Nejlepší je ještě lepší: Nokia N95 s obří pamětí

Ještě lepší nejlepší. Všechny zásadní nedostatky stávající N95 jsou odstraněny, výsledkem je špičkový přístroj. První dojmy, živé fotky!

Nokia N95 je stále na špici a přestože byla představena již téměř před rokem, Nokia zatím nevidí potřebu chystat nástupce a dnes nám ukázala, že se spokojí s tím, když svou vlajkovou loď trochu omladí. N95 8GB dostala především velkou paměť, velkou baterii, velký displej, vylepšená tlačítka a černé barevné provedení. Mírně se zvýšila i hmotnost, rozměry ale zůstaly úplně stejné. V nabídce najdeme nové N-Gage rozhraní a přístup do nového online obchodu s hudbou. S hudbou souvisí i hudební konektor 3,5mm jack. Ten i vše ostatní zůstalo zachováno.

Třikrát větší při stejných rozměrech

Při pohledu na obrázky je nejpatrnějším rozdílem oproti stávající verzi černá barva. V reálu je to ale displej, co nejvíce upoutá vaši pozornost. Úhlopříčka displeje se zvětšila z 2,6'' na 2,8'', což je změna odpovídající 5 mm. Číslo je to malé, ale jedná se o úhlopříčku – celý displej se zvětší více než o tři čtvereční centimetry. Výsledkem je zářící plocha u běžných mobilních telefonů nevídaná.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nokia N95 8GB oficiálně

Je trochu škoda, že rozlišení zůstalo na QVGA, protože jsou na tak velké ploše při bližším zkoumání vidět jednotlivé body skládající obraz. Při běžném používání to však nevadí. Mnohé kapesní počítače a komunikátory mají displeje ještě větší při stejném rozlišení.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nadupaná, elegantní, multifunkční....

Nejpříjemnější změnou je vylepšená kapacita baterie, oproti původním 950 mAh má nová verze 1200 mAh. V praxi to podle Nokie znamená zhruba o hodinu delší hovor jak v sítích druhé, tak i třetí generace, nebo o 2 a půl dne delší pohotovostní dobu. Nutno ale dodat, že u původní N95 výrobce uváděl pohotovostní dobu 9 dnů, což je hodnota realitě na hony vzdálená. Přesto věřme, že se větší baterka na dosud nevalné výdrži projeví. Zvlášť, když nutnost upravit kvůli baterce konstrukci odskákala krytka fotoaparátu, která u nové verze chybí.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nokia N95 8GB živě

A do třetice byla zvětšena kapacita paměti. Zůstává sice uživatelská paměť pro kontakty, SMS a úkoly, která je dokonce nižší než u původní N95, ale zvlášť je k dispozici ještě flash paměť o kapacitě 8 GB. Ta slouží jako úložiště multimediálního obsahu. Kvůli němu však nezbylo místo pro slot na paměťové karty.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nokia N95 8GB živě • srovnání se stávající verzí

V souvislosti se zvětšováním narostla také hmotnost. Jedná se naštěstí o rozdíl pouhých 8 g, který těžko postřehnete.

Srovnání Nokie N95 a Nokie N95 8GB

 Nokia N95Nokia N95 8GB
Uvedenízáří 2006srpen 2007
Hmotnost120 g128 g
Úhlopříčka displeje2,6''2,8''
Baterie950 mAh1200 mAh
Paměť160 MB100 MB + 8 GB
Paměťové kartyanone

Změny i uvnitř

Při podrobnějším zkoumání zjistíte, že je kvůli displeji rozšířen i přední kryt. U stávající N95 je po stranách zúžen a boky mírně vystupují, novinka má přední kryt s boky zarovnaný. A změnu lze pozorovat také na ovládacích prvcích. Skupina funkčních tlačítek je u novinky menší, ale pohodlnému ovládání to nijak neuškodilo. Tlačítka jsou palcem bezpečně rozeznatelná a stále dostatečně velká. Numerická klávesnice zůstala zachována, multimediální tlačítka dostupná po vysunutí na druhou stranu jsou však upravena. A to ku prospěchu věci – konečně můžete tlačítka nahmatat palcem, protože jsou plasticky rozlišena.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Mapy • nákup hudby • internetový prohlížeč • přístup k službám Microsoft Live

