Nemáte signál? Pořiďte si vlastní „3G BTS“ Vodafone

Vodafone nabídne zákazníkům vlastní femtobuňku. Máte kancelář v ocelové budově nebo sklípek v podzemí? I tam můžete mít signál.

I když se operátoři v posledních měsících velmi snaží, přece jen se jejich mobilní signál nikdy nedostane úplně všude. Jsou místa, kde se nedovoláte vůbec, vlivem špatné propustnosti pro signál u některých budov, v prostorách pod úrovní země a podobně. Potom jsou místa, kde se sice nějak dovoláte, ale o rychlém mobilním 3G internetu a například videohovorech přes 3G si můžete nechat jen zdát.

Podmínkou pro pokrytí dané oblasti sítěmi třetí generace bývá obvykle určitá minimální hustota osídlení. Pokud žijete na samotě u lesa, stále se nacházíte v „2G tmě“ a přitom šance na rozumné 3G pokrytí operátorem ve vaší lokalitě jsou mizivé, pořiďte si svou vlastní malou mobilní buňku – femtobuňku. Stačí mít jen přístup k internetové přípojce. Přes internet totiž femto zařízení komunikuje se sítí operátora.

Samozřejmě to zase není úplně jen tak. Nemůžete si doma jen tak postavit svou vlastní mini obdobu základnové stanice bez posvěcení operátora, do jehož sítě se chcete připojit. Femtobuňky nejsou „univerzální“ a nepřipojí vás libovolně do sítě, kterou si zrovna zamanete. Proto je nutné, aby jejich použití podporoval sám operátor a měl dohodnuté frekvence pro femto s telekomunikačním úřadem. To u nás zatím nebylo běžnou praxí a operátoři vždy radši zřizovali vlastní klasické BTS stanice a území nebo prostory dokrývali vlastními picobuňkami.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

TIP: Co jsou to vlastně femtobuňky, jak pracují a jak se liší od běžných BTS stanic? Čtěte zde

Nyní jako první operátor u nás přichází s komerční službou využití femtobuněk Vodafone. Jeho nabídka má jméno „Vlastní 3G zóna“ a už z názvu je patrné, že účelově poslouží tomu, co jsme si popsali výše. Můžete si buď vylepšit signál ve špatně propustných budovách, nebo své prostory upgradovat na 3G, zcela nezávisle na stavebních plánech operátora v daném místě.

Máte internet? Pak máte 3G

Vodafone nabídne svým zákazníkům službu Vlastní 3G zóna od 1. července. Nejde jen o vlastní zónu, tedy oblast pokrytou mobilním signálem, ale zároveň přenosové zařízení. To vyrábí firma Alcatel-Lucent a nejvíce se podobá obyčejnému kancelářskému routeru. Vlastní 3G zónu si mohou pořídit všichni tarifní zákazníci Vodafonu, bez ohledu na to, jaké služby využívají. Podmínkou je pouze vlastnictví vysokorychlostního připojení k internetu s doporučenou rychlostí přenosu alespoň 2 Mb/s (ADSL, VDSL, SDSL nebo kabelové připojení). Operátor doporučuje spíše pevné připojení, femtobuňka by ale měla pracovat i s nekódovaným signálem Wi-Fi.

Klepněte pro větší obrázek

Za Vlastní 3G zónu Vodafonu zákazník zaplatí 3 377 Kč. Platí se jen pořizovací cena vlastního zařízení femtobuňky, operátor si následně nebude účtovat žádný paušál. Na druhou stranu mobilní čísla, která budou do dané femtobuňky registrována, nebudou mít žádné speciální úlevy mimo běžný tarif za to, že operátorovi vlastně na svoje náklady pomáháte rozšiřovat síť. Pro firemní zákazníky nabízí Vodafone s Vlastní 3G zónou zároveň i zřízení pevného ADSL připojení, na kterém bude femtobuňka pracovat.

Do Vlastní 3G zóny lze registrovat až 16 telefonních čísel Vodafonu. V jednom okamžiku mohou současně telefonovat maximálně 4 zařízení.

Vodafone Vlastní 3G zóna ve zkratce:

  • Vlastní 3G zónu tvoří malý 3G vysílač a přijímač od firmy Alcatel-Lucent, které jsou využívány ke spojení s registrovanými 3G zařízeními, podobně jako v rámci Wi-Fi sítě
  • Zóna pokryje okolí v dosahu 20 metrů 3G signálem, lze proto využívat všechny služby 3G sítě: volání, SMS, MMS, rychlá data
  • Před aktivací je třeba mobilní telefonní čísla od Vodafonu, která budou se stanicí používána, zaregistrovat na lince operátora a uvést poštovní adresu
  • Poté se zaregistrovaná zařízení připojí k Zóně vždy automaticky
Klepněte pro větší obrázek 
Diskuze (90) Další článek: Sony Ericsson Txt: žádný dotyk, žádné vysouvání

Témata článku: Operátoři, Technologie, Vodafone, BTS, 3G, Signal, Voda, Posvěcení, Pór, Signál, Vodafone — Heureka.cz