Nemám rád drátky: Sony Ericsson HBH-DS970 (recenze)

Sony Ericsson je muzikant. Žádný jiný výrobce si nevybudoval takové portfolio hudebních mobilů a zejména příslušenství k nim. Po miniaturních reprosoustavách testujeme bezdrátová stereosluchátka do uší. Visí na textilních kabelech, ovládá je malý zapalovač, nosí se pohodlně a zvukově patří mezi nejlepší.

Někdo se zamyslí...

... a dostane nápad. Nápad vytvořit sluchátka k mobilu, která by nepotřebovala k přenosu hudby a hlasu drátky. Sony Ericsson není sám, podobná zařízení nabízejí kupříkladu i Motorola či Nokia. Výrobce zůstal u modelu s krkolomným označením HBH-DS970 věrný pomerančové řadě Walkman, a tak při pohledu na oranžovou linku hlavní jednotky bezdrátových sluchátek vzpomínám na W800i. U něj totiž ležela zmiňovaná barva také na plastu, který se s úspěchem snažil imitovat kov. Na úvod předešlu, že HBH-DS970 jsou k mání v mnoha obchodech kamenných i internetových za cenu poletující kolem tří tisíc korun.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Balení • Sony Ericsson HBH-DS970 • hlavní ovladač • klan Walkmanů

Při testování všemožných handsfree souprav a stereosluchátek se potýkám s kablíky zamotanými do hamburgeru, nebo se občas přiškrtím v tramvaji o madlo. Jde to řešit schováním drátků pod košili. Anebo pořízením bezdrátového setu, jakým je HBH-DS970. Jeho koncepce je prostá a účelná; hlavní ovládací panel těla ne většího než zapalovač visí na dvou kabelech. Jejich izolace není pryžová, nýbrž textilní. To jednak působí hodnotnějším dojmem na pohled a mnohým se zvedne sebevědomí z „kchůl imidž“, a pak je kabel poddajnější.

Oba drátky vedou vždy k jedné straně krku. Pod ušima posluchače se spojují v plastovém odlitku a ten jejich cesty dále dělí – jedna vede za krk a vytváří tak poutko na způsob níže položeného týlního mostu. Jednoduše sluchátka sedí za krkem a protože je hlavni jednotka velmi lehká, ani o smyčce nevíte, netlačí. Druhý směr z plastového uzlíku vede do uší.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Pravé sluchátko • levé sluchátko • ovládání hovorů • mikrofon

Na kabelu vedoucím do levého ucha je tlačítko pro přijetí hovoru nebo aktivaci hlasového vytáčení, na tom pravém visí v bezvadné pozici přímo u úst mikrofon. Volání s touto náhlavní sadou je radost, obzvláště druhá strana nebude vědět nic o tom, že nemluvíte přímo do telefonu a bude si pochvalovat kvalitu přenosu.

Mít tak prstík subtilnější,

asi by se mi pracovalo s bezdrátovým headsetem pohodlněji. Ovládací prvky budou pro ruce některých mužů titěrné. Nepřišel jsem na chuť ani vertikální poloze hlavního ovladače s displejem. Sice se efektně houpe a kolemjdoucí myslí, že máte na krku MP3 přehrávač, ale pro jakýkoli úkon i přečtení názvu skladby stejně musím vytáčet špalík do vodorovné polohy. Všechno by vyřešila chytrá sponka na zádech panelu. Škoda.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Tak se HBH-DS970 nosí • porovnání velikosti s platební kartou • s M600i

Místo ní je v zadu jen krátký konektor pro připojení nabíječky. Samec konektoru je vlastně polovina Fast-Portu, takže není třeba brát s sebou na cesty zvlášť nabíječku pro sluchátka a pro telefon. Stačí, když klasický konektor, kterým nabíjíte Sony Ericsson, vsunete správně do vymezené zdířky. Jedna jeho polovina bude vyčnívat, ale energie poteče.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Konektor je poloviční, ale dá se použít i klasický Fast-Port

