Největší výrobce prodal 3 miliardy smartphonů za 10 let. Druhý konkurent se mu ani zdaleka nepřiblížil

O podíl na trhu s chytrými telefony bojuje celá řada značek. Dvě z nich však přinejmenším v posledních čtrnácti letech nápadně vyčnívají: Samsung a Apple. V tuto chvíli je na špičce jihokorejský Samsung, který podle údajů prezentovaných portálem AltIndex.com prodal během deseti let téměř tři miliardy telefonů.

Přestože se Applu podařilo výrazně snížit náskok, údaje za deset let ukazují, že rozdíl je stále velký – ve stejném období prodal o 700 milionů iPhonů méně než Samsung. Ten dodal o 33 % více chytrých telefonů než Apple a více než čínské značky Xiaomi, Huawei a Vivo dohromady.

Klepněte pro větší obrázek Počty prodaných telefonů v milionech kusů v letech 2014 až 2024

První Samsung, druhý Apple

Samsung a Apple zahájily svůj souboj již v roce 2010, kdy jihokorejský gigant, tehdy dodavatel Applu, vydal telefon Galaxy, který byl do určité míry podobný iPhonu. Od té doby obě značky soupeří o titul největšího světového prodejce chytrých telefonů, přičemž každá z nich obsadila zhruba pětinu trhu.

Zajímavé je, že si Samsung udržuje relativně velký náskok navzdory tomu, že jeho prodeje v letech 2014 až 2022 neustále klesaly. V roce 2014, který byl z hlediska prodaných kusů jedním z nejlepších, dodal na trhy po celém světě 292,3 milionů telefonů. Do konce roku 2022 klesly roční dodávky o 18 % na 258 milionů. Alespoň částečně dobrou zprávou je fakt, že v loňském roce neslo logo Samsung 286,6 milionů prodaných telefonů.

Klepněte pro větší obrázek Vývoj počtu prodaných telefonů v milionech kusů

Na druhou stranu prodeje iPhonů v tomto období rostly. Mezi lety 2014 a 2015 stouply o 20 % a dosáhly 231 milionů kusů. Po čtyřech letech poklesu – až na 190 milionů kusů v roce 2019 – následoval prudký vzestup, což ukazuje, že americký výrobce poskytuje správnou kombinaci uživatelského zážitku a přitažlivosti statusu.

Applu se daří, ale za ním číhá Xiaomi

Od roku 2019 celosvětový prodej iPhonů vyskočil o 22 % a loni dosáhl 231,8 milionu kusů, což je nejvyšší číslo, jaké kdy Apple vykázal. Na rozdíl od svého největšího rivala Apple v tomto období zvýšil svůj podíl na trhu o 2 % a v prvním čtvrtletí letošního roku dosáhl 17,3 %.

Ze zadních řad se však dere vpřed čínská firma Xiaomi, která pomalu ale jistě začíná Applu šlapat na paty. V prvních třech měsících letošního roku dosáhla tržního podílu 14,1 %, což je třikrát větší číslo než před deseti lety. Následují čínští výrobci Transsion a Oppo s tržními podíly 9,9 %, respektive 8,7 %.

Lze předpokládat, že stávající trendy budou pokračovat a Samsung bude nadále dodávat více telefonů než Apple – mimo jiné i proto, že má v nabídce levnější modely. Ze stejného důvodu bude představovat rostoucí hrozbu pro Apple čínské Xiaomi, které roste velmi rychle. Očekává se, že konkurence mezi těmito třemi značkami se bude v nadcházejících letech zintenzivňovat.

Diskuze (4) Další článek: Testujeme nové iPady. Návykové je tenké tělo i jasný displej. Oba jsou skvělé, i tak máme favorita

Témata článku: , , , , Výrobce, Telefon, Transsion, Milión kusů, Kus, Největší výrobce