Největší události roku u mobilních operátorů

Přišel čas na stručnou rekapitulaci uplynulých dvanácti měsíců. Až při tvorbě tohoto článku jsme si uvědomili, jak byl rok 2003 v oblasti nových služeb významný a kolik se toho událo. Pojďte se s námi ohlédnout.
Největší události roku u mobilních operátorů

Leden

Začátek roku patřil vůbec k nejbouřlivějším obdobím, a to kvůli zrušení webových bran pro posílání SMS zdarma – toho se obávala většina lidí, mluvilo se o tom dost s předstihem. První, kdo učinil tento nepopulární krok, byl T-Mobile, který to hrdinsky oznámil na konci prosince. Po několika dnech vznikl z hlav několika iniciátorů Bojkot T-Mobile, který nabádal k nepoužívání služeb operátora po dobu 24 hodin. O tomto „anti-činu“ se pak psalo dalších několik týdnů. Naopak pozitivní zprávou bylo zpřístupnění GPRS pro předplacenou službu Oskarta.

Únor

I nejkratší měsíc v roce si zachoval hořkost lednových dnů. Od čtvrtého února zanikla definitivně možnost posílat zdarma textovky z webové brány T-Mobilu. Velmi zajímavým počinem se stal nový tarif Individual od Eurotelu, který nabízí individuální volbu počtu volných minut, SMS a MMS zpráv nebo objem stažených dat (GPRS) na internet a wap. U Eurotelu ještě zůstaneme, o pozdvižení se postaral poslanec Vlastimil Tlustý, když oznámil, že jeho služební mobil se SIM kartou Eurotelu někdo odposlouchává. Spor s operátorem se poté táhnul po dobu několika měsíců. Velmi praktickou službou se stal registr zmeškaných hovorů, který byl spuštěn T-Mobilem. Špatným vtípkem se stal anonymní telefonát, který 28. února nahlásil bombu na lounské infolince T-Mobilu. Pracoviště muselo být na dvě hodiny evakuováno. Mobilní operátoři ohlásili osm a půl milionu uživatelů mobilů.

Březen

Březen patřil tradičně nejen internetu, ale také Eurotelu. Ten sice v prvních dnech omezil internetovou SMS bránu přidáním reklamy ke každé textovce, na druhou stranu s velkým ohlasem představil neomezený paušál na internet pod přiléhavým názvem Data Nonstop. Tím vyrazil dech nejen konkurenci v podobě mobilních operátorů, ale rovněž Českému Telecomu, nejeden uživatel dial-upu přešel právě na mobilní internet od Eurotelu. Tarif Data Nonstop patří bezesporu k největším událostem roku 2003. Velmi pozoruhodným zážitkem bylo pro nás otestování UMTS sítě. Oskar stihl ještě na konci března představit službu Moje jednička, se kterou lze volat vybrané osobě levněji.

Duben

T-Mobile hned prvního dubna oznámil, že budeme u Twistu platit za příchozí hovory, Oskar chtěl zase provést změnu loga a firemních barev - naštěstí se v obou případech jednalo o apríl. Ten se nám opravdu povedl. A teď vážně: na datovou ofenzívu Eurotelu zareagoval T-Mobile, který představil novou strukturu svých tarifů pro GPRS. Mezi hlavní témata z pera redakce patřilo rozsáhlé srovnání webových stránek operátorů a praktická zkušenost s infolinkami. Nic velkého se jinak neodehrálo, v dubnu obvykle prší, proto se nám nechtělo vyrazit do ulic za něčím pořádným, příště to snad bude lepší.

Květen

Vůbec nejčtenějším májovým článkem se stal rozhovor s bývalou operátorkou infolinky jednoho českého operátora, váš zájem o toto téma byl vskutku obrovský. Eurotel oznámil, že mu v souvislosti s tarifem Data Nonstop více než desetinásobně vzrostl objem přenášených dat, proto učinil některá opatření. Oskar pokračuje ve výhodných balíčcích, po službě Moje jednička představil další pod názvem Moje rodina na bázi partnerských karet. Eurotel přišel po vzoru T-Mobilu s registrem zmeškaných hovorů. Nemilá zpráva přišla z Poslanecké sněmovny, kde byla schválena novela zákona o dani z přidané hodnoty. Ta předpokládá přeřazení telekomunikačních služeb z 5% do 22% sazby daně. V ČR máme celkem 8 770 600 uživatelů, resp. aktivovaných SIM karet.

Červen

Těsně před prázdninami jsme velkým článkem otevřeli téma roaming. V celém průběhu léta jsme pak informovali o možnostech volání v jednotlivých evropských zemích. Jedním z hlavních událostí bylo spuštění seriálu Čtenářský kotel, v jeho pilotním dílu jste se mohli ptát Jiřího Hájka z T-Mobilu. Už nějakou dobu bylo možné na mobilech přehrávat video, ovšem pouze u Eurotelu a T-Mobilu. Na konci měsíce s touto službou přišel i Oskar. O masovější rozšíření multimediálních MMS zpráv se pokusil T-Mobile, když na dobu prázdnin snížil cenu za jednu „ememesku“ na pouhé dvě koruny.

Červenec

Nejmladší operátor Oskar začal opět prodávat mobilní telefony značky Sony Ericsson. Eurotel nabídl svým zákazníkům novou generaci SIM karet SMART, která přinesla několik nových možností. T-Mobile také upravil vzhled svého portálu t-zones. Redakce pokračovala ve vydávání článků o roamingu, určitě zajímavým byl článek určený pro majitele předplacených karet. Začalo se mluvit o tom, že Oskar brzy představí MMS zprávy.

