Němci si mohou uložit řidičský průkaz do iPhonu. Kdy se podobné funkce dočkáme i v Česku?

V Německu si uživatelé mohou přímo do mobilu uložit řidičský průkaz. iPhonová aplikace ID Wallet, za kterou stojí ministerstvo dopravy a státní tiskárna cenin, slouží, nejen k ukládání dokumentů, ale také k jejich skenování v případě ověření platnosti předložených průkazů.

Pro naskenování řidičáku je třeba platný občanský průkaz s aktivovanou funkcí pro online komunikaci. V mobilní aplikaci nejprve pomocí NFC naskenujete svou občanku, zadáte svůj vlastní ID PIN a poté můžete pokračovat se skenováním řidičáku. Digitální řidičák můžete využít např. k legitimaci při návratu zapůjčeného vozidla nebo při hotelovém check-inu. Do budoucna má v Německu digitální verze kompletně nahradit fyzické kartičky, ať už občanku, nebo zmiňovaný řidičák.

A jak jsme na tom v Česku? Zatím spíše neslavně. Existuje sice vize aplikace eDokladovka pro ukládání osobních dokumentů v elektronické podobě, zatím však chybí legislativa, o kterou by se tento funkční prototyp aplikace, vydaný pod hlavičkou Státní tiskárny cenin, mohl opřít. Němci jsou tedy před námi o dost napřed, a to i přesto, že u ID Wallet zatím nefunguje integrace s Apple Wallet, a že je samotná aplikace dostupná (ve funkční podobě) jen na iPhonech. 

Představení české aplikace eDokladovka:

Zdroj iphone-ticker.de

Diskuze (62) Další článek: Předobjednávky nových iPhonů 13 u resellera o polovinu překonaly loňskou generaci

Témata článku: Evropská unie, Legislativa, eObčanka, Německo, eDokladovka, Podobná funkce, Řidičský průkaz, Občanský průkaz, Aplikace, Česká republika, Ministerstvo dopravy, Apple Wallet, ŘidičákVybrali jsme nejlepší telefony, které si v říjnu 2021 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v říjnu 2021 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Jak promítnout displej telefonu na počítač s Windows 10

Jak promítnout displej telefonu na počítač s Windows 10

Chcete jednoduše ukázat známým fotky z dovolené a displej vašeho telefonu vám přijde malý? Promítněte si jej na obrazovku počítače, bez nutnosti kopírování nebo připojení přes kabel.

Jan Spěšný
SmartphoneWindows 10Android
Další postrach lidských překladatelů. Český CUBBITT má být přesnější než člověk

Další postrach lidských překladatelů. Český CUBBITT má být přesnější než člověk

** Na MFF UK vyvíjejí překladač postavený na neuronových sítích ** Podle slepého testu je lepší než Google Translator ** Překlad má být dokonce přesnější než od lidí

Lukáš Václavík
Překladače celých větPřekladačStrojové učení