V prehistorických dobách hloupých telefonů se prodával zejména design, nikoliv funkce. Designéři se tak potřebovali za každou cenu odlišit, a to co možná nejvýrazněji. Dost často se to povedlo a vznikaly designové skvosty nebo mobilní legendy, my se však zaměříme na „temnou“ stranu. Když dali výrobci designéři zcela volnou ruku, vznikaly monstra a paskvily, které měly s telefonem klasického vzhledu pramálo společného. Tato zařízení sice šokovala, ale jejich funkce ustoupily designu, takže na nich třeba nešlo pořádně psát textovky nebo si pohodlně zavolat. Inu, ne vždy se vše povedlo na jedničku...
Nokia 7600: Telefon ve tvaru listu
Tuhle „krasavici“ z roku 2004 zřejmě nejlépe vystihuje nadpis dobové recenze: „Nokia 7600 – Inteligentní obluda“. Telefon se vymykal snad ve všech ohledech, a to zejména designově. Nokia chtěla dát do „futuristického“ telefonu maximum možného, jenže to nemělo hlavu ani patu. Výbava byla sice na svou dobu vynikající, ale v těle, ve kterém chtěla Nokia nuceně šokovat. A to z telefonu prvoplánově přímo čišelo.
Jak shrnout Nokii 7600 dvěma slovy? Prostě inteligentní obluda
Telefon ve tvaru listu, nikde žádná rovná hrana, alfanumerická klávesnice po stranách – to vše mělo k ergonomickému ovládání hodně daleko. A to se nebavíme o extrémní tloušťce telefonu. Tady Nokia zkrátka šlápla hodně vedle.
Ericsson A1018s: „Trendy“ konzerva
Tohle byl známý „hranatec“ a spousta z nás ho měla doma. Ericssony byly v té době po technické stránce na vrcholu. Na design se ale příliš nehledělo, telefony byly strohé a uživatelům ohromeným výbavou to zase tak nevadilo.
Jenže pak si někdo ve Švédsku všimnul módy výměnných krytů, kterou hodně tlačila konkurenční Nokia, a řekli si, že to také zkusí. Opravdu si mysleli, že to půjde s jejich šedými kvádry? Že zákazníky uchvátí kousek barevného plastu mezi klávesami?
Samsung S5150 Diva: Umělý kámen nešlo držet
Samsung v roce 2010 vytvořil véčko pro ženy, S5150 Diva, které však zřejmě navrhli muži – designéři. Véčko na nás už před lety působilo, mírně řečeno, kýčovitě. Pochromovaný plast a podivný vzor na zádech, který se dostal i na přední stranu, to prostě nebylo ono. České dámy však byly největšího kýče nakonec ušetřeny. Samsung se rozhodl, že k nám véčko (raději) nebude dovážet.
Styl a luxus? Jen pochromovaný plast a podivné vzorování, které nemůžeme k ničemu přirovnat. To se prostě musí vidět
Véčko Diva však nebylo samotným zástupcem řady. Méně kolotočářským dojmem působil dotykový Samsung S7070 Diva, i když diamantové tlačítko pod displejem si mohli Jihokorejci odpustit. Řadu Diva můžeme popsat jako řadu vyloženě pro ženy. Jenže, co naplat, i ženy se telefonům vyhýbaly velkým obloukem. Diva, to byla střelba slepými...
Motorola V100: Dětská kalkulačka?
U Motoroly V100 se nepovedlo vůbec nic. Všechno bylo prazvláštní, a to od samotného designu (displej „telefonu“ se odklápěl), přes gumová tlačítka a „líbivé“ vzory okolo displeje až po opravdu tlusté modré poloprůhledné tělo. To mělo tloušťku úctyhodných 2,5 centimetru.
Podivnost všech podivností. Motorola V100 dokonce neměla svůj vlastní mikrofon a reproduktor, museli jste k mít vždy připojené handsfree, které se časem „vychechlalo“
Motorola V100 byla skvělá při psaní textovek na QWERTY klávesnice, ve všem ostatním byla prakticky k ničemu. Na těle telefonu chyběl mikrofon a reproduktor, takže pro příjem a vytočení hovoru bylo třeba připojit k telefonu dodávané handsfree. Zato jste měli ke krytu přilepenou anténku. Ve své době se jednalo o zařízení, které bylo označené jako komunikátor pro mladé. A to se zrovna psal rok 2000...
