Nemusíte odinstalovat. Google spouští archivaci aplikací, která uspoří až 60 % úložného prostoru

  • Google řeší problém s odinstalacemi aplikací na Androidu po svém
  • Archivací omezí odinstalace aplikací, kvůli nedostatku místa
  • Funkce se dostane do Androidu ještě letos

Mobilní telefony hospodaří s omezeným úložištěm, a pokud paměť dochází, je často jedinou možnosti odinstalace aplikací, které nepoužíváte vůbec nebo alespoň velmi málo. A to platí zejména o levnějších telefonech. Google však pro vývojáře chystá novinku, která by mohla pomoci s úsporou úložného prostoru.

Do nástroje Bundletool 1.10 totiž při tvorbě aplikačního balíčku APK Bundle přibude možnost archivace. V případě, že dojde k archivaci aplikace, bude v paměti zabírat o 60 procent méně místa. Archivace však nebude u všech aplikací povinná, ale pouze dobrovolná...

Samotný archivovaný APK bude ve své podstatně velmi malý soubor, který v sobě uchová všechna uživatelská data do doby, než bude aplikace znovu obnovena. Archivy je sice možné vytvářet již nyní, ovšem pro práci s nimi zatím Android není plně připraven.

Google chce zavedením archivu pomoci zlepšit důležitou metriku pro vývojáře, tedy co nejvíce snížit míru odinstalace aplikací. V případě, že dojde místo v paměti, se tak uživatelé nebudou muset uchylovat hned k odinstalaci, byť zatím není jasné, jak bude archivace aplikací v systému naimplementována. A také ani nevíme, zda tato funkce přijde do všech Androidů aktualizací Google Play služeb nebo se ji dočkáme až společně s Androidem 13. Očekávané zveřejnění funkce ještě v průběhu letošního roku nahrává spíše první variantě. 

Google tak pokračuje s postupným vylepšením distribuce aplikačních balíčků na Androidu. U App Bundles došlo k výrazné úspoře velikosti instalátoru, který už, oproti tradičním APK souborům, neobsahuje obrázky, ikony a další zdroje, které na aktuálním zařízení, ať již s ohledem na verzi systému či rozlišení a velikosti displeje, nejsou třeba. Archivace nepoužívaných aplikací sice problém s nutnými odinstalacemi na Androidu nevyřeší kompletně, ale je to určitě krok správným směrem.

Představení nové formy distribuce aplikací na Androidu - App Bundle:

Zdroj Googleblog

Váš názor Další článek: Dimensity 8100 má vyšší výkon než Snapdragon 8 Gen 1, jehož „plusovou“ verzi bude vyrábět TSMC

Témata článku: Google, , , , , , , , , , Aplikace, Úložné prostory, Zveřejnění, Mobilní telefon, Nedostatek místa, Googleblog, Pro +, APK,