Srpen

Hned na začátku měsíce jste si mohli přečíst odpovědi Jiřího Hájka z T-Mobilu. V dalším dílu Čtenářského kotle jste se ptali Diany Dobálové z Eurotelu. Po pár týdnech lenošení to u operátořů začalo opět žít, zvláště pak u konce prázdnin. V předstihu jsme podrobněji informovali o MMS u Oskara, o Wi-Fi u T-Mobilu a studentském tarifu u téhož operátora. Taky jsme se byli podívat v řídícím centru u Eurotelu. Ten nabídnul levnější volání pro dva v rámci služby Eurotel Duet. Novou SIM kartu představil i T-Mobile, hlavním plusem je větší paměť. Kdo holduje wapu, určitě si nemohl nechat ujít náš wapový seriál.

Září

Školákům skončily dny lenošení, začala výuka a vše opět nabralo spád. Měsíc září patřil mezi vůbec nejzajímavější, potvrdily se totiž naše dřívější informace. T-Mobile uspořádal velkou tiskovku pod heslem Tarifová epidemie. Novinek bylo spousta. Přesně jak jsme předpokládali, Oskar spustil MMS a zareagoval i na studentský tarif od T-Mobilu, oba jsme vzájemně srovnali. Zajímavé informace prezentoval i Eurotel, a to zejména v oblasti dat, na tiskovce byla představena kompletní datová strategie operátora. Spočítali jsme, že celkový počet uživatelů mobilních telefonů se u nás blíží hranici devíti milionů.

Říjen

Diana Dobálová z Eurotelu odpovídá čtenářům. Operátoři se začínají předhánět v uvedení nových tarifů nebo výhodných balíčků. Eurotel uvádí Top Víkend a stává se konkurencí pro obdobný tarif T-Mobilu. Náš nejstarší operátor taky představil dočasný předplacený tarif Go Special, který jsme ohodnotili velmi pozitivně, jedná se o vůbec nejvýhodnější tarif Go. T-Mobile zase přichází s limitovaným tarifem 20+20, který měl pít krev hlavně Českému Telecomu. Na konci měsíce se roztrhnul pytel s nabídkou volání zdarma pro firemní zákazníky, podívali jsme se na jednotlivé nabídky operátorů. Na Invexu jsme viděli MDA II, taky jsme spustili anketu Mobilní operátor roku 2003.

Listopad

T-Mobile se konečně rozhodl odvrátit obrovský úspěch tarifu Data Nonstop od Eurotelu a nabídnul svým zákazníkům taky neomezený paušál, do června navíc za sníženou cenu okolo sedmi stovek. Ještě stejný den se ozval Eurotel, který svůj Data Nonstop zlevnil a přidal volné minuty navíc. Hned na druhý týden jsme obě nabídky porovnali. Do éteru prosáklo několik informací o tom, že i Oskar něco v oblasti mobilního internetu chystá. T-Mobile zveřejni návod, jak odblokovat své telefony. Vzhledem k tomu, že se blížila doba Vánoc, připravili jsme přehled všech vánočních akcí našich operátorů. Taky jsme věnovali zvýšenému DPH, taky jsme vám poradili, jak ušetřit dobitím kreditu. Mobilní operátoři mají více než 9 150 000 zákazníků.

Prosinec

Vyhlásili jsme anketu Mobilní operátor roku 2003, celkem se zúčastnilo 16 126 hlasujících, s celkovým počtem 38 procent vyhrál Oskar. Jeden náš čtenář přes vlastní smůlu utratil 180 tisíc za internet přes GPRS u Eurotelu, operátor byl ovšem milosrdný a útratu odpustil. Český Telecom se bojí mobilních operátorů a připravil tak nové tarify. Bylo na čase, Telecom totiž ztratil čtvrt milionu zákazníků. Co se stane s předplacenkami po zvýšení DPH? Na to odpovídá náš další článek na toto téma.


Pokud jsme v našem přehledu na něco podstatného zapomněli, napište to do diskuse, snažili jsme se vypíchnout pouze ty největší události, které mají všeobecný význam.

Do konce roku se už snad nic zásadního nestane, proto mi nezbývá než vám za celou redakci popřát všechno nejlepší do dalších dvanácti měsíců. Hlavně zdraví, štěstí a taky trochu peněz… třeba na nový telefon s foťáčkem, televizí, vodotryskem a kdo ví, s čím ještě. To ale zase až příště. Zachovejte nám přízeň. 

Diskuse: jak hodnotíte uplynulý rok u operátorů? Co bylo podle vás tím nejvýznamnějším?
Diskuze (10) Další článek: Výherci soutěže o Sony Ericsson T230

Témata článku: O2, Operátoři, Vodafone, T-Mobile, Událost roku, Rok, Epidemie, Mobilní operátor, Operátor, Praktická zkušenost, Nemilá zpráva, Mobil, Největší událost, Události, MOBI


Určitě si přečtěte

Na práci i pro zábavu. Vybíráme 12 nejzajímavějších tabletů pod stromeček

Na práci i pro zábavu. Vybíráme 12 nejzajímavějších tabletů pod stromeček

** Jak se zorientovat v široké nabídce tabletů a proč tablet vůbec chtít? ** Vybíráme 12 nejlepších modelů ze všech cenových kategorií ** Cena použitelných tabletů začíná na dvou tisících korunách

Martin Miksa | 40

RECENZE: Redmi Note 8 Pro – bestseller má úspěšné pokračování

RECENZE: Redmi Note 8 Pro – bestseller má úspěšné pokračování

** Redmi Note 8 Pro přináší nekompromisní poměr výkon / cena ** Přidává čtyřnásobný fotoaparát s 64Mpx rozlišením ** Zamrzí jen košaté MIUI se zbytečnými aplikacemi

Martin Miksa | 9