Němci si mohou uložit řidičský průkaz do iPhonu. Kdy se podobné funkce dočkáme i v Česku?

V Německu si uživatelé mohou přímo do mobilu uložit řidičský průkaz. iPhonová aplikace ID Wallet, za kterou stojí ministerstvo dopravy a státní tiskárna cenin, slouží, nejen k ukládání dokumentů, ale také k jejich skenování v případě ověření platnosti předložených průkazů.

Pro naskenování řidičáku je třeba platný občanský průkaz s aktivovanou funkcí pro online komunikaci. V mobilní aplikaci nejprve pomocí NFC naskenujete svou občanku, zadáte svůj vlastní ID PIN a poté můžete pokračovat se skenováním řidičáku. Digitální řidičák můžete využít např. k legitimaci při návratu zapůjčeného vozidla nebo při hotelovém check-inu. Do budoucna má v Německu digitální verze kompletně nahradit fyzické kartičky, ať už občanku, nebo zmiňovaný řidičák.

A jak jsme na tom v Česku? Zatím spíše neslavně. Existuje sice vize aplikace eDokladovka pro ukládání osobních dokumentů v elektronické podobě, zatím však chybí legislativa, o kterou by se tento funkční prototyp aplikace, vydaný pod hlavičkou Státní tiskárny cenin, mohl opřít. Němci jsou tedy před námi o dost napřed, a to i přesto, že u ID Wallet zatím nefunguje integrace s Apple Wallet, a že je samotná aplikace dostupná (ve funkční podobě) jen na iPhonech. 

Představení české aplikace eDokladovka:

Zdroj iphone-ticker.de

Diskuze (62) Další článek: Předobjednávky nových iPhonů 13 u resellera o polovinu překonaly loňskou generaci

Témata článku: , , , , , Řidičský průkaz, Řidičák, Státní tiskárna cenin, Aplikace, Podobná funkce, Česká republika, Občanský průkaz, F +, Ministerstvo dopravy, Apple Wallet