Nedostatek čipů dohnal i Apple. Musí omezit výrobu, na iPhone 13 se čeká i měsíc

Smartphonový trh již měsíce trápí nedostatek čipů, které už zapříčinilo nejeden odklad prodeje telefonů. Jediný, kdo dodnes tomuto globálnímu problému vzdoroval byl Apple, který díky včasným opatřením dokázal uspokojovat vysokou poptávku. Až doposud.

Jak upozornil server Bloomberg firma již upravila svůj cíl výroby nových iPhonů 13. Původní cíl byl 90 milionů nových modelů do konce roku, nyní už byl plán snížen o 10 milionů kusů. Problém však prý překvapivě není u hlavního dodavatele TSMC, který se stará o výrobu procesorů Apple A15 pro nové iPhony, ale u dalších dodavatelů, které pro telefon vyrábí další čipy jako je Broadcom nebo Texas Instrument.

Celkově však není důvod k velkému překvapení. Bylo totiž jen otázkou času, kdy tento problém Apple dožene. Firma již koncem léta s oznámením finančních výsledků avizovala, že se s nedostatkem výroby počítá, tehdy však firma mluvila hlavně o starších čipech pro minulé modely. 

Nakonec ale dojde i na „třináctky”, což v nejsilnějším kvartále roku není zrovna nejlepší zpráva. Navíc se k tomu přidává i každoroční „Apple efekt”, kdy je po představení produktů po telefonech taková poptávka, že Apple prakticky pokaždé nestíhá dodávat. Ostatně i nyní, pár týdnů od startu prodeje jsou čekací lhůty na některé modely v českém online Apple Storu i více než měsíc a stejné je to bohužel i v dalších zemích.

Apple iPhone 13 Pro:

Diskuze (17) Další článek: Telefony Huawei bez Googlu mohou konečně využít NFC platby. Zatím pouze s jednou bankou

Témata článku: Apple, iPhone, Smartphony, iOS, Mobilní procesory, Apple Store, Mobilní čipsety, Hardware, TSMC, Apple iPhone 13, Apple iPhone 13 Pro, Telefon, Texas, Nedostatek, Čip, Bloomberg, Broadcom, Model, VýrobaJako hrášky v lusku: Astronomové u hvězdy L 98-59 zvážili planetu. Má polovinu Venuše

Jako hrášky v lusku: Astronomové u hvězdy L 98-59 zvážili planetu. Má polovinu Venuše

** Astronomové změřili hmotnost exoplanety, která má polovinu hmotnosti Venuše ** U systému L 98-59 objevili čtvrtou a možná pátou planetu ** Na jedné z planet by mohly být podmínky k životu

Petr Kubala
TESSExoplanetyVesmír
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v říjnu 2021 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v říjnu 2021 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny