Největší události roku u mobilních operátorů

Přišel čas na stručnou rekapitulaci uplynulých dvanácti měsíců. Až při tvorbě tohoto článku jsme si uvědomili, jak byl rok 2003 v oblasti nových služeb významný a kolik se toho událo. Pojďte se s námi ohlédnout.
Největší události roku u mobilních operátorů

Leden

Začátek roku patřil vůbec k nejbouřlivějším obdobím, a to kvůli zrušení webových bran pro posílání SMS zdarma – toho se obávala většina lidí, mluvilo se o tom dost s předstihem. První, kdo učinil tento nepopulární krok, byl T-Mobile, který to hrdinsky oznámil na konci prosince. Po několika dnech vznikl z hlav několika iniciátorů Bojkot T-Mobile, který nabádal k nepoužívání služeb operátora po dobu 24 hodin. O tomto „anti-činu“ se pak psalo dalších několik týdnů. Naopak pozitivní zprávou bylo zpřístupnění GPRS pro předplacenou službu Oskarta.

Únor

I nejkratší měsíc v roce si zachoval hořkost lednových dnů. Od čtvrtého února zanikla definitivně možnost posílat zdarma textovky z webové brány T-Mobilu. Velmi zajímavým počinem se stal nový tarif Individual od Eurotelu, který nabízí individuální volbu počtu volných minut, SMS a MMS zpráv nebo objem stažených dat (GPRS) na internet a wap. U Eurotelu ještě zůstaneme, o pozdvižení se postaral poslanec Vlastimil Tlustý, když oznámil, že jeho služební mobil se SIM kartou Eurotelu někdo odposlouchává. Spor s operátorem se poté táhnul po dobu několika měsíců. Velmi praktickou službou se stal registr zmeškaných hovorů, který byl spuštěn T-Mobilem. Špatným vtípkem se stal anonymní telefonát, který 28. února nahlásil bombu na lounské infolince T-Mobilu. Pracoviště muselo být na dvě hodiny evakuováno. Mobilní operátoři ohlásili osm a půl milionu uživatelů mobilů.

Březen

Březen patřil tradičně nejen internetu, ale také Eurotelu. Ten sice v prvních dnech omezil internetovou SMS bránu přidáním reklamy ke každé textovce, na druhou stranu s velkým ohlasem představil neomezený paušál na internet pod přiléhavým názvem Data Nonstop. Tím vyrazil dech nejen konkurenci v podobě mobilních operátorů, ale rovněž Českému Telecomu, nejeden uživatel dial-upu přešel právě na mobilní internet od Eurotelu. Tarif Data Nonstop patří bezesporu k největším událostem roku 2003. Velmi pozoruhodným zážitkem bylo pro nás otestování UMTS sítě. Oskar stihl ještě na konci března představit službu Moje jednička, se kterou lze volat vybrané osobě levněji.

Duben

T-Mobile hned prvního dubna oznámil, že budeme u Twistu platit za příchozí hovory, Oskar chtěl zase provést změnu loga a firemních barev - naštěstí se v obou případech jednalo o apríl. Ten se nám opravdu povedl. A teď vážně: na datovou ofenzívu Eurotelu zareagoval T-Mobile, který představil novou strukturu svých tarifů pro GPRS. Mezi hlavní témata z pera redakce patřilo rozsáhlé srovnání webových stránek operátorů a praktická zkušenost s infolinkami. Nic velkého se jinak neodehrálo, v dubnu obvykle prší, proto se nám nechtělo vyrazit do ulic za něčím pořádným, příště to snad bude lepší.

Květen

Vůbec nejčtenějším májovým článkem se stal rozhovor s bývalou operátorkou infolinky jednoho českého operátora, váš zájem o toto téma byl vskutku obrovský. Eurotel oznámil, že mu v souvislosti s tarifem Data Nonstop více než desetinásobně vzrostl objem přenášených dat, proto učinil některá opatření. Oskar pokračuje ve výhodných balíčcích, po službě Moje jednička představil další pod názvem Moje rodina na bázi partnerských karet. Eurotel přišel po vzoru T-Mobilu s registrem zmeškaných hovorů. Nemilá zpráva přišla z Poslanecké sněmovny, kde byla schválena novela zákona o dani z přidané hodnoty. Ta předpokládá přeřazení telekomunikačních služeb z 5% do 22% sazby daně. V ČR máme celkem 8 770 600 uživatelů, resp. aktivovaných SIM karet.

Červen

Těsně před prázdninami jsme velkým článkem otevřeli téma roaming. V celém průběhu léta jsme pak informovali o možnostech volání v jednotlivých evropských zemích. Jedním z hlavních událostí bylo spuštění seriálu Čtenářský kotel, v jeho pilotním dílu jste se mohli ptát Jiřího Hájka z T-Mobilu. Už nějakou dobu bylo možné na mobilech přehrávat video, ovšem pouze u Eurotelu a T-Mobilu. Na konci měsíce s touto službou přišel i Oskar. O masovější rozšíření multimediálních MMS zpráv se pokusil T-Mobile, když na dobu prázdnin snížil cenu za jednu „ememesku“ na pouhé dvě koruny.

