Návod: jak synchronizovat PDA přes Bluetooth

V jednoduchém a přehledném návodu ukážeme, jak zprovoznit synchronizaci kapesního počítače s operačním systémem Windows Mobile prostřednictvím bezdrátové technologie Bluetooth. Návod pomůže i majitelům smartphonů Windows Mobile.
Návod: jak synchronizovat PDA přes Bluetooth
Pořídil jsem si kapesní počítač vybavený Bluetooth a začal jsem se zajímat o to, jak tuto bezdrátovou technologii využít k synchronizaci s počítačem. Zpočátku se mi nedařilo synchronizaci pomocí Bluetooth zprovoznit, ale po nějaké době jsem objevil postup, jak na to. Nechci si ho však nechat jen pro sebe.

Postup byl úspěšně vyzkoušen na následující konfiguraci:

  • HP iPaq hx4700 (operační systém Windows Mobile 2003 Second Edition),
  • Bluetooth USB adaptér MSI BToes (ovladače MSI Bluetooth Software 1.3.0),
  • ActiveSync 3.7.1 a 3.8,
  • Windows XP Professional
Je možné, že s jiným kapesním počítačem s operačním systémem Windows Mobile nebo jiným Bluetooth adaptérem je třeba použít odlišný postup. Snad vám ale v tom případě bude tento návod aspoň užitečným vodítkem. Pomůže vám také pří bluetoothové synchronizaci chytrého telefonu se systémem Windows Mobile.

Předpokládám, že pro začátek máte na svém PC nainstalovaný Bluetooth adaptér a program Microsoft ActiveSync, který jste alespoň jednou použili pro synchronizaci se svým počítačem. Pusťme se tedy rovnou do vlastního nastavení Bluetooth spojení.

Párujeme PC a kapesní počítač

1 . Je zapotřebí na PDA zapnout Bluetooth a uvést zařízení do zjistitelného režimu. Postupujte přes nabídku Start – Settings – Connections – Bluetooth. Rychlejším způsobem je postupovat přes nástroj iPaq Wireless (ikona na spodní liště obrazovky Today), kde zvolíte tlačítko „Settings“. Tlačítkem „Turn on“ zapněte Bluetooth, poté vyberte záložku „Accessibility“, kde zaškrtněte „Other devices can discover me“.

 

2. Inicializaci procesu spárování je možné provést jak z PC, tak z PDA. Zde se budu zabývat první možností. Na počítači v oznamovací oblasti hlavního panelu klikněte pravým tlačítkem na ikonu Bluetooth a z menu vyberte „Bluetooth Setup Wizard“.

 

(Můžete též postupovat přes ikonu „My Bluetooth Places“, nacházející se na ploše nebo v okně Tento počítač, a v otevřeném okně zvolit položku „Bluetooth Setup Wizard“ z nabídky na levé straně.)

3. Objeví se průvodce, který dá na výběr čtyři možnosti. Zvolte tu druhou, „I want to find a specific Bluetooth device and configure how this computer will use its services“, a pokračujte stiskem tlačítka „Další“.

4. Po vyhledání všech dostupných zařízení zvolte své PDA a opět pokračujte stiskem tlačítka „Další“.

5. Na následující obrazovce zadejte do okénka párovací kód. Proces spárování poté spustíte tlačítkem „Initiate Pairing“. (Je jen na vás, jaký kód zvolíte. Jen je třeba stejný kód zadat po zobrazení výzvy na PDA. Tento kód můžete po spárování obou zařízení bez obav zapomenout.)

 

6. Na obrazovce vašeho PDA se objeví výzva k zadání kódu. Zadejte tedy stejný kód jako v minulém kroku na PC a potvrďte tlačítkem OK.

 

7. Na PC si nyní vyberte ze služeb, které vaše PDA nabízí. Nás zajímá „ActiveSync“. Pokud tuto položku nevidíte, nevybírejte žádnou službu, dokončete průvodce, proveďte synchronizaci kabelem/kolébkou, PDA odpojte a znovu proveďte kroky 2 až 4. Poté stiskem tlačítka „Configure“ spustíte nastavení této služby, kde zvolte COM Port, pomocí kterého se ActiveSync bude s PDA spojovat.

 

8. Teď je potřeba nakonfigurovat Microsoft ActiveSync, aby umožňoval spojení s PDA na virtuálním COM portu nastaveném v předchozím kroku. V okně Microsoft ActiveSync zvolte nabídku File – Connection Settings a vyberte stejný port COM jako v předchozím kroku (PDA nesmí být připojeno k PC, jinak nelze COM port měnit).

 

Konfigurace PDA

1. Spustťe Bluetooth Manager (iPaq Wireless, tlačítko „Manager“, resp. Start – Settings – Connections – Bluetooth Manager).

2. V Bluetooth Manageru zvolte na spodní liště „New“. Objeví se Connection Wizard, kde vyberte „ActiveSync via Bluetooth“. Pokračujte přes následující dvě informační obrazovky.

   

3. PDA vyhledá dostupná zařízení, z nichž vyberte své PC. Na následující obrazovce můžete zaškrtnout políčko „Use a secure, encrypted connection“, pokud chcete spojení pro jistotu šifrovat. Pokud máte PDA v kolébce, vyjměte je. Průvodce ukončíte tlačítkem „Finish“.

 

PDA se teď pokusí poprvé pomocí Bluetooth spojit s programem ActiveSync na PC a provést synchronizaci. A to je vše. Nyní by měl být váš kapesní počítač schopen synchronizace s PC pomocí bezdrátové technologie Bluetooth.

Pro spuštění synchronizace přes Bluetooth v budoucnu postupujte přes Bluetooth Manager (iPaq Wireless, tlačítko „Manager“, resp. Start – Settings – Connections – Bluetooth Manager). Zde podržte stylus na ikoně ActiveSync, dokud se neobjeví nabídka, kde zvolte „Connect“.

Diskuze (10) Další článek: Megarecenze MDA Compact: strčte komunikátor do kapsy

Témata článku: Bluetooth, Ostatní, Návody, BLU, Návod, PDA, Pře, Stejný kód, Bluetoot, Předchozí krok, Jak, Oznamovací oblast


Určitě si přečtěte