Rok 2024 byl rokem generativní umělé inteligence v mobilu, ale nelze říct, že by měli výrobci hotovo. Ba naopak. Mobilní inteligence v mobilu bude dostávat další nové funkce, a my pevně doufáme, že se v širším měřítku bude myslet i na češtinu. Topmodely plánované pro rok 2025 však konečně slibují i vyšší výdrž na jedno nabití. Snapdragon 8 Elite se ukázal v dobrém světle, a pomáhají mu i vyšší kapacity baterií.
Jinak to ale na nějaké výraznější změny ve specifikacích a designu telefonů nevypadá. Samsung a Apple chtějí na trh dostat ultratenké telefony, u nichž budeme muset počítat s několika kompromisy. A zapomenout nesmíme ani na nové skládací či rolovací telefony, které by se konečně mohly dostat na trh. Rok 2025 sice odstartuje americkým veletrhem CES 2025 v Las Vegas, z mobilního pohledu však bude zajímavý až březnový veletrh MWC v Barceloně. Topmodely globálních výrobců však budou i tentokrát představeny na samostatných tiskových akcích, a toto je přehled největších novinek, na které se můžete těšit.
Samsung Galaxy S25
Premiéra: očekáváme leden 2025
Jednou z prvních novinek roku 2025 by se měla stát řada Galaxy S25 od Samsungu. I tentokrát budou její součástí tři základní modely, konkrétně Galaxy S25, Galaxy S25+ a Galaxy S25 Ultra. Největší designová změna se očekává u Ultry, která dostane zaoblený titanový rám po celém obvodu jako u základní dvojice, v němž nebude chybět pozice pro stylus S Pen. Na zádech budou u Ultry i tentokrát čtyři objektivy, změnou by měl projít širokáč, který povýší z 12,5 na 50 Mpx. Galaxy S25 a S25+ si opět vystačí se třemi fotoaparáty.
První živé fotografie zatím nepředstaveného Samsungu Galaxy S25 Ultra
Společným jmenovatelem všech novinek by měl být procesor Snapdragon 8 Elite, který slibuje delší výdrž na jedno nabití ve srovnání s aktuálním top čipsetem od Qualcommu. Kapacita baterií telefonů by se neměla mezigeneračně změnit, což platí i o rychlosti nabíjení (základní model 25 wattů, další modely až 45 wattů).
Hlavní novinkou má být i u této řady především nová generace umělé inteligence Galaxy AI. Bude se také zřejmě jednat o vůbec první Samsungy s Androidem 15, jejichž součástí bude grafická nadstavba One UI 7.
Honor Magic 7 Pro
Premiéra: očekáváme leden 2025
Honor Magic 7 Pro už si odbyl svou čínskou premiéru, máme však potvrzeno, že se telefon objeví i na globálních trzích. Konkrétně ještě v prvním čtvrtletí. Nejreálněji se jeví průběh února, popř. březnový veletrh MWC. Topmodel od Honoru dostal 6,8" LTPO OLED displej s jasem až 5 000 nitů. Fotografickou stránku zajišťuje trojice foťáků 50 + 50 + 200 Mpx s laserovým ostřením, přičemž periskopický teleobjektiv využívá 3× optické přiblížení. 50Mpx selfie s automatickým ostřením je na přední straně doplněna 3D kamerou ve stylu Face ID. Přední část telefonu chrání ochranné sklo Giant Rhino Glass.
Honor Magic 7 Pro v bílé barevné variantě
Výkon obstarává Snadpragon 8 Elite s až 16GB RAM a 1TB úložištěm. V telefonu poběží Android 15 s nadstavbou MagicOS 9 a za zmínku stojí i baterie. Ta je typu Si-C a má kapacitu 5 850 mAh. Je však otázkou, zda bude mít evropská verze telefonu stejnou kapacitu baterie, nebo dojde k jejímu snížení. Nebylo by to totiž poprvé. Baterie půjde nabít 100 watty přes kabel nebo bezdrátově 80 watty. Myslí se i na reverzní dobíjení hodinek ze zad telefonu. Telefon bude podporovat ultrazvukovou čtečko otisků prstů nebo nouzové zprávy přes satelit. V Evropě na jejich dostupnost ale příliš nevsázíme.
V Číně je telefon k dispozici ve čtyřech barvách, do Evropy se zřejmě dostane jen ve dvou konzervativních odstínech. Tipujeme si černou a stříbrnou. Odolnost IP68 a IP69 by měla zůstat zachována i u globální varianty.
Xiaomi 15
Premiéra: očekáváme 1. čtvrtletí 2025
Také Xiaomi už v Číně oznámilo svůj topmodel postavený na Snapdragonu 8 Elite. Konkrétně ve dvou variantách, která spojuje třeba rychlé kabelové dobíjení nebo větší kapacita baterie. U Pro varianty má kapacitu 6 100 mAh. Nová řada od Xiaomi vylepšila, nejen výkon, ale také displej, chlazení nebo fotoaparáty. A samozřejmě se opět srovnává s iPhony. Třeba tím, že Xiaomi dokázalo displejový rámeček vyrobit nepatrně tenčí, než u iPhonu 16 Pro. Pravítkem však nemáte šanci změřit 0,06mm rozdíl.