Pod lesklým krycím sklíčkem je černobílý displej. Umí zobrazit název skladby, stav baterie, připojení k telefonu a číslo nebo jméno volajícího. Funkce tlačítka Play/Pause je jasná, snad jen dodám, že je-li telefon s headsetem spárován, stačí do kulatého tlačítka ťuknout a přehrávač hudby se automaticky spustí. Napravo je posuvník pro pohyb ve skladbách a na druhém boku kolébka ovládání hlasitosti a malý přepínač zdrojů. Sony Ericsson HBH-DS970 totiž zvládá ovládat skladby paralelně ve dvou zařízeních a uživatel mezi nimi může libovolně přepínat.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Posuvník pro pohyb ve skladbách • sklíčko displeje • tlačítko Play/Pause • kolébka hlasitosti a přepínač zdrojů

Klepněte pro větší obrázek
Podsvětlený je jen displej a nepatrně tlačítko Play/Pause


Stav baterie a činnost Bluetooth • vyhledávání zařízení • text písně roluje


První zdroj • druhý zdroj

Jsou to ta samá

Sluchátka mají měkké pryžové nástavce, které si zastrčíte hluboko do ucha. V redakci se dělíme na dva tábory: jedni takové řešení nemají rádi a trpí fobií, že se jim špunty dotknou uprostřed hlavy. Ve druhém táboře jsem jediným členem a sluchátka s gumovými nástavci si pochvaluji. Podobně jako třeba Koss The Plug totiž utěsní zvukovod a ten potom využijí jako ozvučnici.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Sluchátka s nástavci • v balení jsou celkem tři různé velikosti nástavců

Výsledkem je velmi kvalitní reprodukce, okolní hluk nemá šanci odebírat složky zvukového spektra. Ta basová je skvělá, svou kvalitou se dá srovnat s otevřenými Koss Sporta Pro (ne nabasovanými Porta Pro). Horší, ovšem stále dobré je to v pásmu středů a výšek. Tam mají klasická otevřená sluchátka navrch, u nich je prostor otevřenější, jasněji prokreslený.

Ve srovnání se špunty HPM-70 dodávanými K W800i a jiným mobilním Walkmanům značky jsem nepostřehl, co se zvuku týče, žádný rozdíl. Budu se opakovat z mnoha článků, ale projevem mi tato sluchátka Sony Ericssonu připomínají reprosoustavy 2+1 ke stolním počítačům. Myslím ty kvalitnější, typu Logitech Z-3 nebo Hercules XPS 2.100. Výborné a měkké basy, prokreslené vyšší středy. Abyste si užili říznosti kytar, budete si muset připlatit za kvalitní reprosoustavy se středopásmovými reproduktory. A právě podobný je zvuk sluchátek HBH-DS970. U poslechu jazzových skladeb bylo horší středové a výškové pásmo znát nejvíce. Rozhodně jde ale o nejkvalitnější sluchátka, jaká můžete k telefonu pořídit.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Hlavní vypínač • detaily

Díky utěsnění je možné poslouchat svou oblíbenou hudbu stejně příjemně doma jako na rušné ulici. Při chůzi městem vám bude připadat, že svět zapnul funkci „mute“. Téměř neuslyšíte ani projíždějící automobil. To má jednak své výhody, protože neztrácíte jednotlivé složky zvuku v okolním ruchu, ale znamená to i velká rizika. Sluch zajišťuje nejrychlejší obranné reakce a když neslyšíte ani projíždějící automobil, může být poslech velmi nebezpečný.

Testovaný set je možné používat jen s telefony značky. Konkrétní modely jsou vypsány na konci článku. Během testování jsem si navyknul nosit HBH-DS970 neustále na krku, i když jsem zrovna neposlouchal hudbu. Sluchátka jsou totiž i včetně hlavního modulu lehká a dobře sedí za hlavou. Při poslechu nezmeškáte zprávu ani hovor - muzika se utiší a můžete volat či si vyslechnout oznámení nové textovky. A konečně jsem nemusel nést těžký smartphone v kapse a mohl ho nechat v tašce notebooku. V místnosti je dosah Bluetooth hudebního přenosu standardní, tedy přibližně deset metrů bez překážek.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
V balení je i praktické plastové pouzdro pro přenášení

Podporované telefony:

• W950i • W850i • Z710i • K610i • W710i • P990i • K610i • V630i • K790i • K800i • M600i •

Diskuze (21) Další článek: SmartGPS Pro: nová verze navigace pro smartphony

Témata článku: Ericsson, Sony, Sony Ericsson, Smartphony, Ericsson, Příslušenství, Son, Bezdrátový headset, Druhý směr, Madlo, Eri, Drát, Klan, Samec, The PlugKonec českého poskytovatele internetu v přímém přenosu. Připomíná to krachující energetické firmy
Lukáš Václavík
CETINPoskytovatelé internetuPřipojení k internetu
Hry zadarmo, nebo se slevou: balík legendárních RPG a dvojice akčních plošinovek zdarma

Hry zadarmo, nebo se slevou: balík legendárních RPG a dvojice akčních plošinovek zdarma

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce
Jak na Snapseed. Je to neuvěřitelné, ale nejlepší aplikace na úpravu fotek v mobilu je stále zdarma

Jak na Snapseed. Je to neuvěřitelné, ale nejlepší aplikace na úpravu fotek v mobilu je stále zdarma

Mobilní telefony mají tu výhodu, že jsou neustále při ruce a snadno s nimi vyfotografujete jakýkoli moment. Nevýhodou je, že pak máte telefon plný fotek.

Adam Kos
FotkyMobilní aplikace
Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Krásné ženy jsou pro mnohé erotické a sex symboly. Vybrali jsme ty nejslavnější z několika desetiletí filmové a seriálové tvorby. Najdete zde nejen fotografie, ale také název díla, které herečku proslavilo.

Marek Čech
Filmy a seriály
Pixel 7. Telefony od Googlu mají vyhlazenější design, vylepšený foťák a vestavěnou VPN

Pixel 7. Telefony od Googlu mají vyhlazenější design, vylepšený foťák a vestavěnou VPN

** Nová generace vylepšuje loni nastolený design ** Vylepšily se foťáky, hlavně u modelu Pro ** Google nabídne 5 let funkčních i bezpečnostních aktualizací

Jan Láska
Vlajková loďPixel
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v září 2022 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v září 2022 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace říjen 2022)

Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace říjen 2022)

Vzali jsme týdenní přehledy nejstahovanějších filmů, které se objevují na torrentech, a spojili je do jednoho žebříčku. Tohle jsou aktuálně filmy, o které je na světě největší zájem, které se nejvíc pirátí.

Ondřej Králík
Filmy a seriály
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Crew-5: Sledujte připojení kosmické lodi Crew Dragon k Mezinárodní vesmírné stanici
Jiří Černý
Crew DragonMezinárodní vesmírná stanice
Asus ROG Phone 6D Ultimate. Našlapaný herní mobil se dvěma USB-C a chlazením, které konečně dává smysl

Asus ROG Phone 6D Ultimate. Našlapaný herní mobil se dvěma USB-C a chlazením, které konečně dává smysl

** Asus vyšperkoval svůj herní mobil ROG Phone ** Nově běží na nejvýkonnějším Mediateku, a je tu i další novinka ** Část krytu se umí otevřít kvůli lepšímu chlazení přibaleným chladičem

Martin Chroust
Herní mobilyPreview
Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

** Google umí kromě vyhledávání i spoustu dalších věcí ** Vybrali jsme více než 15 užitečných funkcí a schopností ** Stačí zadat do vyhledávače ta správná klíčová slova

Karel Kilián
TipyVyhledávačeGoogle