Nechci slevu zadarmo aneb kupujeme dotovaný telefon

U operátorů můžete získat vysněný mobil či komunikátor za lákavou cenu. Co za to? Smlouvu. Není to však úpis ďáblu?

Možností kde koupit nový mobilní telefon je v dnešní době mnoho, já se v tomto článku zaměřím na nákup u mobilního operátora. Především se pokusím co nejsrozumitelněji popsat možnosti a podmínky koupě dotovaného telefonu. Je to způsob, jak získat vysněný přístroj za zvýhodněnou cenu výměnou za příslib využívaní služeb. Najdete zde odkazy směřující na naše diskuzní fórum, kde můžete pokládat své dotazy ke konkrétnímu problému.

U všech operátorů existuje možnost koupě telefonu za plnou cenu, tím se samozřejmě k ničemu nezavazujeme. Ani jeden z trojice operátorů již své mobily neblokuje, můžeme je tedy využívat s jakoukoliv SIM kartou. Jedinou komplikací tak zůstává tzv. customizace, tedy uzpůsobení nabídky telefonu pro přímý přístup ke konkrétním službám konkrétního operátora.

V článku beru v úvahu jen tarify, které jsou aktuálně nabízeny a je možné je aktivovat.


O2

Nabídka operátora O2 je v tomto směru poměrně komplikovaná. Přehled a ceny všech nabízených telefonů najdete zde. Každý zákazník, který má zájem o koupi dotovaného přístroje musí uzavřít s operátorem smlouvu, ve které se zaváže využívat jeho služby dalších 24 měsíců. Součástí smlouvy je určení výše měsíčního účtu: tzv. minimálního měsíčního plnění (MMP) na jeden rok. Minimální měsíční plnění je celková částka za všechny služby poskytnuté operátorem. Nezapočítává se do ní roaming a služby poskytované třetími stranami jako například Premium SMS, audiotextové služby, atd.

Vybrat si můžete ze čtyř výší MMP (viz. tabulka níže), přičemž platí: čím vyšší MMP, tím větší sleva na telefon. Telefon lze koupit ke standardním tarifům (O2 SMS, O2 Bronz, O2 Silver, O2 Gold, O2 Platinum, O2 Diamant) a také ke speciálním tarifům (O2 Pohoda a O2 Pohoda Simple, O2 Individual a O2 Start). K tarifům Simple (krom tarifu O2 Pohoda Simple) můžete koupit zvýhodněný telefon až po 6 měsících od aktivace tarifu. Více informací zde.

Zvýhodněný telefon nelze zakoupit k tarifům O2 MAX.

Noví zákazníci

Cena telefonu se tedy odvíjí od zvolené výše měsíčního paušálu a je vždy stejná pro nové i stávající zákazníky. Od nových zákazníků (přecházejí z předplacených služeb, nebo od jiných operátorů) bude vybírána záruka na telefon dle zvolené výše MMP.

Minimální měsíční plnění Výše záruky
238 Kč 1 000 Kč
714 Kč 1 500 Kč
1 190 Kč 2 000 Kč
2 300 Kč 2 500 Kč

 
Záruka je vratná po 3 měsících, případně může být použita na úhradu pohledávky. Orientační výše záruky je uvedena v tabulce.

Stávající zákazníci

Stávající zákazníci se smlouvou na dobu neurčitou a dobrou platební morálkou, kteří jsou aktivní nejméně 12 měsíců mohou koupit dotovaný telefon (bez nutnosti složit zálohu) prostřednictvím služby Mobil+ (více informací najdete zde).

Zákazníci se smlouvou na dobu určitou (krom těch s tarify Simple a úvazkem na 6 měsíců) mohou využít koupě dotovaného telefonu prostřednictvím Mobil+ už 6 měsíců před jejím vypršením. Smlouvu tak prodlouží o dalších 24 měsíců, celkem tedy až na 30 měsíců.

Jak už jsem zmínil, jak pro nové, tak stávající zákazníky platí stejné ceny telefonů. Stávající zákazníci zapojení do věrnostního programu Benefit mohou získat slevu na telefon výměnou za Benefit body, přičemž 600 bodů odpovídá slevě 200 Kč, poukázky ve vyšších hodnotách vyházejí výhodněji.


T-Mobile

Nabídka růžového operátora je do jisté míry podobná. Oceňuji rozdělenou nabídku telefonů pro nové zákazníky a pro stávající zákazníky, což se promítá do nižších cen telefonů. Podobně jako u O2, každý zákazník, který má zájem o koupi dotovaného přístroje musí uzavřít s operátorem smlouvu. V ní se zaváže využívat jeho služby dalších 24 měsíců a současně se zaváže k určité výši měsíčního účtu tzv. minimálního měsíčního plnění (MMP) na jeden rok. MMP opět definujeme jako celkovou částku za všechny služby poskytnuté operátorem, nezapočítávají se do něj položky uvedené zde, dobití kreditu z účtu paušálního zákazníka a služby poskytované třetími stranami jako například Premium SMS, audiotextové služby, atd.

Vybrat si můžete ze čtyř výší MMP (viz. tabulka níže), přičemž platí čím vyšší MMP, tím větší sleva na telefon. Telefon je možné pořídit ke všem Kreditním tarifům, Minutovým tarifům a tarifu BAV SE.