Xiaomi 15 je další novinkou pro rok 2025, která už si odbyla svou čínskou premiéru
Z pohledu materiálového zpracování byl použitý letecký hliník se zaoblenými rohy a ostřejšími hranami, díky nimž se má telefon lépe držet v ruce. U novinek oceníte i zvýšenou odolnost IP68, ultrazvukovou čtečku otisků prstů, displeje s velmi vysokým jasem nebo Android 15 s nadstavbou HyperOS. Samozřejmostí je pak až 16GB operační paměť (LPDDR5X), rychlé úložiště UFS 4.0 (až 1 TB) nebo nestárnoucí podpora infraportu.
Samsung Galaxy S25 Slim
Premiéra: očekáváme 2. čtvrtletí 2025
Samsung by měl příští rok uvést i čtvrtý model řady Galaxy S25, byť si na jeho premiéru zřejmě počká až do druhého čtvrtletí. Pro tuto chvíli se mu přezdívá Galaxy S25 Slim, bude tedy ztenčenou (rozumějte ještě „prémiovější“) verzí aktuálního topmodelu. Protože má to stejné v plánu i Apple na podzim, dá se čekat, že Samsung s předstihem uvede na trh konkurenční verzi tenkého topmodelu.
Toto by měl být Galaxy S25 Slim po boku Samsungu Galaxy S25 Ultra. Telefon má mít nižší tloušťku, neočekáváme, že by se na jeho přední nebo zadní straně něco výrazně změnilo
Ta bude vycházet zejména ze své nižší tloušťky, takže čekáme lehce přepracovaný design telefonu, byť to klíčové by mělo zůstat. Tedy procesor Snapdragon 8 Elite nebo fotoaparáty o vyšším rozlišení na zadní straně (200 + 50 + 50 Mpx), přičemž teleobjektiv by měl být typu ALoP. Něco nám ale říká, že s baterií to nemusí být tak veselé jako u základní trojice telefonů.
S modelem Galaxy S25 Slim se počítá i na globálních trzích, a nijak by to nemělo ohrozit existenci modelu FE. Ten Samsung tradičně uvádí na trh až s delším časovým rozestupem. Před lety se jednalo o experiment, který zaujal, jenže od původní myšlenky „fanouškovského“ telefonu jsou poslední „eféčka“ už hodně vzdálená.
Google Pixel 10
Premiéra: očekáváme léto 2025
Google si s řadou Pixel 9 pospíšil na trh, takže se začala prodávat ještě se starší verzí Androidu. Očekáváme, že příští rok by Pixel 10 mohl dorazit na trh ve stejný čas, a to proto, že je vydání Androidu 16 v plánu už na druhé čtvrtletí. Pro Google to bude mají velké jubileum, desátá generace telefonu, který ze startu vznikl „z povinnosti“, ovšem postupně se s ním začalo počítat ve větším měřítku. A tak je možné, že nás Google bude chtít něčím překvapit.
Jubilejní desátá řada Pixelů zřejmě opět kosmeticky upraví horizontální fotomodul na zadní straně. Jak konkrétně, zatím není jasné
U základního modelu očekáváme 6,2" displej a dva foťáky na zádech (50 + 50 Mpx), výkon bude zajišťovat procesor Google Tensor 5 doplněný 8GB operační pamětí a 256GB úložištěm. Samotný procesor má být vyráběný 3nm procesem od TSMC, a čekáme u něj o 14 % vyšší výkon čipu umělé inteligence. Běžný výpočetní výkon má být oproti Tensoru G4 vyšší jen o pár procent. Pro varianta telefonu dostane větší displej a baterii (u základní varianty by měla mít kapacitu 5 100 mAh), a zřejmě také teleobjektiv na zádech. Uvnitř poběží čistý Android 16 s novou sadou nástrojů umělé inteligence.
Apple iPhone 17
Premiéra: očekáváme září 2025
Apple v posledních letech experimentoval u iPhonů s kovovými rámy, které byly z nerezové oceli, hliníku nebo z titanu. U řady iPhone 17 to vypadá, že se Apple zase vrátí zpět k hliníku. Ten bude zřejmě použit i na zadní straně u ostrůvku fotoaparátu. Zbytek zad má zůstat skleněný, aby bylo nadále možné iPhony dobíjet bezdrátově.
