Návod: jak nahrát do Siemensů nový firmware přes GPRS

Chcete do svého Siemensu řady 65 nebo 75 nahrát nový firmware, ale nemáte datový kabel? A víte, že vám k tomu žádný nepotřebujete? Stačí pouze GPRS a firmware si můžete aktualizovat přímo v telefonu. Přečtěte si, jak na to.
Návod: jak nahrát do Siemensů nový firmware přes GPRS

Telefony značky Siemens mají výhodu v tom, že si u nich uživatel může sám aktualizovat firmware, aniž by přišel o záruku. V našem starším článku si můžete přečíst, jak aktualizaci firmwaru provést. Tenkrát jsme k tomu ovšem potřebovali datový kabel DCA-510 a počítač s internetovým připojením, abychom si aktuální firmware mohli stáhnout ze stránek Siemensu.

U nových telefonů Siemens řady 75 se začalo mluvit o možnosti aktualizace firmwaru přímo v telefonu. Nová data se do něj stáhnou jednoduše prostřednictvím datového spojení GPRS nebo EDGE. Myšlenka je to ušlechtilá, nepotřebujete ani kabel, ani počítač. Aktualizace můžete provést odkudkoli a telefonu nemáte v podstatě jak „ublížit“. Nevýhodou jsou pouze poplatky za datové spojení. Tato nevýhoda se ale s neomezeným datovým paušálem stává bezvýznamná a ani s běžným tarifem se příliš neprohnete.

Záhadná SWUOTA

Službu aktualizace firmwaru mobilních telefonů prostřednictvím datových přenosů pro Siemens provozuje společnost Red Bend Software (www.redbend.com), která tuto technologii vyvinula. Nové telefony řady 75 však teprve míří na trh a aktualizace zatím žádné nejsou. Red Bend ovšem nelenila a od půlky června zprovoznila aktualizace přes datové přenosy i pro telefony Siemens řady 65.

Technologií vzdálených aktualizací softwaru v mobilních zařízeních se společnost RedBend zabývá již delší dobu. Siemens je však zatím prvním výrobcem, který tuto službu zpřístupní uživatelům jeho výrobků. Na propagačních materiálech firmy RedBend je však nejčastěji vidět Sony Ericsson K500 a možná se tato forma aktualizací stane časem běžnou funkcí telefonů různých značek.

Technologie umožňující aktualizaci firmwaru u telefonů Siemens získala název SWUOTA. Je to zkratka slov SoftWare Update Over The Air.

Aktualizace přes GPRS krok za krokem

Aktualizace by měla fungovat na všech telefonech řady 65, ve kterých najdete v nabídce Extra (angl. Extras) položku Správa přístr. (angl. Device manag.). Půjde hlavně o tyto modely: CX65, CX70, M65, S65, SK65 a SL65.

Funkčnost jsme se rozhodli ověřit s telefony Siemens S65 a CX70. Siemens S65 jsme měli s anglickou verzí firmwaru 41, Siemens CX70 s českou verzí 43. U obou telefonů je na stánkách výrobce zmíněno, že poslední verze nese označení 43. V prvním případě jsme proto očekávali povýšení na tuto verzi a byli zvědavi, jestli nám telefon nabídne češtinu, ve druhém jsme testovali, jak se aplikace zachová.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

1. Správné nastavení přenosu dat

Nejprve je nutné mít správně nastavené datové přenosy GPRS. Proto navštivte v nabídce sekci Nastavení a následně Výměna dat. Pod položkou Datové služby najdete seznam profilů datových připojení. Pokud zde máte spojení pro wap a MMS, doporučuji vytvořit jednoduchý profil s APN internet (u T-Mobilu internet.t-mobile.cz), aby stahovaná data nebyla zpoplatněna vysokými sazbami za wapové připojení. Stahovat budete kolem megabajtu dat – někdy více, jindy méně.

2. Nastavení SWUOTA

Poté vstupte do nabídky Extra a vyberte položku Správa přístr. Zde musíte nejprve nastavit přístupové údaje k serveru poskytujícím aktualizace. Vyberte si proto jeden z pěti prázdných profilů a nastavte u něj následující:

Adresa: http://swuota.global-repair-management.com

Port: 80

Provozovatel: název datového profilu

Jméno uživatele: swuota_user

Heslo: swuota

ID serveru: SWUOTA (pozor, musí být velkými písmeny)

Heslo serveru: swuota

HTTP autentifikace: Ne

Profil si následně můžete libovolně pojmenovat.


