Nejdřív Pixely, pak další telefony. Na Android se dostává detekce malwaru a nevyžádaných volání v reálném čase

  • Umělá inteligence vyztuží bezpečnost Pixelů a poté i dalších Androidů
  • Detekce nevyžádaných hovorů zatím podporuje jen angličtinu
  • Play Protect nově ochrání před malwarem v reálném čase

Google do Androidu přidává nové bezpečnostní funkce, které dokáží telefony chránit v reálném čase. Jedná se o detekci nevyžádaných volání a také o detekci hrozeb v reálném čase. Jako první se funkce objeví u novějších generací Pixelů a později dorazí i na starší telefony od Googlu a další Androidy. Detekce hovorů v první vlně podporuje pouze angličtinu, a bude v rámci betaverze prozatím omezena jen na USA.

Klepněte pro větší obrázek
Detekce nevyžádaných hovorů bude zatím fungovat jen u Pixelů v USA, a poté se rozhodne o další expanzi. Google potřebuje získat důvěru uživatelů, mnozí se logicky obávají toho, aby anonymizované nahrávky jejich hovorů Google nějak nevyužil. Ten ale tvrdí pravý opak

Nové ochrany, které Google zavádí do Androidu, samozřejmě využívají umělou inteligenci. Ta v rámci funkci Scam detection bude zaznamenávat hovor, v průběhu něhož vás bude varovat zvukem a notifikací, pokud vyhodnotí možné podezřelé chování u protistrany. Konkrétně se jedná např. hovory domnělých bankovních úředníků, kteří chtějí okamžitě přeposlat peníze na jiný bezpečný účet, apod.

Tato funkce bude defaultně vypnutá, a je na uživateli, zda ji bude chtít aktivovat v nastavení telefonu nebo v průběhu hovoru či nikoliv. Všechny zaznamenané informace z hovorů ani jejich přepisy se nikde na zařízení neukládají ani nejsou posílány na vzdálené servery, a ani zpětně se k těmto informacím nedostanete. U Pixelů 9 funkce využívá model Gemini Nano, u starších modelů (Pixel 6 a novější) pak algoritmy strojového učení.

Ochrana v reálném čase

Google vylepšuje i základní ochranu Play Protect, která po letech konečně dokáže rozpoznávat malware a reagovat na něj v reálném čase. Jedná se o první krok v dříve avizované nepřetržité ochraně Androidů. Umělá inteligence začne vyhodnocovat využití citlivých oprávnění a interakci aplikací a služeb.

Klepněte pro větší obrázek
Varování na podezřelou aplikaci v reálném čase

Pokud služba objeví podezřelou či nebezpečnou aplikaci, zobrazí telefon v reálném čase notifikaci. AI prochází i vzorce aktivit jednotlivých aplikací, a podle Googlu by měla být schopna vydolovat i ty, které se své nekalé úmysly snaží zakrývat nebo spustí škodlivé kódy až po delším čase od jejich instalace.

Funkce se ze startu bude soustředit na tzv. stalkerware, tedy na kódy, které mohou sbírat osobní a citlivá data za účelem monitoringu a to bez toho, aby k tomu uživatel telefonu udělil souhlas. Okamžitá detekce dalších druhů malwaru přibude do služby později. Procházení aplikace a detekce využívání uživatelských dat využívá tzv. Private Compute Core. A toto řešení umožňuje ochranou uživatelů bez toho, aby byla sbírána jejich uživatelská data. Nová podoba Play Protect je už nyní k dispozici u Pixelů 6 a novějších telefonů od Googlu. V dalších měsících se dostane i na další značky Androidů.

Zdroj: Google Security

Diskuze (5) Další článek: Zkontrolujte si, jak dlouhou softwarovou podporu má váš Samsung. Mohou to být tři, ale klidně i sedm let

Témata článku: Google, , , , , , , , , , , Volání, Reálný čas, Hovor, Detekce, Play protect, Gemini Nano, Angličtina, Telefon, Private Compute Core,