Tělo iPhonů 17 má být vyrobeno z hliníku, který má být použitý i na zadní fotomodul. Kdo ví, třeba bude iPhone 17 vypadat skutečně nějak takto
Právě nový design zad by měl být jednou z nejzásadnějších vizuálních změn iPhonu v posledních letech, která by mohla být spojená i s přeuspořádáním fotoaparátů na zadní straně. Zatímco dříve Apple vyznával spíše uspořádání „á-la“ plotýnkový vařič, tentokrát by se měl layout více přiblížit Pixelům. Nová řada iPhonů má dostat novou generaci antireflexního skla, které bude odolnější vůči poškrábání, všechny modely mají podporovat 120Hz obnovovací frekvenci.
V Dynamic Islandu se dostane na novou 24Mpx selfie. Na zádech bude jako hlavní snímač slouží 48Mpx snímač, který doplní širokáč a teleobjektiv o stejném rozlišení. Procesor Apple A19 má být vyráběný efektivnějším 3nm procesem, u základního modelu čekáme, u Pro modelů by mohla operační paměť povýšit až na 12 GB. Čekáme také výrazný nárust funkcí umělé inteligence, které budou integrovány do systému iOS 19.
Apple iPhone 17 Air
Premiéra: očekáváme září 2025
I Apple nabídne v roce 2025 speciální ztenčenou verzi iPhonu, konkrétně model iPhone 17 Air, které má mít tloušťku 5 až 6 mm. A to bude mít i praktické dopady. Zatímco americké modely iPhonů už teď používají výhradně eSIM, a nemají žádný šuplík pro nanoSIM, to stejné by mělo potkat i globální verzi iPhonu 17 Air. A to proto, že do tak tenkého těla se tento šuplík zřejmě už nevejde, resp. šuplík by mohl potenciálně představovat i slabé místo v konstrukci. iPhone 17 Air má v portfoliu nahradit iPhone Plus.
Telefon by měl do výbavy dostat 6,6" 120Hz displej, v jehož Dynamic Islandu bude umístěna 24Mpx selfie. Na zádech má být k dispozici jen jeden fotoaparát. Do těla, která bude vyrobeno v kombinaci hliníku a titanu, se dostane nový procesor Apple A19 a 8GB operační paměť. iPhone 17 Air by měl být také jedním z prvních zařízení, v nichž bude umístěný 5G čip od Applu namísto 5G čipu od Qualcommu. U telefonu se očekává vyšší cena, než u iPhonu 17 Pro Max, aniž by to odpovídalo výbavě telefonu. Ta má být nižší, než na úrovni Pro modelů, a připlácet se tentokrát bude za design.
OnePlus 13
Premiéra: představen v lednu 2025
OnePlus 13 byl představen v Číně ještě na konci roku 2024, v lednu 2025 se odehrála jeho globální premiéra. Hlavním lákadlem je i tentokrát vysoký výkon čipsetu, lepší výdrž na jedno nabití nebo zvýšená odolnost IP69. Displej s úhlopříčkou 6,82 palce má 120Hz obnovovací frekvenci, jas až 4 500 nitů a ultrazvukovou čtečku otisků prstů.
Čelní strana OnePlus 13
Na zádech se našlo místo na tři 50Mpx fotoaparáty Hasselblad, křemíko-uhlíková baterie má kapacitu 6 000 mAh. Nabít jde až 100 watty přes kabel a 50 watty bezdrátově. V Česku se prodává ve dvou paměťových verzích 12 + 256 GB a 16 + 512 GB. V telefonu od startu běží Android 15 s nadstavbou OxygenOS 15.
Vivo X200 Pro
Premiéra: představen v lednu 2025
Vivo X200 Pro byl vůbec prvním modelem s Androidem 15 na trhu, který předběhl i Pixely od Googlu. Koncem roku 2024 byl představen v domovské Číně, na evropskou premiéru jsme si počkali do ledna 2025. Telefon se zaměřuje zejména na mobilní fotografy, do výbavy dostal tři objektivy s optickou Zeiss T*. Najdeme v něm hlavní 50Mpx snímač (F1.8) s optickou stabilizací obrazu, 200Mpx portrétní teleobjektiv APO s podporou 3,7× optického přiblížení a makra a dále pak 50Mpx širokáč, který dokáže automaticky ostřit. Videa natočíte až ve 4K při snímkovací frekvenci 120 fps.
Topmodel Vivo X200 Pro ve čtyřech barevných odstínech
Telefon využívá 6,78" AMOLED displej, který se pyšní jasem až 4 500 nitů. Obnovovací displeje může být od 0,1 až po 120 Hz. Nepříjemným odleskům brání ochranná vrstva Gorilla Glass Armor. Výpočetní výkon zajišťuje Mediatek Dimensity 9400. Baterii typu Si-C (křemíko-uhlíková) o kapacitě 6 000 mAh nabijete 90 watty přes kabel nebo 30 watty bezdrátově. V Česku se prodává jediná paměťová verze 16 + 512 GB.
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.
Vyzkoušet za 1 Kč
Nebo samostatné Živě Premium