Nejlidnatější země světa se staví proti cyklonavigacím od Garminu. Musíte mít dokumentaci, jinak vám ji zabaví

  • Indie se snaží otevřít technologiím, v něčem je ale hodně zpátky
  • U cyklopočítačů od Garminu začíná vyžadovat certifikaci
  • Vychází ze zákona pro omezení držení telegrafů z roku 1933

Nejlidnatější země světa, Indie, se v posledních letech začíná stávat technologickým centrem. Mobilní giganti zde začínají pomalu přesouvat výrobu z Číny, jenže myšlením se země v některých ohledech zasekla v dávné minulosti. Třeba při pohledu na samostatné GPS navigace pro cyklisty. V této zemi je totiž regulované držení bezdrátových telegrafických přístrojů. Ano, doba se sice už hodně posunula, přesto celní zpráva a policie stále rámcově vychází ze zákona o bezdrátových telegrafech, který byl vydán v roce 1933.

Klepněte pro větší obrázek
Podobné cyklonavigace od Garminu jsou v Indii veřejným nepřítelem číslo jedna. Bez potřebných papírů vám ji zabaví, a ještě zaplatíte pokutu. Celníci i policisté přitom vychází z výkladu zákona z roku 1933

Ten velmi obšírně zakazuje používání zařízení pro komunikaci a práci s obrazem, vyjma zařízení, které mají výjimku (např. smartphony, u nichž je samozřejmě přítomna GPS), nebo těch, které mají potřebné „papíry“. Problém se zmiňuje zejména v souvislosti s řadou cyklonavigací od Garminu, ze které můžeme vybrat např. model Garmin Edge 540. Indická pravidla pro letectví nerozlišují, zda se jedná o satelitní telefon nebo GPS zařízení, a v mnohých případech je jistější z navigace vytáhnout baterii, a tu si vzít do příručního zavazadla, a do odbaveného kufru vložit samotné zařízení bez baterie.

Např. u aerolinky Air India je dokonce v přepravních podmínkách uvedeno, že na palubách letadel se nesmí přepravovat „Satelitní telefony a GPS zařízení bez oprávnění od úřadů BSNL, MHA a DoT“. Hned vedle se dočte o zákazu převozu paliv, prášků, zbraní a chemických substancí.

Bezdrátový telegraf vs. GPS navigace

Při kontrolách na letištích v Indii však mnohdy záleží na samotných celnících, a na tom, jak obšírně si vykládají zákony. Zkušenosti uživatelů naznačují, že mnohdy stačí jen přelepit logo Garmin (ale tím de facto porušují stanovené předpis), často je i nutný pohovor s výše postavenou osobou a podání vysvětlení. Ne vždy se to ale podaří, český občan v nedávné době dostal v Indii pokutu za používání výše zmíněného zařízení, kterou zaplatil a zařízení mu navíc bylo zabaveno. 

Klepněte pro větší obrázek
Ukázkový formulář WPC ETA, aneb cyklonavigace od Garminu musí mít v Indii potřebné „papíry“

Garmin si je těchto možných problémů vědom, protože je neznámější značkou, která je do těchto zbytečných tahanic zapletena. Firma nabízí na vyžádání tzv. WPC ETA (Wireless Planning & Coordination Equipment Type Approval), což je nutná certifikace, která samozřejmě něco stojí. Můžeme se jen domnívat, že v poslední době stále častější snahy ze strany celníků nutí výrobce podobných zařízení k certifikaci, protože v opačném případě riskují nespokojenost svých uživatelů, kterým budou přístroje zabaveny.

Obavy o státní bezpečnost

Podle jiného výkladu zákona však ani certifikace nemusí stačit, protože je tato navigace, a řada dalších, využívá technologii GNSS Multi-band, která přijímá signály z více navigačních satelitních systémů současně (GPS, Glonass, Beidou a Galileo. Vláda v Indii tato zařízení s vysokou přesností polohy pro komerční účely reguluje kvůli ochraně národní bezpečnosti. Tato zařízení by totiž mohla být zneužita pro sběr geografických a vojenských dat. 

Je tu ale ještě další problém. Zmiňované navigace od Garminu umožňují i bezdrátově komunikovat s dalšími navigacemi ve skupině, a tedy splňují definici vysílačky. V Indii však není možné používat ani u nás běžně používané vysílačky v bezlicenčním pásmu, a tak může držení podobného zařízení evokovat možnou špionáž. Jenže, Garmin tyto navigace v Indii bez větších okolků nabízí.

Třetím problémem může být kompatibilita zařízení se satelitní službou Iridium pro nouzovou satelitní komunikaci. Úřady kompatibilitu mylně považují za funkci (je nutné spárování se zařízením InReach Messenger), a ta je opět riziková vzhledem k národní bezpečnosti.

Pokud tedy cestujete do Indie a berete si s sebou cyklonavigaci od Garminu (hodinky a telefony certifikaci nepotřebují), budete potřebovat zmiňovaný formulář. Ten se nám však nikde nepodařilo dohledat, jedinou možností je v tuto chvíli zažádání o formulář na Instagramu indického triatlonisty Omkara Jokara, který formuláře zasílá na vyžádání. Jako by celá věc snad už ani nemohla být absurdnější. V ideálním případě raději cyklonavigaci od Garminu nechejte doma.

Zdroj: Reddit, worldbank, Airindia, Nepalairlines

Diskuze (13) Další článek: Běžecké hodinky Amazfit Cheetah jsou teď o polovinu levnější. Při nákupu ušetříte 2500 Kč

Témata článku: , , , , , , , , , , Země světa, Státní bezpečnost, Telegraf, Zařízení, Reddit, BeiDou, Eta, GLONASS, Certifikace, Nejlidnatější země,