Největší zabezpečení svého telefonu vyžadují uživatelé iPhonů a TikToku

Softwarová společnost Kaspersky zkoumala, jak moc uživatelům jednotlivých mobilních platforem a digitálních komunikačních aplikací záleží na zabezpečení jejich zařízení. Průzkum, zahrnující anonymizovaná data z webu Privacy Checker, dával respondentům možnost zvolit ze tří úrovní požadovaného zabezpečení (vysoké, střední, nízké). Ukázalo se, že největší zabezpečení vyžadují uživatelé aplikace TikTok a platformy iOS.

Výsledky rozsáhlého, dva roky trvajícího průzkumu říkají, že pokud jde o služby, mají největší zájem o důkladné zabezpečení uživatelé TikToku – podíl těchto dotazů činí 71 %. Podle porovnání platforem mají o on-line bezpečnost největší starosti majitelé iPhonů – víc než polovina (53 %) požadavků se týká nastavení nejsilnějšího zabezpečení.

V oblasti digitálních služeb skončila na druhém místě ruská sociální síť VK – podíl požadavků na nejvyšší úroveň bezpečnosti byl 48 %. Na třetím místě je Instagram – přísného nastavení bezpečnosti se týkalo 42 % dotazů. Uživatele nejméně znepokojuje úroveň bezpečnosti na Facebooku – podíl dotazů na nejsilnější zabezpečení je 33 %.

Povědomí lidí o internetových hrozbách roste

Z pohledu mobilních platforem se o ochranu dat více zajímají majitelé iPhonů. Víc než polovinu (53 %) všech dotazů tvoří vyhledávání nejvyšší úrovně zabezpečení, zatímco podíl dotazů na střední úroveň je 42 %. Z uživatelů systému Android hledá nastavení pro střední úroveň 57 % a pouze 39 % se zajímá o rady pro nejsilnější zabezpečení.

Sílící trend zvyšování digitálního povědomí vede zákazníky k větší péči o osobní údaje a digitální stopy na internetu. Vysokou úroveň ochrany účtů a osobních údajů i kontrolu nad množstvím digitálních stop lze zajistit pomocí různých nastavení ochrany soukromí služeb a platformy.

„Při používání online služeb a platforem uživatelé nevyhnutelně zanechávají digitální stopy. Můžou to být geolokace na fotografiích, IP adresy atd. Používání informačních zdrojů, jako je Privacy Checker, pomáhá lépe porozumět možnostem ochrany osobních údajů a také udržovat zařízení a účty v bezpečí,“ říká Sergej Malenkovič, vedoucí oddělení sociálních médií ve společnosti Kaspersky.

Jak chránit osobní údaje v mobilu:

  • Vyhýbejte se sledování na internetu pomocí anonymního prohlížení
  • Používejte pro každou službu jiné heslo. Když se budete řídit touto radou, pak i když někdo jeden z vašich účtů prolomí, neohrozí to ostatní.
  • Na zapamatování dlouhých a jedinečných hesel používejte ověřeného správce hesel. Pak bude stačit pamatovat si pouze jedno hlavní heslo.
  • Uživatelé iPhonů mají k dispozici některé možnosti nastavení ochrany soukromí poskytované společností Apple a můžou zablokovat přístup aplikací k fotografiím, kontaktům a funkcím GPS, pokud si myslí, že jsou tato oprávnění zbytečná.
  • Uživatelé systému Android by měli pečlivě kontrolovat oprávnění aplikací. Pro zvýšení bezpečnosti je vhodné při instalaci nové aplikace zakázat všechna nepotřebná oprávnění. Čím víc oprávnění aplikace má, tím víc toho může v zařízení dělat a tím víc údajů může o uživateli shromažďovat.
  • Zabezpečte svůj telefon a počítač hesly nebo přístupovými kódy. Pro uzamčení telefonů, tabletů a počítačů je vhodné používat silná hesla nebo biometrické ověřování.

Zdroj: Kaspersky

Diskuze (14) Další článek: Nemáte doma louskáček na ořechy? Nevadí, Nokia XR20 ho hravě zastoupí

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , Nastavení, Platforma, Uživatelé, Aplikace, Dotaz,