Toshiba G450: Co tím chtěl básník říct?
Toshiba zřejmě při vývoji tohoto telefonu nejdříve přemýšlela nad dálkovým ovládáním, vzdáleně možná i nad reproduktorem nebo MP3 přehrávačem. Co z toho však vzniklo, nám doslova vyrazilo dech. O Toshibě G450 snad nelze mluvit ani jako o telefonu, jeho základem jsou tři kruhy, v prvním je monochromatický displej, ve zbývajících dvou pak klávesnice.
Psát na této klávesnici, to muselo být prostě peklo. Jako by nestačila klávesnice v jednom kruhu, musely být rovnou dva!
Nejen, že máte alfanumerickou klávesnici v kruhu, ale ty jsou hned dva, a navíc s tlačítkem uprostřed. Vůbec si nedokážeme představit jak na tomto „zázraku“ mohl někdo ve své době (rok 2008) psát textovky. Koukněte na layout klávesnice a zkuste si na ní virtuálně napsat klasickou českou startovací textovku: „Ahoj jak se mas?“ (24466650525577773306277771111) - to muselo být prostě peklo! A jako bonus si dejte toto psací cvičení poslepu. Prostě, bez šance.
Vertu Cobra: Diamantem navíc neurazíš...
Cobra vznikala podle zvrácené rovnice „čím víc diamantů, tím úžasnější telefon“, tedy podobně jako některá ostatní Vertu. Jenže tentokrát někoho napadlo, že kameny vytvaruje jako hada, který obepíná tělo přístroje. Kdo si tenhle telefon s krkolomným názvem Vertu Boucheron Cobra opravdu koupil, kromě enormního bohatství ukázal také absolutní absenci vkusu a maximální smysl pro kýč. Co na tom, že telefon nešel vložit do pouzdra a tlačil vás v kapse, hlavně že jste k němu měli přilepeného hada...
Smartphone s hadem, Vertu má původní kořeny spojené s Nokií, a tak nás tento výjev vůbec nepřekvapuje...
Výše řečené platí také pro Goldvish Le Million. Podivný toulec posetý diamanty? Opravdu? Ve své době se jednalo o Guinnessovou knihou rekordů potvrzený nejdražší mobilní telefon na světě. Kdysi stál milion dolarů a byl to telefon pro ty největší boháče, dnes je v žebříčku nejdražších telefonů světa až na sedmé pozici....
Samsung SPH-N270: Sen fanoušků Matrixu
Zahrál si v jednom z nejvýznamnějších filmů historie, měl představovat budoucnost, sci-fi technologii, ale někde se to zvrhlo a vypadá jako kombinace stroje z věku páry a jaderného reaktoru v plastovém provedení.
Prostě starý dobrý Matrix Phone. Vyrobil jej Samsung, komerčně se však nenabízel
Samsung SPH-N270, nebo také Matrix Phone si zahrál ve druhém Matrixu (Matrix Reloaded), ovšem sériově jej nevyráběl, a nikdo nechápal, proč se vůbec Jihokorejci pustili do tak náročného projektu. Filmaři úzce spolupracovali se Samsungem a film i telefon byly uvedeny ve stejný moment roku 2003. Přístroj nikdy nebyl myšlen jako masová záležitost, stala se z něj modla pro fanoušky filmové série, prostě fungující Matrix-suvenýr. S léty i ten futuristický design zastaral a dnes působí spíš legračně.
Siemens SX-1: Psaní textů zakázáno
Jen o rok dříve se na trh dostal Siemens SX-1, jehož klávesnice byla velká divočina. Tlačítka byla ve dvou sloupcích po stranách, a ze začátku se na ní prakticky nedalo vůbec psát.
Po všech měrech špičkový telefon sráželo milion tlačítek a klávesnice po stranách displeje. Ergonomie byla skoro jako sprosté slovo, někoho však design XS-1 vyloženě učaroval
Telefon byl v letech 2003 a 2004 prakticky tím nejlepším, co jste si mohli na trhu koupit. Ovšem cena okolo 18 tisíc korun a samotný design telefon byly hodně na pováženou. Siemens SX-1 jste si buď zamilovali, nebo jej nenáviděli. My jej zařadili mezi největší mobilní obludy, ale nebudeme se divit, pokud si jej ve svém žebříčku zařadíte mezi největší mobilní krasavce.
