Nechte si zahrát: test reproduktorů Nokia

Otestovali jsme dvojici hudebních modulů Nokia. Levné reproduktory MD-4 a bluetoothový reproduktorový systém MD-5W.
Kapitoly článku

Nokia MD-4

Nokia MD-4 jsou malé přenosné reproduktory nejen k mobilním telefonům. Zaujmou především svým netradičním tvarem.

Dvě spojené tyčinky

Reproduktory jsou tvořeny dvěma bílými podlouhlými kvádry, které jsou na jedné straně spojeny kloubem. Ve složeném stavu mají oba reproduktory dohromady včetně kloubu rozměry 113 × 30 × 33 mm. Hmotnost pak bez baterií činí 75 g. Kromě bílé varianty, která je na bocích doplněna stříbrnou, si můžete reproduktory pořídit také v černém provedení.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Tvarem rozhodně originální

Na reproduktorech si na první pohled všimnete celkem dvanácti kruhových otvorů chráněných jemnou černou tkaninou. Pod nimi jsou pochopitelně ukryty měniče. Na spodní části u kloubu se pak nachází jméno výrobce, respektive zelená dioda signalizující zapnutí.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Díky kloubu spojující obě tyčinky lze reproduktory od sebe roztáhnout až do úhlu sto osmdesát stupňů. Kloub sice projevoval mírnou vůli, jinak je ale dostatečně pevný a tuhý, takže se tyčinky samovolně nezavírají. Na vnitřní straně pravé tyčinky najdete černý posuvník, kterým se reproduktory zapínají. Díky jeho tvarování a výstupku na protilehlé straně dojde po scvaknutí reproduktorů k sobě k jejich vypnutí. Obě tyčinky pak u sebe udržuje magnet. Pro pohodlné přenášení najdete v krabici černý pytlík s hnědými vzory.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Detail krytek • zapínací posuvnítko • západka na druhé tyčince zajistí vypnutí při zavření

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Kloub je dostatečně pevný • reproduktory lze zcela rozveřít

Reproduktory nevyužívají energii telefonu, ale mají vlastní zdroj napájení. Zadní stěny obou částí lze sejmout. Pod nimi najdete prostor pro celkem čtyři mikrotužkové baterie, tzn. velikosti AAA. Jsou součástí balení. Nokia slibuje, že na jednu sadu baterií vydrží reproduktory hrát až 30 hodin.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Bez napájení se bohužel neobejdou

Široké možnosti připojení

Pro připojení reproduktorů k telefonu nebo jinému hudebnímu zařízení slouží 75cm dlouhý černý kabel zakončený klasickým 3,5mm jackem. Telefony Nokia jsou ale většinou vybaveny konektorem jack s průměrem 2,5 mm. Proto najdete v krabici pro tento konektor redukci. Redukci na starší konektor Pop-port si již budete muset v případě potřeby sehnat sami. Nokia na svých internetových stránkách uvádí přesný seznam podporovaných telefonů. Zda budou reproduktory hrát i po připojení k jinému telefonu se mi nepodařilo ověřit, ale nevidím důvod, proč by neměly. Reproduktory mají vestavěnou anténu, takže je lze využít i pro poslech FM rádia integrovaného v telefonu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Telefony s 2,5mm jackem lze připojit přes přibalenou redukci

Svou kvalitou reprodukce mě „bedničky“ nijak nenadchly. Nelze od nich samozřejmě očekávat zázraky, ale jejich konkurenti z dílen Sony Ericssonu (MPS-70) hrají podstatně lépe při podobných rozměrech – a navíc nepotřebují baterie. Malé měniče nezvládají především basovou složku a celkové podaní hudby působí ploše a plastově. Prostorovému podání zase neprospívá to, že reproduktory nelze od sebe oddělit. Hlasitost reprodukce lze bohužel upravovat jen na připojeném zařízení, reproduktory vlastní ovladač hlasitosti nemají. Maximální hlasitost je dostatečná na ozvučení pokoje. Pro venkovní prostředí už to ale bude málo.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Obsah balení • textilní pouzdro se hodí pro časté přenášení

Reproduktory Nokia MD-4 najdou využití především na cestách, kdy pro malé rozměry a hmotnost trochu oželíte kvalitu reprodukce. Nenároční posluchači se s nimi mohou zcela spokojit a spolu s vhodným telefonem jim nahradí samostatný přehrávač hudby nebo rádio. Šikovná je variabilita konstrukce, nevýhodou je nutnost napájení bateriemi.

Oficiální cena pro český trh je 1 390 Kč.

Kapitoly článku

Témata článku: Nokia, Příslušenství, Nokia N95, Nokia N95 8GB, Pevné tělo, Reproduktor, Podobný rozměr, NEC, Prostorové podání, Pracovní stůl, Vestavěné rádio, Test


Určitě si přečtěte

Testujeme Samsung Galaxy S21 Ultra: Když chcete smartphone bez kompromisů

Testujeme Samsung Galaxy S21 Ultra: Když chcete smartphone bez kompromisů

** Včera jej Samsung představil, dnes pro vás máme první dojmy ** Galaxy S21 Ultra je povedené univerzální zařízení od Samsungu ** Líbit se vám bude foťák i podpora stylusu

Martin Chroust | 72

Na práci i pro zábavu. Vybíráme 12 nejzajímavějších tabletů pod stromeček

Na práci i pro zábavu. Vybíráme 12 nejzajímavějších tabletů pod stromeček

** Jak se zorientovat v široké nabídce tabletů a proč tablet vůbec chtít? ** Vybíráme 12 nejlepších modelů ze všech cenových kategorií ** Cena použitelných tabletů začíná na dvou tisících korunách

Martin Miksa | 40