Nebaví vás opisovat SMS při platbě kartou? Od září můžete přejít na otisk prstu

Na internetu si vyberete zboží, zvolíte platbu kartou a vyplníte všechny potřebné údaje. To je stejné dnes a zůstane stejné i od září 2019. Co se však změní je to, že autorizaci platby pomocí SMS zprávy může nahradit smartphone a otisk prstu, nebo rozpoznání obličeje.

Evropská směrnice PSD2 má od září 2019 zlepšit bezpečnost plateb na internetu. Každá platba musí být ověřena dvěma způsoby z následující trojice možností: pomocí něčeho, co uživatel zná (heslo), co má (mobilní telefon, resp. SIM karta) a čím je (otisk prstu, sken oční duhovky apod.).

Karetní společnosti to neberou jako nucený diktát EU, ale jako veskrze pozitivní změnu. „Použití biometrických údajů je bezpečným způsobem, jak platební transakce ověřovat. Je to způsob, jak splnit legislativní požadavky, zajistit důkladné ověřování totožnosti a současně zlepšit zákaznický prožitek,“ řekl generální ředitel Mastercard pro Českou republiku, Slovensko a Rakousko Miroslav Lukeš.

Tato pravidla do září musí adoptovat všechny karetní instituce a banky. Očekává se, že kromě smartphonů a počítačů budou čtečky otisků prstů stále častěji ontegrované také do platebních terminálu v obchodech, nebo do platebních karet samotných:

 

Diskuze (6) Další článek: Mobil, ze kterého se vysune menší mobil. Chystá Oppo smartphonovou matrjošku?

Témata článku: SMS, Čtečka otisků prstů, Skener obličeje, Biometrie, Evropská unie, Odemykání obličejem, Pře, Září, Slovensko, Miroslav Lukeš, Platba, Prst, Internet, Karta, Otisky prstů, Otisk, Plát, PLA, Rakousko


Určitě si přečtěte

RECENZE: Samsung Galaxy A52 5G – I letos má zaděláno na bestseller

RECENZE: Samsung Galaxy A52 5G – I letos má zaděláno na bestseller

** Otestovali jsme další letošní nové „áčko“, které by se mohlo stát mainstreamem ** Podobnost s Galaxy A72 je, až na baterii a jeden foťák, dost velká ** Sáhnete po levnější LTE verzi nebo po výkonnější 5G variantě?

Martin Chroust | 29

Martin Chroust
GalaxyRecenze
Samsung Galaxy Watch 4 se blíží. Hodinky zřejmě dokáží změřit glykémii
Martin Chroust
Krevní cukrSpekulace
Nový iPad Pro zamotá hlavu hned dvakrát. Prvně výkonem, pak cenou
Martin Miksa
iPadOSiPadTablety
RECENZE: Nokia 8.3 5G – dlouhé čekání na telefon Jamese Bonda

RECENZE: Nokia 8.3 5G – dlouhé čekání na telefon Jamese Bonda

** Design a modrá barva je parádní, to se musí nechat ** Výkony ultraširokého foťáku jsou slabé, škoda ** Telefon má čistý Android 11, ten ale bude potřebovat péči

Jakub Michlovský | 16

Jakub Michlovský
Android OneRecenze