Samsung P300: Mobil nebo kalkulačka? Obojí!
Designéři Samsungu si u modelu P300 hlavu nelámali. Vypadá to, jako by se zařízení původně vyvíjelo jako kalkulačka, a až ve finální fázi se z toho na poslední chvíli stal telefon.
Kovový telefon hyzdila „čepička“ z plastu, to aby z něj vůbec bylo možné zavolat
Vlastně to měli Korejci vymyšlené docela dobře. Efektní kartáčovaný kov a minimalistický design, to zní jako návod na jasný úspěch. Jenže pak přišli technici a sdělili designérům, že telefon musí mít také anténu a tu nejde zakrýt plechem. A tak tomu nasadili příslovečnou korunu. Tedy v tomto případě černou plastovou čepici.
Nokia 3650: I mistr tesař se (ne)jednou utne
I mocní Finové, v dávných dobách mistři oboru, se občas utnuli a stvořili monstrum, Nokii 3650. Třeba tohle – kulaté a hranaté, obrovské, zatraceně nepraktické kvůli atypické klávesnici a také zatraceně ošklivé.
A zase ta klávesnice! Proč musela být v kruhu a ještě takto chaoticky rozmístěná?
Nástupce Nokia 3660 byla velmi podobná, přesto však byla už alespoň o trochu designově povedenější a praktičtější - pokud tohle označení v souvislosti s těmito dvěma telefony můžeme vůbec použít...
myPhone 8855: Když se kopie nepovede
A máme tu dalšího zástupce dotykových telefonů. Je pravda, že v éře dotykových placek se toho s designem mnoho vymyslet zkazit nedá, vždyť jde vlastně jen o rámeček dominantního displeje. Přesto je myPhone 8855 obzvláště nevzhledný „dotykáč“.
Zvládá sice dvě SIM karty, má integrovanou DVB-T televizi a byl docela levný, ale tím pozitiva končí. Telefon měl nízkou výdrž baterky, špatné příjem signálu, televizní příjem se zasekával a myPhone dokonce občas nerozpoznal ani SIM kartu! Tělesné krásy nepobral, softwarově se jednalo o kopii prostředí od Apple iPhonu. Kopírovat se nemá a myPhone si tím sympatie rozhodně nezískal.
Nokia N-Gage: Herní telefon nezaujal
Nokii N-Gage nelze upřít wow-efekt, který měla při vstupu na trh v roce 2002. Mělo se jednat o první generaci telefonu a handheldové konzole, protože Nokia v segmentu mobilní her (už v té době!) viděla velký potenciál. Jenže, hry musely být šity přímo na míru, a koupit jste si je mohli na speciálních paměťových kartách. Nokia N-Gage měla buď zapřisáhlé odpůrce nebo stejně zaryté obdivovatele.
Po designové stránce to taky byla dost divočina. Kolem displeje byla spousta titěrných tlačítek, snad k úplně všemu, co vás napadlo. Samozřejmě trpěla i klávesnice, která byla napravo od displeje. A psát na ní dvěma palci zároveň byl doslova zážitek. Rozložení tlačítek dávalo smysl asi jen inženýrům ve Finsku. Po třech letech a jednom pokusu o reparát (N-Gage QD) Nokia oznámila, že celý projekt herních telefonů ruší...
Nokia 2650: Véčko s hygienickou přezdívkou
Nokia chtěla s modelem 2650 vyzkoušet trochu něco jiného, ale vrátilo se jí to jako bumerang. Opět byl v hlavní roli design, protože v rozevřené podobě véčko evokovalo spíše dámskou hygienickou pomůcku, na produktové fotce dokonce nechyběla ani „křidélka“, tehdy často zmiňovaná v dobových reklamách jako zásadní inovace. Po letech je tento první dojem bohužel stále stejný.
Tak tohle véčko se designově hodně nepovedlo...
Díky kloubu, připomínajícího pro změnu lehátko do vody, byl navíc pasivní displej véčka doslova titěrný. Na první pohled se jednalo o telefon pro nenáročné uživatele, Nokia si jej však představovala primárně do byznysové sféry. Tak to se trochu přepočítala. Tady bylo prostě špatně úplně všechno od A do Z.
Alcatel One Touch: Levně, ale za jakou cenu...