Červenec

Nejmladší operátor Oskar začal opět prodávat mobilní telefony značky Sony Ericsson. Eurotel nabídl svým zákazníkům novou generaci SIM karet SMART, která přinesla několik nových možností. T-Mobile také upravil vzhled svého portálu t-zones. Redakce pokračovala ve vydávání článků o roamingu, určitě zajímavým byl článek určený pro majitele předplacených karet. Začalo se mluvit o tom, že Oskar brzy představí MMS zprávy.

Srpen

Hned na začátku měsíce jste si mohli přečíst odpovědi Jiřího Hájka z T-Mobilu. V dalším dílu Čtenářského kotle jste se ptali Diany Dobálové z Eurotelu. Po pár týdnech lenošení to u operátořů začalo opět žít, zvláště pak u konce prázdnin. V předstihu jsme podrobněji informovali o MMS u Oskara, o Wi-Fi u T-Mobilu a studentském tarifu u téhož operátora. Taky jsme se byli podívat v řídícím centru u Eurotelu. Ten nabídnul levnější volání pro dva v rámci služby Eurotel Duet. Novou SIM kartu představil i T-Mobile, hlavním plusem je větší paměť. Kdo holduje wapu, určitě si nemohl nechat ujít náš wapový seriál.

Září

Školákům skončily dny lenošení, začala výuka a vše opět nabralo spád. Měsíc září patřil mezi vůbec nejzajímavější, potvrdily se totiž naše dřívější informace. T-Mobile uspořádal velkou tiskovku pod heslem Tarifová epidemie. Novinek bylo spousta. Přesně jak jsme předpokládali, Oskar spustil MMS a zareagoval i na studentský tarif od T-Mobilu, oba jsme vzájemně srovnali. Zajímavé informace prezentoval i Eurotel, a to zejména v oblasti dat, na tiskovce byla představena kompletní datová strategie operátora. Spočítali jsme, že celkový počet uživatelů mobilních telefonů se u nás blíží hranici devíti milionů.

Říjen

Diana Dobálová z Eurotelu odpovídá čtenářům. Operátoři se začínají předhánět v uvedení nových tarifů nebo výhodných balíčků. Eurotel uvádí Top Víkend a stává se konkurencí pro obdobný tarif T-Mobilu. Náš nejstarší operátor taky představil dočasný předplacený tarif Go Special, který jsme ohodnotili velmi pozitivně, jedná se o vůbec nejvýhodnější tarif Go. T-Mobile zase přichází s limitovaným tarifem 20+20, který měl pít krev hlavně Českému Telecomu. Na konci měsíce se roztrhnul pytel s nabídkou volání zdarma pro firemní zákazníky, podívali jsme se na jednotlivé nabídky operátorů. Na Invexu jsme viděli MDA II, taky jsme spustili anketu Mobilní operátor roku 2003.

Listopad

T-Mobile se konečně rozhodl odvrátit obrovský úspěch tarifu Data Nonstop od Eurotelu a nabídnul svým zákazníkům taky neomezený paušál, do června navíc za sníženou cenu okolo sedmi stovek. Ještě stejný den se ozval Eurotel, který svůj Data Nonstop zlevnil a přidal volné minuty navíc. Hned na druhý týden jsme obě nabídky porovnali. Do éteru prosáklo několik informací o tom, že i Oskar něco v oblasti mobilního internetu chystá. T-Mobile zveřejni návod, jak odblokovat své telefony. Vzhledem k tomu, že se blížila doba Vánoc, připravili jsme přehled všech vánočních akcí našich operátorů. Taky jsme věnovali zvýšenému DPH, taky jsme vám poradili, jak ušetřit dobitím kreditu. Mobilní operátoři mají více než 9 150 000 zákazníků.

Prosinec

Vyhlásili jsme anketu Mobilní operátor roku 2003, celkem se zúčastnilo 16 126 hlasujících, s celkovým počtem 38 procent vyhrál Oskar. Jeden náš čtenář přes vlastní smůlu utratil 180 tisíc za internet přes GPRS u Eurotelu, operátor byl ovšem milosrdný a útratu odpustil. Český Telecom se bojí mobilních operátorů a připravil tak nové tarify. Bylo na čase, Telecom totiž ztratil čtvrt milionu zákazníků. Co se stane s předplacenkami po zvýšení DPH? Na to odpovídá náš další článek na toto téma.


Pokud jsme v našem přehledu na něco podstatného zapomněli, napište to do diskuse, snažili jsme se vypíchnout pouze ty největší události, které mají všeobecný význam.

Do konce roku se už snad nic zásadního nestane, proto mi nezbývá než vám za celou redakci popřát všechno nejlepší do dalších dvanácti měsíců. Hlavně zdraví, štěstí a taky trochu peněz… třeba na nový telefon s foťáčkem, televizí, vodotryskem a kdo ví, s čím ještě. To ale zase až příště. Zachovejte nám přízeň. 

