Nejčastější cyklopočítače na Tour de France jsou Wahoo Elemnt Bolt a Garmin Edge 840

Zkoumal jsem, jaké cyklopočítače mají na řídítkách jezdci Tour de France 2024, která začala o tomto víkendu. Nehledal jsem ale na fotkách, šel jsem na to  ajťáckou oklikou, kterou podrobněji popíšu v druhé části článku.

Oživeno v pondělí 1. července: Skripty jsem znovu pustil na aktuální data a získal tím čtyři další cyklopočítače. Tabulky v článku a další čísla jsem aktualizoval.

Oživeno 12. července: Po necelých dvou týdnech jsem opět prošel účty jezdců Tour de France na Stravě. Objevilo se zde osm dalších, kteří zaznamenali některou z etap závodu, údaje v tomto článku jsem proto znovu mohl aktualizovat

Podíl cyklopočítačů

Zařízení Počet Podíl
Wahoo Elemnt Bolt 39 35 %
Garmin Edge 840 38 34 %
Garmin Edge 1040 9 8 %
Wahoo Elemnt Roam 6 5 %
Garmin Edge 530 5 4 %
Hammerhead Karoo 5 4 %
Bryton Rider S800 3 3 %
Garmin Edge 830 3 3 %
Garmin Edge 540 2 2 %
Bryton Rider S500 1 1 %
Garmin Edge 130 Plus 1 1 %

Cyklopočítač Wahoo Elemnt Bolt zvítězil o jediný kousek nad Garminem Edge 840. Tak malý rozdíl vůbec nic neznamená, zejména s ohledem na ne úplně přesnou metodiku výpočtu. V každém případě ale lze říct, že tyto dva modely na letošní Tour výrazně dominují.

Všimněte si, že u Garminu nejsou zastoupeny jen modely z aktuální řady x40, ale i mnoho let staré cyklopočítače Edge 530 a 830. A dokonce jeden prastarý černobílý Edge 130 Plus, který má na řídítkách Chris Harper (Team Jayco AlUla).

Podíl značek

Značka Počet Podíl
Garmin 58 52 %
Wahoo 45 40 %
Hammerhead 5 4 %
Bryton 4 4 %

Zatímco Wahoo má v naší tabulce jen dva modely, Garminů je hned šest. Proto se tady pořadí obrátilo a Garmin v žebříčku výrobců vede.

Stejně jako u značek kol a jiného vybavení jsou i cyklopočítače záležitosti celého týmu. Pouze u týmu Intermarché–Wanty najdeme Garmin i Bryton. A Bryton je pouze tady. Značku Hammerhead pak používá tým Red Bull – Bora – Hansgrohe.

Je to přesné? Není

Jak jsem k těmto informacím došel? Velkou oklikou. Všiml jsem si, že v profilech 176 jezdců, na které vede rozcestník startovní listiny, je často odkaz na jejich účet ve službě Strava.

Většina z těchto 161 cyklistů má profil na Stravě veřejný a nahrává do něj záznamy jednotlivých etap. Konkrétně je takových účtů 143. Podívejte se třeba na Wouta van Aerta: první etapa, druhá etapa. Můžete si pak odsud rozkliknout dlouhý seznam dalších jezdců, kteří jeli stejnou trasu a Strava je dokázala spárovat. 

V hlavičce každé aktivity je potom vidět zařízení, ze kterého se data do Stravy dostala. Takže stačí tento text najít a uložit.

Klepněte pro větší obrázek 
Žlutě je vyznačený Garmin Edge 840 Wouta van Aerta

Celkem jsem tímto způsobem získal informace o cyklopočítačích 113 cyklistů ze startovní listiny Tour de France, kteří mají na Stravě zaznamenanou aktivitu z tohoto víkendu. Není to zdaleka kompletní peloton, jen 64 %. Pro představu o dominujících značkách a modelech jsou snad ale i tato data trochu vypovídající.

Samotné stahování nebylo úplně jednoduché. Hlavně na straně Stravy, která pro získání podrobnosti vyžaduje přihlášení. Stahovací knihovně se mi ale podařilo podstrčit hodnotu přihlašovací cookie svého účtu. Další komplikace byla, že výpis aktivit na Stravě se generuje až v prohlížeči, takže se nedaly použít jednoduché stahovací postupy. Musel jsem stránku napřed uložit na disk nástrojem Selenium pro automatické testování, který se chová jako prohlížeč.

Samotné kódování pak samozřejmě proběhlo „AI metodou“, kdy chatbotu píšu, co chci udělat, výsledek testuji a žádám různé úpravy. V poslední době jsem si oblíbil Claude 3.5 Sonnet, který teď používám místo ChatuGPT.

Klepněte pro větší obrázek
Diskuze (19) Další článek: Olympiáda v telefonu. Oficiální mobilní aplikace ukáže výsledky, videa i mapu všech sportovišť

Témata článku: , , , , Účet, Tour de France, Garmin Edge, Tour, Jezdec, Značka, Etapa, Aktivita, Wahoo, Hammerhead Karoo, Model, Red Bull,