Alcatel. Původně francouzská značka, kterou Češi v dávných dobách přijali za svou. A to hlavně kvůli nízkým cenám. Design ale často pokulhával. Zatímco Nokia měla relativně pohlednou a zajímavou 5110, Alcatel na náš trh přinesl baculatou a fádní řadu One Touch.
Původní Alcatel hleděl hlavně na cenu, co na tom, že byly telefony ošklivé...
„Ó-Téčko“ bylo takovým oslem mezi mobily – hloupý, ošklivý, ale nenáročný a vytrvalý. Jednotlivých modelů, variant a barevných provedení byl nespočet, a jedna varianta byla „pěknější“ než druhá.
Nokia 7380: Finská rtěnka udivuje i po letech
Dnes už by nic takového vzniknout nemohlo. Naprosto šílený design Nokie 7380 udivuje i po letech. A to se bavíme o mobilu, který se dostal do prodeje v roce 2006. Vypadal jako rtěnka či čokoládová tyčinka, místo displeje měl zrcátko a chybějící klávesnici nahradil otočný kroužek. Vrcholem (ne)vkusu byl textilní štítek z oblečení. Jenže tehdy takové ulítlosti výrobcům celkem procházely a lidi si je kupovali
I pokud byste si na kvádříkový telefon zvykli a naučili se s ním volat, měl svoje výrazné problémy. Těmi byla hlavně chybějící klávesnice (v době SMSkové nepředstavitelný handicap) a také malá baterie, takže výdrž byla opravdu mizerná. Telefon ve své době stál 17 tisíc korun. Cool faktor byl velký, ale funkcionalita pokulhávala.
Série Siemens Xelibri: Všechno, jen ne telefon
Telefony Xelibri se měly před téměř 20 lety stát stylovým doplňkem oblečení, ale… posuďte sami. V rámci série vzniklo hned osm roztodivných kusů, které měly s klasickými telefony pramálo společného.
Jeden za všechny, všichni za jednoho - nejšílenějším telefonem řady Siemens Xelibri byla pudřenka. V galerii však najdete ještě „povedenější“ kousky
Telefony jste si pověsili na krk, zasunuli za opasek nebo schovali do kabelky, ze které jste vytáhli mobilní „pudřenku“. Tvary telefonů byly velmi nestandardní, klávesnice byly rozesety do několika řad a různých tvarů, nebo chyběly úplně. Designéři se vyjádřili na maximum, i proto je řada Siemens Xelibri jasnou jedničkou mezi mobilními paskvily všech dob. Současně ale musíme přiznat, že má zdatnou konkurenci...
LG VX9800: Obézní Korejec v Americe
Vypadá jako přenosné tranzistorové rádio. Hodně tlusté rádio. Tohle LG mělo být skvělým přístrojem pro mladé, kteří chtějí psát textové vzkazy a poslouchat hudbu. Jenže vzniknul baculatý paskvil.
Jednalo se o exkluzivitu pro amerického operátora Verizon a podobně jako mnozí Američané, také LG VX9800 má v určitých partiích přebytečný materiál. Zavřený vypadá jako běžný mobil s nepochopitelně silným okrajem, otevřený je stále příliš silný a tam kde byste čekali obří displej, je jen malé okénko s velkým okrajem a dvě falešné mřížky tvářící se jako strašně silné reproduktory.
Microsoft Kin One: Miniaturní mobil pro sociální sítě
Microsoft Kin vypadal na papíře zajímavě. Jednalo se o kompaktní telefon pro mladé, kteří potřebují sociální sítě, ale současně si vystačí s uzavřeným systémem, který vypadal jako Windows Phone. V prodejích se jednalo o absolutní propadák, a to z celé řady důvodů. Jedním z nich byla i nepraktičnost telefonu jako celku.
Jednalo se o vysouvák s displejem umístěným na šířku, pod nímž se ukrývala klávesnice. Displej měl nesymetrické rámečky a úhlopříčku pouhých 2,6 palce. Klávesnice u telefonu byla tak titěrná, že se na ní prakticky nedalo psát. Kin nelákal designem ani omezenými funkcemi, jedná se o jeden z nejrychleji „ukončených“ telefonů. Microsoft jej přestal nabízet 48 dní po jeho oznámení...
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.
Vyzkoušet za 1 Kč
Nebo samostatné Živě Premium