Nejspokojenější jsou čeští zákazníci se smartphony od Applu a Samsungu

Největší spokojenost tuzemských zákazníků v oblasti mobilních telefonů panuje s produkty značek Apple a Samsung. Vyplývá ze sběru dat MTA softwaru poradenské společnosti Cyrrus Advisory, která analyzuje uživatelské recenze na internetu.

Apple si drží v posledních pěti letech vysoký standard a spokojenost uživatelů s jeho mobilními telefony mírně roste. Světově největší výrobce Samsung zaznamenal výkyv v roce 2016, tedy v době kauzy okolo problémového modelu Galaxy Note 7, v následujících letech se ale na Apple opět dotáhl. Nyní vykazují obě značky spokojenost okolo 70 %.

Klepněte pro větší obrázek
Software monitoruje nejen celkový objem recenzí, ale také jejich vyznění. Nejvyšší podíl pozitivních recenzí má Asus (Zdroj: Cyrrus Advisory)

Za Applem a Samsungem následují v procentu spokojenosti značky Huawei a Google. Druhý jmenovaný zde přitom smartphony oficiální cestou neprodává. Nejvyšší podíl pozitivních recenzí má ovšem Asus. Tchajwanská značka nabízí poměrně úzké specializované portfolio (fotomobily, herní telefony), které necílí na masového, ale spíše náročnějšího zákazníka.

Nejdůležitější parametry: foťák, baterie a cena

MTA (Multicriterial Text Analysis) je softwarový produkt, který vyvíjí společnost Cyrrus Advisory ve spolupráci s Mendelovou univerzitou v Brně. Software analyzuje tisíce uživatelských recenzí na internetu. Dokáže rozlišit jednotlivé parametry, které jsou při výběru mobilních telefonů pro zákazníky nejdůležitější, tedy například celkový dojem, kvalitu fotoaparátu, výdrž baterie a v neposlední řadě také cenu.

V oblasti celkového dojmu má nejvyšší podíl pozitivních recenzí Apple, naopak téměř vyrovnaný poměr pozitivních a negativních zmínek na internetu má Asus a Huawei. Tyto dvě značky ale pro změnu excelují ve výdrži baterie, kde se k nim přidává ještě Redmi (podznačka čínského Xiaomi).

Kvalita fotoaparátů mezi hlavními značkami je podle recenzentů vyrovnaná. Nejčastěji zákazníci hodnotí fotoaparát u smartphonů Huawei, Samsung a Xiaomi. U hodnocení cen zařízení má podle očekávání největší podíl negativních recenzí Apple, vysoká cenovka nevadí jen pětině recenzentů. Naopak bezvýhradně spokojeni s cenou jsou majitelé smartphonů Honor, Redmi a Asus.

Diskuze (8) Další článek: Česká spořitelna spouští Garmin Pay a Fitbit Pay. Podporuje tak všechny dostupné služby pro placení hodinkami

Témata článku: , , , , , Apple a Samsung, Spokojenost uživatelů, Pozitivní recenze, Tchajwan, Spokojenost, SMA, Samsung a Xiaomi, Český zákazník, Internet, Samsun, Nejvyšší podíl, Zak