A změny jsou vidět i v nabídce. Přibyla položka N-Gage, která zajišťuje přístup ke hrám. Odtud můžete spouštět již nainstalované hry nebo demoverze, ale také stahovat a nakupovat nové hry. Další novinkou je přepracovaná multimediální nabídka – animované ikony nahradily praktičtější záložky. Jsou opět bohatě animované a každá záložka představuje jednu z klíčových funkcionalit telefonu. Mezi záložkami se pohybuje horizontálními směry navigační klávesy, vertikálními směry se volí funkce. Klasické hlavní menu tak bude uživatel navštěvovat jen velmi zřídka.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nová podoba multimediální nabídky

Mezi novými funkcemi samozřejmě nechybí ani odkaz na nový Nokia Music Store, tedy internetový obchod s hudbou. Odtud si můžete nakupovat hudbu přímo z telefonu, do kterého doputuje prostřednictvím Wi-Fi nebo mobilní sítí.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Ještě jednou srovnání, tentokrát i z druhé strany

Vyplatí se počkat

Majitelé současné N95 budou mít těžké rozhodování. Nokia jim představila nástupce sice s nemnoha, avšak poměrně stěžejními změnami. Možná čekali větší hit, takový však přijde asi až v příštím roce. Jestli se vyplatí vyměnit stávající N95 za novou, to nedokážeme posoudit. Pokud by se vám podařila stávající N95 nějak výhodně prodat, tak určitě. Jinak si ale musíte spočítat, na kolik vás nové funkce vyjdou a zda jste ochotni tolik zaplatit.

Pro ty, kteří doposud s nákupem Nokie N95 váhali, je rada jednoznačná. Počkejte si. Sice pak zaplatíte více, ale telefon vám déle vydrží. Inovací sice není na první pohled mnoho, ale jsou docela zásadní. Nokia N95 8 GB se začne prodávat před Vánoci za 560 eur (asi 18 500 korun).

Nokia N95 8GB ve zkratce

 • rozměry a hmotnost: 99 × 53 × 21 mm, 128 g
 • podpora sítí: GSM (850/900/1800/1900 MHz), WCDMA (2100 MHz)
 • datové přenosy: GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA
 • konektivita: Bluetooth (A2DP), MiniUSB (mass storage), Wi-Fi, TV out, 3,5mm jack
 • operační systém: Symbian 9.2, prostředí S60 3rd Edition, Feature Pack 1
 • paměť: 100 MB uživatelská paměť, 8 GB flash paměť
 • displej: 2,8'', aktivní TFT, rozlišení 240 × 320 bodů, 16,7 miliónů barev
 • fotoaparát: rozlišení 5 Mpx (2592 x 1944 bodů), blesk, video 640 × 480 bodů (30 fps), CIF kamera (352 × 288 bodů) pro videohovory
 • hudba a video: přehrávač hudby (MP3, AAC, AAC+, eAAC, eAAC+, WMA, M4A), stereo mikrofon, FM rádio s funkcí Virtual Radio, přehrávač videa (formáty MPEG-4, H.264, H.263/3GPP, RealVideo 8/9/10)
 • navigace: GPS
 • výdrž: baterie 1200 mAh, 280 hodin v pohotovosti, 300 minut hovoru v GSM, 210 minut hovoru v WCDMA
Diskuze (108) Další článek: Velký den Nokie: telefony jsou jí málo

Témata článku: Nokia, Nokia N95, Nokia N95 8GB, Nokia N-Gage, Čtvereční centimetr, Lep


Určitě si přečtěte