Siemens CX70: aplikaci hledejte v nabídce Extra • výběr konta a jeho nastavení

3. Záloha paměti

V průběhu nahrávání firmwaru by nemělo dojít ke ztrátě žádných uživatelských dat s výjimkou historie a záložek ve wapovém prohlížeči. Přesto doporučujeme pro jistotu data z telefonu zálohovat, pokud máte možnost. Nám se v průběhu aktualizace zachoval adresář i kalendář beze změny, data uložená ve sdílené paměti zůstala nedotčena a zachováno zůstalo i veškeré nastavení. Tedy až na historii a záložky v internetovém prohlížeči.

4. Příprava telefonu

Před spuštěním aktualizace musí být telefon plně nabitý. Data se sice stáhnou, ale aktualizace se nespustí, pokud akumulátor nebude plně nabitý – nestačí ani připojení k nabíječce. Dále je potřeba uvolnit minimálně 1,5 MB paměťového prostoru.

Jak je možné, že soubor s firmwarem stahovaný přímo do telefonu má velikost kolem megabajtu a když update provádíte kabelem z počítače, musíte stahovat výrazně větší soubory? Je to tím, že z počítače nahrajete vždy kompletní firmware, při aktualizaci z telefonu se ale přenášejí pouze změny. Důsledkem je menší množství přenesených dat.

5. Spuštění a průběh aktualizace

Aktualizaci firmwaru spustíte z nabídky Správa přístr. stiskem pravé kontextové klávesy s popiskem Spustit. Telefon se spojí se serverem a pokud máte vše správně nastaveno, začne relace. Dále již postupujte podle instrukcí na displeji. Na závěr se telefon vypne a znovu se spustí již s novým firmwarem.


Spuštění aplikace • stažení dat musíte odsouhlasit

Aplikace si sama zjistí, jaký firmware v telefonu máte a pokud není nejnovější, nahraje se nová verze. Pokud již poslední verzi máte, aplikace vás na to upozorní a k aktualizaci nedojde. Jazyková verze zůstane zachována, takže u Siemensu S65 jsme se češtiny nedočkali. Celý proces aktualizace zabere přibližně půl hodiny.

  
Siemens S65: připojování k serveru • nahrávání firmwaru • také děkujeme

Zatím neoficiálně

Služba zatím nebyla ze strany Siemensu oficiálně představena, o jejím zavedení již ale společnost Red Bend informovala. Služba je funkční a můžete si ji sami vyzkoušet (pokud nebudou změněna přístupová hesla). I po přehrání firmwaru vám nadále bude uznána záruka na telefon.

A jak jsme dopadli my? U Simensu S65 došlo k přehrání verze 41 na nejnovější oficiálně dostupnou verzi 43. Telefon jsme měli v anglickém jazyce a v něm také po přehrání zůstal. U modelu CX70 došlo ke stažení nejnovější verze firmaru a kontrole stávajícího. Ten zůstal zachován, smazala se jen historie odkazů v prohlížeči, na jiné změny jsme nepřišli. Verze 43 je u tohoto modelu totiž také poslední oficiální aktualizací.

U Siemensu S65 se při pokusu opětovnou aktualizaci nový firmware nestahuje a aplikace rovnou nahlásí, že novější verze zatím není k dispozici. Rozdílné chování modelu CX70 nám proto přišlo trochu podivné, ale je zřejmě způsobeno jinými zásahy do systémových složek softwaru provedenými u tohoto telefonu.

Za tip děkujeme Evě Chvátalové

Diskuze (38) Další článek: Teroristický útok v Londýně: zpravodajství zajistily fotomobily

Témata článku: Návody, Siemens CX70, Siemens S65, Nový firmware, Návod, GPRS, Firmware, Pře, Nov, Jak


Určitě si přečtěte

RECENZE: Xiaomi Mi 10T Pro – 144 Hz potěší hráče, 108 Mpx zase fotografy

RECENZE: Xiaomi Mi 10T Pro – 144 Hz potěší hráče, 108 Mpx zase fotografy

**144Hz displej je skvělý, ale klidně může používat jen 90 Hz **5G začíná být zajímavé i u nás a telefon tyto sítě umí **MIUI je dvousečná zbraň a nemusí vyhovovat každému

Jakub Michlovský | 40

Samsung Pay (neoficiálně) v ČR! Poradíme, jak můžete hodinkami Galaxy platit i vy

Samsung Pay (neoficiálně) v ČR! Poradíme, jak můžete hodinkami Galaxy platit i vy

** Oficiální podpora Samsung Pay v Česku je zatím nedohlednu ** Ukážeme vám postup, které vám umožní již nyní platit hodinkami od Samsungu bezkontaktně i v ČR! ** Budete muset sáhnout po kartě Curve a upravit software hodinek

Martin Chroust | 196