Nejkvalitnější video na mobilech: Samsung E720

Fotoaparáty se staly běžnou součástí mobilních telefonů. Mnohé z nich dokáží natáčet i video. Zatím však byly pohyblivé obrázky velmi nekvalitní. Nový Samsung E720 posouvá mobilní video o třídu výš.
Nejkvalitnější video na mobilech: Samsung E720

Funkce jen pro ozdobu?

Možnost natáčet video je v mobilních telefonech spíše přehlížená funkce. Vestavěným fotoaparátem můžete natáčet krátké filmy, ale obraz má velmi nízké rozlišení a pomalé snímkování má za následek trhané pohyby. Takto natočené snímky se proto hodí přehrávat jen v samotných mobilech, z prezentace na monitoru počítače nebudete nic mít.

Podobně jako u fotoaparátů, můžeme i na poli videozáznamů sledovat pozitivní vývoj. Mílový krok na této cestě udělal Samsung ve svém novém modelu E720, který dokáže natáčet video v doposud nevídané kvalitě. Zatímco běžné fotomobily si většinou vystačí s nejvyšším rozlišením 176 ×144 bodů, Samsung nabízí dvojnásobek: tedy 352 × 288. Navíc i snímkování je na velice slušné úrovni.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nový Samsung E720

Tip: recenzi mobilního telefonu Samsung E720 si můžete přečíst zde

Samsung má prvenství pouze v mobilních telefonech, protože poměrně slušnou kvalitu videa poskytují také přístroje společnosti HTC, známé u nás pod označením MDA III, MDA Compact (prodává T-Mobile) nebo DataPhone III (v nabídce Eurotelu). Tato zařízení dokáží natáčet video v rozlišení 320 × 240 bodů, které odpovídá rozlišení jejich velkých displejů. Od běžných telefonů se liší konstrukcí, zaměřením i cenou, proto je v porovnávání nebudeme dále uvažovat. Přesto vám nabízíme alespoň dvě ukázky pořízené Eurotel DataPhone III:

Jak na video s mobilem

Natáčení videa s telefonem má svá specifika. Integrované fotoaparáty nejsou zrovna nejkvalitnější a je třeba si dát pozor na několik typických vlastností digitální kamery v telefonu.

 
Takto umí natáčet video mobilní telefon Samsung E720

Poznámka: k otevření ukázkových souborů budete potřebovat přehrávač QuickTime. Nahrávky si nejprve stáhněte klepnutím na příslušný obrázek do svého počítače a rozbalte stažený ZIP soubor. Soubory mají velikost maximálně kolem jednoho megabajtu, není-li uvedeno jinak. 

Před natáčením byste si měli řádně prohlédnout snímanou scénu a zjistit, zda ve výsledném záběru nebudou velké rozdíly jasů. Kameře totiž chvíli trvá, než správně vyrovná expozici. Pokud budete záběr vést z tmavého prostředí do světlého, dočkáte se tak nepříjemného přepálení, v opačném případě bude záběr zatmavený. Samsung si s vyrovnáním jasů poradí docela dobře, při sestavování záběru je ale lepší se jasovým přechodům vyhnout.

 
Ukázka vyrovnávání jasů

Dalším z problémů je frekvence snímání. Čím více snímků dokáže kamera během jednotky času získat, tím plynulejší bude následné přehrávání natočeného videa. Úměrně s přibývajícím počtem snímků však také rostou nároky na hardwarovou výbavu kamery, která musí získané informace ihned zpracovávat, a pochopitelně také na paměťový prostor. V obou případech většinou telefony velmi zaostávají. Samsung E720 si tak vede v porovnání s ostatními velmi dobře. Nejenže je video až překvapivě plynulé, ale k dispozici máte až 80 MB paměťového prostoru.

 
Samsung E720 má vzorkování velmi dobré

S velikostí paměti souvisí také komprimace videa. Samsung vytváří nahrávky ve formátu MPEG4, většina běžných fotomobilů si však rozumí s více rozšířeným formátem 3GP. Také proto nabízí Samsung E720 možnost natáčení videa s menším rozlišením (176 ×144) a ve formátu 3GP. Takto natočené video můžete bez obav poslat multimediální zprávou.

 
Se Samsungem E720 můžete natáčet opravdu dlouhá videa (5,7 MB) 

Při natáčení nesmíte zapomenout, že kamera v mobilním telefonu není vybavena stabilizátorem. Měli byste se proto vyhnout scénám snímaným za chůze nebo při jízdě v automobilu. Obraz pak bude značně roztřepaný.

 
Natáčení za chůze.. • ..a při běhu

Smířit se musíte také s tím, že mobilem nebudete moci natáčet mravence při práci nebo včelku na květu. U fotomobilů je ohnisková vzdálenost pevně daná a předměty snímané z několika centimetrů budou proto rozmazané.

U některých fotomobilů můžete mít i při natáčení dostupnou funkci zoomu, stejně jako tomu je u Samsungu E720. Vzhledem k tomu, že se jedná o softwarové řešení, není zoom plynulý a přiblížení se odehrává trhaně v několika krocích. Optický zoom, který umožňuje plynulou regulaci, zatím nenabízí žádný z u nás prodávaných telefonů.

 
Ukázka zoomu

 
Natáčet lze i se speciálními efekty

První vlaštovka

Video v telefonech je zatím spíše marketingovou funkcí, která sice zákazníka naláká ke koupi telefonu, ale pak ji asi příliš nevyužije. Hlavním viníkem je zde špatná kvalita, která v podstatě znemožňuje prezentaci videa na počítači, druhým faktorem je zatím poměrně malý počet fotomobilů uzpůsobených pro práci s videem mezi uživateli. Z toho plyne jasné omezení pro posílání videonahrávek v multimediálních zprávách.

Megapixelové fotoaparáty v mobilech se pomalu rozšiřují a s tím si také stále více uživatelů zvyká fotomobil běžně používat pro zachycení různých momentek. Kvalitní fotografii už stojí za to uložit do alba. Podobně si proto zatím musíme počkat, až se více rozšíří kvalitnější zpracování videa. Zároveň se musí stát dostupné i v masově prodávaných telefonech a jeho sdílení či přenos do počítače musí být jednoduchý a přijatelně levný.

Samsung E720 je zatím první, kdo se přidá?

Diskuze (7) Další článek: Nokia dnes představí novinky, sledujte MobilManii

Témata článku: Samsung, Ostatní, Eurotel Dataphone III, T-Mobile MDA Compact, T-Mobile MDA III, Mobil, MOBI, Stažený zip, Pozitivní vývoj, Hlavní viník, Speciální efekt, Sam


Určitě si přečtěte