Diskuse: jak hodnotíte uplynulý rok u operátorů? Co bylo podle vás tím nejvýznamnějším?
Diskuze (10) Další článek: Výherci soutěže o Sony Ericsson T230

Témata článku: Operátoři, T-Mobile, Vodafone, O2, Operátor, Vlastimil, Mobil, Praktická zkušenost, Epidemie, Největší událost, Mobilní operátor, MOBI, Události, Událost roku, Nemilá zpráva, Rok, Vodafone — Heureka.czSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Studie sledovala přesnost chytrých hodinek. V měření kalorií jsou prakticky nepoužitelné

Studie sledovala přesnost chytrých hodinek. V měření kalorií jsou prakticky nepoužitelné

** Chytré hodinky dnes změří spoustu věcí, přeností ale někdy pokulhávají ** Studie se zaměřila na měření spálených kalorií ** Výsledky pro žádné z hodinek nedopadly dobře

Martin Miksa
MěřeníChytré hodinkyApple Watch
Další velká věc pro chytré hodinky. Změří cukr v krvi, daleko víc modelů ohlídá teplotu

Další velká věc pro chytré hodinky. Změří cukr v krvi, daleko víc modelů ohlídá teplotu

** Chytré hodinky se prakticky každý rok naučí měřit něco nového ** Letos by se mělo jednat o neinvazivní měření krevního cukru ** Měření teploty kůže by se mělo dostat i na další chytré hodinky

Martin Chroust
Měření glykémieMěřeníChytré hodinky
Tohle superodolné monstrum vás dostane vylepšenou termovizí, nočním viděním a laserovým ukazovátkem

Tohle superodolné monstrum vás dostane vylepšenou termovizí, nočním viděním a laserovým ukazovátkem

** Odolné smartphony s logem AGM vždy něčím překvapí ** Nový Glory G1S dostal do výbavy zatím nejlepší mobilní termovizi ** Za zmínku stojí špičková odolnost i integrovaný laser

Martin Chroust
TermokameraZvýšená odolnostSnapdragon
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
eSIM dostanete do každého smartphonu. Vypadá jako běžná nanoSIM, má však svou paměť i systém

eSIM dostanete do každého smartphonu. Vypadá jako běžná nanoSIM, má však svou paměť i systém

** Víte, že eSIM dnes může mít úplně každý telefon s Androidem ** Budete jen potřebovat kartičku eSIM.me, která vypadá jako nanoSIM ** Podle její ceny se odvíjí kapacita úložiště eSIM profilů

Martin Chroust
SIMeSIMAndroid
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v červnu 2022 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v červnu 2022 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Další vlna podvodných SMS z čísla 2563. Neotevírejte odkaz a nezadávejte žádné platební údaje

Další vlna podvodných SMS z čísla 2563. Neotevírejte odkaz a nezadávejte žádné platební údaje

** Útočníkům první vlna nestačila, na důvěřivé Čechy útočí dál ** Nalákají vás na údajně nezaplacené clo ** Odkaz neotvírejte a podvodníkům rozhodně nic neplaťte!

Martin Chroust
PodvodOchranaSMS
S jakou navigací na dovolenou? Vybrali jsme 7 nejlepších aplikací, které vám ukážou cestu

S jakou navigací na dovolenou? Vybrali jsme 7 nejlepších aplikací, které vám ukážou cestu

** Vybrali jsme sedm nejlepších navigací pro Android a iOS ** Na své si přijdou řidiči, cyklisté i pěší ** Většinu aplikací lze používat zdarma

Karel Kilián
Pro turisty a cyklistyPro řidičeNavigace
Dochází prostor v úložišti? Může pomoct vymazání mezipaměti. Poradíme, jak na to

Dochází prostor v úložišti? Může pomoct vymazání mezipaměti. Poradíme, jak na to

** Dochází vám v Androidu volné místo? ** Je třeba šetřit, kde se dá ** Nejméně bolestivým krokem je odstranění dočasných souborů

Martin Chroust
PaměťJak...Android
Recenze tabletu Samsung Galaxy Tab S8 Ultra. Tenhle „drobeček“ se vymyká snad všemu

Recenze tabletu Samsung Galaxy Tab S8 Ultra. Tenhle „drobeček“ se vymyká snad všemu

** Galaxy Tab S8 Ultra je největší tablet od Samsungu ** Je to také největší tablet, který jsme v redakci kdy měli ** Co vše umí tato multimediální bestie od Samsungu?

Martin Chroust
TabletyRecenze
Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

** Jak poznat, že je váš smartphone hacknutý? ** Hledejte známky po nestandardním chování telefonu ** Stačí když telefon vydrží méně nebo topí i v klidovém režimu...

Martin Chroust
Jak...Malware
Nejlepší aplikace pro tento týden: Lenivé kosti, topografické mapy a preventivka

Nejlepší aplikace pro tento týden: Lenivé kosti, topografické mapy a preventivka

**V marketech najdete množství titulů, ale jak objevit ty kvalitní? **Každý týden je vybírá Apple, ale řada z nich má i verzi pro Android. **Výsledkem jsou kolekce těch nejlepších aplikací svého druhu.

Adam Kos
Nejlepší aplikace