Zvýhodněný telefon nelze zakoupit současně se zvýhodněním HIT.

Noví zákazníci

Od nových zákazníků, zákazníků přecházející z předplacených služeb na paušální a zákazníků přicházejících od jiného operátora je vybírána záruka na telefon dle zvolené výše MMP.

Minimální měsíční plnění Výše zálohy ve značkové prodejně Výše zálohy v eShopu*
250 Kč 1 000 Kč 1 000 Kč
500 Kč 1 500 Kč 1 500 Kč
800 Kč 2 000 Kč 2 000 Kč
1 200 Kč 2 500 Kč 3 500 Kč
2 300 Kč 3 000 Kč 4 000 Kč
* podrobnosti zde

Záloha je vratná nejdříve po 90 dnech od aktivace MMP a je automaticky započtena do čtvrtého vyúčtování služeb, nebo je použita na úhradu případného dluhu. Do té doby není možné zálohu vrátit. Pokud bude výše vyúčtování služeb nižší než výše zálohy na MMP, bude použita pouze část zálohy a zbytek převeden do dalšího zúčtovacího období.

Stávající zákazníci

Stávající zákazníci se smlouvou na dobu neurčitou a dobrou platební morálkou za poslední 4 měsíce mohou využít koupě dotovaného telefonu prostřednictvím T-Mobile Extra. Stávající zákazníci zálohu na telefon platit nemusí.

Zákazníci se smlouvou na dobu určitou mohou využít koupě dotovaného telefonu prostřednictvím T-Mobile Extra už 3 měsíce před jejím vypršením. Prodlouží tak smlouvu o dalších 24 měsíců, celkem tedy až na 27 měsíců.

Jak už jsem zmínil, pro stávající zákazníky platí jiné ceny telefonů. Stávající zákazníci zapojení do věrnostního programu Bonus mohou navíc získat slevu na telefon výměnou za body. Zde naleznete tabulku slev a jejich bodových hodnot.


Vodafone

Nabídka nejmladšího operátora je, řekl bych, nejméně komplikovaná. Vodafone nabízí vybrané telefony stávajícím zákazníkům za nižší ceny v rámci programu LAST MINUTE. V ostatních případech jsou ceny pro všechny stejné. Přehled a ceny všech nabízených telefonů najdete zde na webu operátora. Také u Vodafonu musí zákazník se zájmem o zvýhodněný telefon uzavřít smlouvu. Nikoli však na 2 roky, ale na pouhých 6 měsíců. Nelíbí se mi ale úvazek k tarifu namísto minimálního měsíčního plnění, jelikož kredit v rámci tarifu lze čerpat jen na volání a SMS.

Například: Mám tarif Nabito 300 + balíček MMS + datové služby. Celková výše mé měsíční útraty je 1000 Kč, ale jelikož se cena telefonu odvíjí od zvoleného tarifu, využívání dalších služeb už cenu telefonu nesníží.

Koupě zvýhodněného telefonu je možná k tarifům Nabito, ale i ke starším tarifům (ty však už není možné aktivovat).

Noví zákazníci

Od nových zákazníků a zákazníků přecházejících od jiného operátora je vybírána jistina dle zvoleného tarifu. Zákazníci s předplacenou kartou, která je aktivní méně než 2 roky si zvýhodněný telefon při přechodu na tarif koupit nemohou.

Tarif Jistina
Nabito 100 500 Kč
Nabito 300 1 000 Kč
Nabito 600 1 500 Kč
Nabito 1000 2 000 Kč
Nabito 1800 3 000 Kč


Volací jistina je vratná po šesti měsících dobré platební morálky.

Stávající zákazníci

Stávající zákazníci se smlouvou na dobu neurčitou mohou pořídit zvýhodněný telefon bez nutnosti složit jistinu pokud jsou u Vodafonu alespoň 2 roky (resp. uběhly alespoň 2 roky od poslední koupě telefonu). Další podmínkou je dobrá platební historie za posledních 6 měsíců.

Stávající zákazníci s předplacenou kartou mohou přejít na tarif a zakoupit zvýhodněný telefon (po první zaplacené faktuře) pokud je číslo aktivní nejméně 2 roky a byla dobita částka alespoň 1000 Kč.V takovém případě nemusí skládat jistinu, nastavena bude virtuální jistina 1000 Kč.

Závěr Nechci hodnotit výhodnost nabídky toho či onoho operátora, každá má svá pro a proti. Mým cílem bylo objasnit možnosti koupě zvýhodněného telefonu. Rozhodnutí je na vás, mějte ale na paměti, že zvýhodněná cena telefonu je vykoupena úvazkem k měsíční útratě a také uzavřením smlouvy na dobu určitou. Její vypovězení může přijít draho.

Pokud máte nějaký dotaz, můžete ho položit v diskuzním fóru MM – sekci O2, T-Mobile, Vodafone a další v ČR.

Diskuze (36) Další článek: Pro zajímavost: jak vypadá moderní japonská navigace

Témata článku: , , , , Kup, Jistina, Celková částka, Dotovaný telefon, Dot, Zákazník přecházející, NEC, Telefon,