Nejlepší aplikace pro monitoring zdraví a fitness

Podle vašich doporučení jsme vybrali nejlepší aplikace pro monitoring zdraví a fitness. Co instalovat pro sledování vašich výkonů?

Na našem diskusním fóru jsme vás požádali, abyste nám doporučili aplikace, které používáte pro monitoring vlastního zdraví nebo outdoorového fitness vyžití. Opovědí se nesešlo mnoho, týkaly se ale vesměs nejznámější sady multiplatformních fitness aplikací. Monitoring ušlých kroků a uběhnuté vzdálenosti dnes můžeme rozdělit na dvě základní větve, buď k němu používáte mobilní telefon nebo, boom poslední doby, nositelná zařízení. V prvním případě potřebujete aplikaci, která vše měří z telefonu, ve druhém je třeba companion aplikace, tedy jakýsi společník, který data z náramku nebo jiného příslušenství pravidelně synchronizuje s telefonem, kde je zobrazuje a vyhodnocuje.

Samotní mobilní výrobci již nějakou dobu nabízejí vlastní mobilní aplikace, které spolupracují s nositelným příslušenstvím vlastní výroby. Příkladem může být S Health od Samsungu, LG Fitness či Sony Lifelog. Existuje samozřejmě i univerzální příslušenství jiných značek, které může být kompatibilní s větším počtem mobilních operačních systémů, a pro které jsou od výrobce připraveny samostatné aplikace. V dnešním výběru doporučených aplikací se zaměříme na multiplatformní aplikace do mobilu a nakoukneme pod pokličku řešení od Garminu.

Runtastic Pro (Android, iOS, WP)

Aplikace Runtastic používá k mapování celé řady dostupných aktivit vestavěnou GPS v telefonu, můžete tedy monitorovat vaše pohybové výsledky, spálené kalorie, rychlost, tempo, nadmořskou výšku, uraženou vzdálenost, čas, apod. Pro statistické informace o tempu musíte využít hrudní měřič Runtastic, ovšem spálené kalorie se i přesto stále počítají z uražené vzdálenosti. V případě cvičení na místě v posilovně tedy bude na políčku spálených kalorií svítit velká černá nula.  

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Screenshoty aplikace Runtastic

Na druhou stranu aplikace nabídne příjemné a dobře ovladatelné uživatelské rozhraní, v rámci běhu se ukládá vaše trasa na mapu včetně aktuálního počasí. V rámci aplikace s můžete vést osobní deník cvičení, analyzovat vaše data či nastavit úrovně tréninků. Při běhání si můžete aktivovat hlasovou zpětnou vazbu či povzbuzování. V opačném případě může být na pozadí přehrávána hudba, jakou si nastavíte. Při kontinuálním využívání je patrná velká spotřeba baterie, aplikace nás ale potěšila většinovou podporou češtiny. K placené verzi (129 Kč) existuje i základní varianta s omezenou funkčností a reklamami. Mimo to jsou ještě k dispozici samostatné aplikace pro jízdu na horských a silničních kolech, sedy-lehy, kliky, přitahování, dřepy a pro základní monitoring ušlých kroků.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Sports Tracker (Android, WP, iOS, BB)

I Sports Tracker je dalším multiplatformním řešením. Nabízen je pro Android, iOS, WP7+, BlackBerry 10, Series S60 a pro Nokii N9. Základním principem získávání vašich dat je opět GPS. Díky ní je na mapách zaznamenáván váš pohyb, trasa, uražená vzdálenost, průměrná a aktuální rychlost, a další. K aplikaci je možné dokoupit různé nositelné příslušenství a doplňky, k důkladnému prostudování vašich sportovních výsledků slouží webové rozhraní, kde se přihlašujete pod stejným loginem jako v telefonu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Screenshoty aplikace Sports Tracker

Na Google Mapách tak máte zobrazeny vaše uběhnuté trasy včetně fotografií, které jste na trase pořídili. Znáte informaci o vaší průměrné rychlosti a spálených kaloriích, k trase můžete přidat i vlastní poznámky a komentáře nebo celou trasu nasdílet s vašimi přáteli z komunitních webů.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Garmin Connect/Fit (Android, iOS)

Aplikace Garmin Connect slouží k prohlížení záznamů z nositelných příslušenství od Garminu (GPS hodinky, tachometry, náramek Vivofit, a další), pro záznam dat s telefonem slouží aplikace Garmin Fit. U celého řešení oceňujeme zejména kvalitní zpracování webového rozhraní v češtině, protože mobilní aplikace v angličtině nás vzhledově moc nepřesvědčila.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Screenshoty aplikace Garmin Fit, při testování nám nefungovalo načítání mapového podkladu Google Maps

