreslují, někdy nepříjemně problikávájí a zobrazují se vždy postupně na dvou jiných místech.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek 
Detaily: nastavení zvuku, přiblížení při větší rychlosti, omezení rychlosti, rychlá nabídka při aktivním trasování. Aplikace si po opětovném zapomenutí pamatuje i nedokončené trasy. V horní liště zobrazují spoustu informací stavové ikony. 

Nadšeni jsme nebyli ani z hlasové navigace. Češtinu jsme sice doinstalovali, kvalita hlasových pokynů ale nebyla nijak valná. Je to způsobeno nevhodným překladem, dálnice se nově nazývá „estakáda“, kruhový objezd si řiká „jízda do kruhu“ a místo pokynu odbočte doleva po padesáti metrech vám aplikace říká „za 50 metrů vezměte doleva“. Na to bychom si možná i zvykli, navigace však má problémy i s uváděním správných jednotek při navádění, resp. je někdy vůbec nezmiňuje. Často se tak z reproduktoru ozve jen „padesát“ a vy musíte hádat. Odbočuju za 50 metrů? Za 50 kilometrů? Za 50 minut? Alternativně jsem vyzkoušel anglický hlas navigace, ve kterém se podávané informace zdají být bez problémů.

Závěrem

Navigační aplikaci s dobře zpracovaným uživatelským rozhraním a kvalitními mapovými podklady srážejí nedoladěnosti i drobné detaily. Samotní prvotní rozchození aplikace nám přišlo velmi zdlouhavé, české hlasové pokyny nejsou jedny z nejpříjemnějších a často ani nevíte, co vám chce telefon sdělit. Je to rozhodně škoda, protože jinak se aplikace jevila velmi dobře. Obdobný problém jsme objevili i u aplikace Navitel pro Android, ta se oproti Badě můžete navíc pochlubit ještě přístupnějším uživatelským rozhraním a integrovaným downloaderem map. Pokud výrobce map sjedná nápravu, co se týče hlasových povelů v češtině, nebudeme mít moc co vytknout.

Diskuze (4) Další článek: NTT DoCoMo: prototyp smartphonu se senzory tlaku

Témata článku: Samsung, Mobilní aplikace, EU, Rusko, Anglický hlas, Europe +, Europe, Rychlá nabídka, Průjezdní bod, Rychlostní limit, Přesné místo, Velká databáze, Obdobný problém, Test, GPS Info, Pro +, Lokální použití, Euro, Libovolné místo, Omezení rychlosti, Hlasový pokyn, Navádění, Východní evropa, Trasování, Plnohodnotná podporaSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v srpnu 2022 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v srpnu 2022 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Xiaomi Mix Fold 2 je skládačka s tenkým tělem. Skvělou výbavu podtrhuje fotoaparát Leica

Xiaomi Mix Fold 2 je skládačka s tenkým tělem. Skvělou výbavu podtrhuje fotoaparát Leica

** Xiaomi představilo svůj druhý skládací smartphone ** Vylepšil co mohl, dostal nový typ displeje a fotoaparát Leica ** Zatím je dostupný pouze v Číně

Martin Miksa
Skládací konstrukceLeicaVlajková loď
Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

** Jak poznat, že váš telefon má nejlepší dny za sebou? ** Vypadá potlučeně, má pavučinu nebo nedostává aktualizace? ** Ukážeme si, kdy má smysl jeho oprava, a kdy už jen koupě nového

Martin Chroust
Prasklý displejVysloužilý mobilSmartphony
Jak dobře vybrat multimediální přehrávač. Chytrá může být každá televize nebo projektor

Jak dobře vybrat multimediální přehrávač. Chytrá může být každá televize nebo projektor

Jakýkoli televizor anebo projektor doplníte chytrými funkcemi pomocí multimediálního přehrávače. Při výběru dejte pozor, šlápnout vedle je snazší než vybrat správně.

Jiří Kuruc
Průvodce nákupem
Recenze mobilu Sony Xperia 1 IV. Horká novinka, kterou si v Sony upekli úplně po svém

Recenze mobilu Sony Xperia 1 IV. Horká novinka, kterou si v Sony upekli úplně po svém

**Svérázný přístup k focení vás buď chytne nebo naštve **Zahřívání telefonu i pří běžných činnost je docela otravné **Cena je opět astronomická, ale po nějakém čase zase spadne

Jakub Michlovský
Optický zoomVlajková loďRecenze
Test Samsungu Galaxy Z Flip3 je u konce. Pant véčka přežil dvojnásobek deklarovaného počtu přeložení

Test Samsungu Galaxy Z Flip3 je u konce. Pant véčka přežil dvojnásobek deklarovaného počtu přeložení

** Samsung u skládaček uvádí životnost 200 tisíc přeložení ** Poláci naměřili dvojnásobnou metu ** Test nepřežil pant, displej fungoval vesele dál

Martin Chroust
pantSkládací displej
Vybíráme nejlepší fotomobily současnosti. Dobře mohou fotit i telefony za 6 tisíc

Vybíráme nejlepší fotomobily současnosti. Dobře mohou fotit i telefony za 6 tisíc

** Smartphony válcují nejen levné, ale už i pokročilé kompakty ** Vlajkové modely jsou skoro jistota, dobře fotí ale i levnější přístroje ** Po kterých fotomobilech byste měli aktuálně sáhnout?

Jan Pánek
FotomobilyVýběry
Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

** Google umí kromě vyhledávání i spoustu dalších věcí ** Vybrali jsme více než 15 užitečných funkcí a schopností ** Stačí zadat do vyhledávače ta správná klíčová slova

Karel Kilián
TipyVyhledávačeGoogle
Jak přečíst platební kartu mobilem a k čemu je to dobré

Jak přečíst platební kartu mobilem a k čemu je to dobré

Pokud vlastníte telefon s technologii NFC, můžete prostřednictvím aplikace pro Android zkusit načíst údaje ze své bezkontaktní karty. Vyzkoušíte si tak třeba, jak moc je náchylná k případnému RFID skimmingu.

Jan Spěšný
NávodyMobilní aplikace
Malé telefony s Androidem ještě nevymřely. Cubot Pocket si vás získá čtyřpalcovým displejem a nízkou cenou

Malé telefony s Androidem ještě nevymřely. Cubot Pocket si vás získá čtyřpalcovým displejem a nízkou cenou

** Hledáte kompaktní telefon okolo čtyř palců? ** Dotykáč už možná nenajdete, budou zde jen tlačítkové telefony ** Zavedené pořádky chce změnit Cubot Pocket

Martin Chroust
Kompaktní velikostAndroid