Největší hrozby pro Android. V létě to byly v Česku hlavně mobilní hry napodobující Minecraft

Hlavním zdrojem zranitelností pro smartphony byly v srpnu v České republice nejčastěji mobilní hry. Vyplývá to z pravidelné měsíční statistiky slovenské softwarové společnosti ESET.

Prostřednictvím her se šířily nejčastěji detekované škodlivé kódy včetně trojského koně Hiddad. Jeho detekce v srpnu opět vzrostly, tentokrát téměř na třetinu všech případů. Trojský kůň Hiddad se letos v létě stal hlavním představitelem kybernetických hrozeb pro zařízení s operačním systémem Android.

„Vyšší detekce u trojského koně Hiddad pozorujeme od letošního května. Také srpnová statistika potvrzuje naše dlouhodobé pozorování situace na platformě Android – v létě čeští uživatelé potřebují celou řadu aplikací, od her, se kterými tráví svůj volný čas, až po aplikace k cestování nebo ke sportu,“ říká Martin Jirkal, vedoucí analytického týmu v pražské pobočce společnosti ESET.

Falešné hry nebo modifikovaný Google Chrome

Na trojského koně Hiddad uživatelé stále nejčastěji narazí v různých hrách, které využívají popularitu Minecraftu, ať už se jedná o hry s jiným jménem, ale stejným principem hry, anebo o zcela jiné hry, které využívají jen fotky s ukázkami hry Minecraft. V srpnu se jednalo například o falešnou verzi hry Craft Rain Fun Castle.

Škodlivý kód se šířil také prostřednictvím upravené verze hry LIMBO, a to konkrétně adware Andreed. Ten se dále objevil i v upravené verzi programu Google Chrome. Adware jako typ kybernetického rizika zobrazuje množství agresivních reklamních oken, má negativní vliv na výkon a výdrž zařízení a v konečném důsledku může uživateli zobrazit odkaz na nebezpečné webové stránky.

V posledních měsících mohou ale uživatelé v Česku narazit také na malware Spin.Ok, který má funkce spywaru. V srpnu se nejvíce šířil prostřednictvím her Tower Raider: FAST & FUN APP nebo Emoji Blox. Nejčastěji dochází k napadení smartphonu malwarem po stažení a instalaci aplikace nebo hry mimo oficiální market Google Play.

Nejčastější hrozby pro Android v srpnu 2023:

  1. Android/Hiddad.BAQ trojan (31,55 %)
  2. Android/Andreed trojan (11,41 %)
  3. Android/Spy.SpinOk trojan (5,63 %)
  4. Android/Agent.ELP trojan (4,77 %)
  5. Android/Agent.CZB trojan (3,61 %)
  6. Android/Hiddad.BAP trojan (3,10 %)
  7. Android/Spy.Agent.CTK trojan (2,67 %)
  8. Android/Agent.ELC trojan (2,45 %)
  9. Android/Spy.Agent.BYP trojan (1,88 %)
  10. Android/TrojanDropper.Agent.GKW trojan (1,59 %)

Zdroj: ESET

Diskuze (1) Další článek: Apple vyrobil vlastní 5G modem. Když zjistil, že bude velký jako polovina iPhonu, dohodl se s Qualcommem

Témata článku: Android, Mobilní aplikace, Google Play, Bezpečnost, Zranitelnost, Minecraft, Hrozba, Malware, Eset, Uživatelé, FUN APP, Trojský kůň, Léto, Limbo, Agent, Trojan, Největší hrozba, Google Chrome, Mobilní hra, Česká republika, Telefony s Androidem na Heureka.cz