V rámci webového rozhraní vidíte poslední aktivity, kalendář, osobní rekordy, segmenty tras, tréninkové plány, ukončené tréninky a ušlé vzdálenosti v zobrazení Dashboard. Vše se zjednoduší v případě, že budete používat nositelná zařízení, protože vydrží podstatně déle na jedno nabití než mobilní zařízení, takže můžete telefon nechat v kapse bez zapnuté GPS nebo rovnou doma. Po návratu pak stačí, aby nositelná zařízení spárovala získaná data s telefonem. Aplikace Garmin Fit je placená, stojí ale jen necelých 20 Kč.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Instant Fitness (Android, iOS)

Instant Fitness je výuková aplikace pro domácí cvičení. Na domovské obrazovce si vyberete okruh cvičení a následně samotný cvik. Na displeji vidíte názorné ukázky, jak mají jednotlivé sestavy vypadat (ve formě fotek, videí a animací), případně si můžete rovnou sestavit cvičební plán.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Aplikace Instant Fitness vás vizuálně navádí, jak provádět různorodé cviky

Cvičení může přidávat do oblíbených, případně vyhledávat v databázi. Nemusíte je do zařízení zaznamenávat ručně, aplikace ukládá informace automaticky po spuštění cviku a po jeho ukončení. Nevýhodou je absence češtiny, takže se musíte spolehnout na angličtinu, vizuálními ukázkami ale cviky stejně rychle pochopíte. Aplikace je placená, na Google Play stojí 58 Kč.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Runkeeper (Android, iOS)

Runkeeper je sice podle názvu určená pro běžce, pokryje ale i ostatní aktivity, např. jízdu na kole, in-line bruslení až po tanec, apod. V základním režimu aplikace na vrstvách Google Map zaznamenává vaši uraženou trasu včetně dalších relevantních dat. Můžete k ní připojit hrudní pásy přes Bluetooth, takže aplikace měří i vaše tempo, zdrojem dat nemusí být pouze telefon ale i různé chytré hodinky nebo dokonce jiné podobně zaměřené aplikace.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Screenshoty aplikace Runkeeper

Motivačním prvkem může být stanovení cílů (např. snížení váhy, uběhnutí určité vzdálenosti), k čemuž dopomáhá i systém achievementů. Aplikace v samostatném okně vede vaše největší úspěchy, např. největší uběhnutá vzdálenost, nejdelší běh, apod. Líbí se nám i přehledné webové rozhraní, u zaznamenaných běhů si můžete i patřičně upravit trasu, pokud byla zaznamenána se zhoršenou přesností GPS. Základní verze aplikace je zdarma, pro lepší tréninkové plány je třeba členství Elite, za nějž platíte 10 USD měsíčně nebo 40 USD ročně. Pro záznam pozice je třeba zařízení s citlivější GPS, jinak strávíte hodiny opravami tras, negativem může být pro řadu uživatelů i absence češtiny.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Endomondo (Android, iOS, WP)

Další aplikace pro aktivní jedince nese název Endomondo. V rámci bezplatné verze umožňuje titul monitorovat vaše pohybové aktivity, co do jejich průběhu, vzdálenosti, rychlosti, spálených kalorií, apod. Samotné cvičení  v posilovně je ale třeba zadávat manuálně. Aplikace se dokáže spojit s velkou škálou Bluetooth a ANT+ hrudních pásů měřících srdeční tep, připojení však funguje jen v Premium verzi. Vaše výsledky a postupné zlepšování si můžete prohlížet do detailů v rámci telefonu nebo na webovém rozhraní. Součástí aplikace je i napojení na sociální weby a sdílení vašich výkonů s přáteli.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Screenshoty aplikace Endomondo, oceňujeme podporu češtiny

V rámci placené verze se zpřístupní již zmíněná integrace s měřiči srdečního tepu, detaily o počasí, detailnější statistiky a hlavně zmizí reklamy. Roční Premium verze stojí 30 USD, zatímco měsíční poplatek je stanoven na 2,50 dolaru.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 

Máte další náměty na aplikace a hledáte diskusi? Hledejte zde Více na: http://www.mobilmania.cz/clanky/nejlepsi-aplikace-a-hry-pro-male-deti/sc-3-a-1328059/default.aspx#utm_medium=selfpromo&utm_source=mobilmania&utm_campaign=copylink

Další článek: Era: založte si účet a získejte jednu z 5 000 Lumií

Témata článku: Blackberry, iPhone, Mobilní aplikace, Android, Aplikace, Smartphony, Windows, Zdraví, Příslušenství, Dnešní výběr, Komunitní Web, Brusle, Monitoring, Základní princip, Tanec, Fitness +, Osobní deník, Uběhnutá vzdálenost, Monitor, Companion aplikace, Nejlepší aplikace, Největší úspěch, Runtastic, Velká spotřeba, Multiplatformní aplikace


Určitě si přečtěte