Některé mobily nemají ani dvanáctku, na světě už je přitom Android 13. Zatím jen jako vývojářské preview

Přestože se Android 12 ještě zdaleka nedostal do všech novinek výrobců a připravovaný Android 12L s lepší podporou pro velké displeje teprve vyšel ve finální betě, už je na světě nová generace systému od Googlu. Firma trochu překvapivě vypustila první vývojářskou betu systému Android 13. Přestože jde o velmi ranou verzi, přesto nabízí některé novinky.

Google se u systému opět zaměřil na bezpečnost. Jednou z nových funkcí je funkce Photo Picker pro bezpečné vybírání obrázků a médií, které chcete sdílet. V aplikacích, které budou využívat toto nové API, bude možné sdílet snímky, které ručně označíte, aniž by aplikace potřebovala přístup k celé galerii snímků.

Dynamické ikony pro všechny

Systém přinese rozšíření dynamických barev v rámci Material You na všechny aplikace. Tím by se měla kolekce ikon aplikací více sjednotit a nebýt vyhrazena jen pro ty od Googlu. Vývojáři budou muset pouze vytvořit monochromatickou verzi ikony a o ostatní barvy se systém postará sám. Zatím jsou sice tematické ikony pouze pro Pixely, ale Google tvrdí, že v rámci nové verze Androidu jedná i s dalšími výrobci.

Klepněte pro větší obrázek

Android 13 má být také ještě lépe optimalizovaný pro větší displeje tabletů či skládacích zařízení. Na pozadí se zapracovalo i na právech aplikací při přístupech k Wi-Fi. Praktickou novinkou bude volba jazyka pro konkrétní aplikace. Ty tak nebudou muset přebírat jazyk, který máte nastavený v systému. 

Google rovněž rozšířil nabídku systémových služeb, které nyní bude distribuovat přes Google Play. Aktualizovat bude například nově přidané moduly pro Bluetooth a hlavně také o UWB, o kterém jsme detailněji psali nedávno v samostatném článku.

První beta testeři odhalili v systému ještě jednu daleko významnější novinku, se kterou se přitom Google vůbec nepochlubil. Je jí vylepšená podpora virtualizace. Uživatelům se tak povedlo na smartphonech Pixel 6 spustit například virtualizovaný systém Windows 11 pro ARM.

Systém Android 13 je nyní ve vývojářské beta verzi dostupný pro telefony Pixel 4 / 4a a novější. V průběhu února a března budou vývojářům vycházet další verze, na přelomu března a dubna by měla být zpřístupněna i veřejná beta. Finální verze je opět naplánována na závěr léta.

I Android 12 se nedávno dočkal nových funkcí:

Diskuze (7) Další článek: Tag Heuer má další luxusní hodinky. Budou opět pekelně drahé a poběží na staré verzi Wear OS

Témata článku: Google, , , , , , , , , , , , API, Aplikace, Verze, Dvanáctka, Ikona, Velký displej,