Mnozí z nás nedají smartphone z ruky dokonce ani v posteli před usnutím, je to ale možná to nejhorší, co můžete udělat pro klidný spánek. Všeobecně se doporučuje, aby telefon noc trávil v jiné místnosti, než vy, aby vás nijak nerozptylovaly třeba příchozí notifikace. Jenže, do práce se vstávat musí, a tak má spousta uživatelů v noci smartphone neustále po roce. Už jen kvůli budíku. V tomto článku si však ukážeme některé návyky, které byste měli brát při používání telefonu večer či v noci za úplnou samozřejmost.
Samozřejmě, patřičným nastavením telefonu své zvyklosti jen tak nezměníte. Musíte sami chtít přestat používat telefon těsně před spaním nebo třeba uprostřed noci, když „zrovna nemáte spaní“. A pokud telefon opravdu nemůžete před spánkem dát z ruky (ideální alespoň hodinu před usnutím), záleží i na tom, co na něm děláte. Pokud procházíte sociální sítě, stimulujete tím mozek k další aktivitě. Můžete však poslouchat audioknihu nebo podcasty, což vám zase před spaním může pomoci „vyčistit hlavu“.
Ztlumte si jas displeje a zapněte filtr
Oči už můžete mít večer pořádně unavené. Pokud ale přeci jen potřebujete ještě pracovat, je vhodné snížit jas displeje na daleko nižší hodnoty. Smartphony zvládají snížení jasu automaticky, ale většina telefonů vám v tomto režimu nenabídne nejnižší možný jas. V nastavení telefonu si tak ručně snižte jas na co nejnižší hodnotu. U Androidů přejděte do Nastavení - Zobrazení, u iPhonů zase přejděte do Nastavení - Zobrazení a jas a jas ztlumte na minimum. Popř. jas snižte v horní liště.

U smartphonů si v noci snižte jas, nastavte tmavý režim a ideálně aktivujte filtr modrého světla
Ve stejné nabídce, popř. přes Ovládací centrum, můžete u iPhonu můžete aktivovat i režim Night Shift, který upraví teplotu barev a současně uleví vašim očí. Stejnou funkcí hledejte u Androidů pod názvem „Filtr modrého světla„ nebo „Pohodlí pro oči“. V obou případech může mít filtr automatickou úroveň nebo si s mírou utlumení můžete pohrát ručně.
Pokračování 2 / 3
Zapněte si tmavý nebo černobílý režim
Od věci není ani nastavení tmavého systémového režimu, tedy u zařízení s OLED displeji, které jej podporují. Utlumíte ostrou bílou na pozadí, což pomůže, nejen baterii, ale současně ulevíte i očím. Pokud byste museli v noci náhodou přijmout příchozí hovor, budete rádi za co nejmenší oslnění.

Pro noční používání smartphone se hodí systémový tmavý režim nebo rovnou černobílé zobrazení
I samotná absence barev vás může odradit od používání telefonu před spánkem, popř. ulevit očím. U iPhonu se v Nastavení - Zpřístupnění - Displej a velikost textu - Filtry barev můžete dostat ke čtyřem základním filtrům barev, z nichž si můžete zvolit režim „Stupně šedi“. U Androidu zase v nastavení Usnadnění hledejte Zlepšení a viditelnosti a Nastavení barev. V této nabídce můžete displej přepnout do černobílého režimu.
Režim Nerušit
Alfou a omegou klidného spánku je absence nepotřebných notifikací. K tomu slouží tzv. režim Nerušit, který omezí, jak notifikace aplikací, tak zprávy a volání od osob, které nemáte ve whitelistu. U iPhonů najdete funkce v Nastavení - Soustředění. A to jako režim Nerušit či jako režim Spánek. Jejich aktivaci provedete ručně nebo prostřednictvím nastaveného časového plánu. Můžete si však zvolit aplikace, které vám i přes nastavený režim v noci zavibrují nebo se ozvou notifikací.

Detaily režimu Nerušit u iPhonu
U Androidů hledejte funkci Nerušit, kterou lze u některých telefonů najít mezi rychlými zástupci v horní liště. Delším podržení ikonky se dostanete do systémového nastavení, kde můžete přidat osoby, které se vám dovolají nebo vám jejich zpráva dorazí i s patřičnou notifikací, uzpornění, které se mohou přehrát, či notifikace povolených aplikací. Dokonce si můžete nechat skrýt i vizuální oznámení na displeji, takže vás nic nebude rozptylovat.

Před spaním zreviduje i nastavení Always On displeje, který nemusí „svítit“ celou noc
U obou platforem je cílem minimální rušení v noci při spánku. Ale je na samotném uživateli, jak si funkci nastaví. Je třeba myslet i na Always on režim, jehož svit může být v noci hodně rušivý. Zobrazení Always On režimu si však můžete vypnout době, kdy běžně chodíte do postele, a v rámci plánu jej opět zapnout až v době, kdy běžně vstáváte (nebo třeba o hodinu dříve). Letmý pohled v noci na zhasnutý telefon prozradí, že ještě můžete v klidu spát, aniž byste museli telefon rozsvěcet, a pomalu se tak probírat.
Pokračování 3 / 3
Digitální pohoda a čas večerky
U všech Androidů najdeme v nastavení funkci Digitální pohoda. V té se dozvíte, jak dlouho používáte jednotlivé aplikace. Můžete si také omezit denní dobu strávenou u obrazovky, nebo z této nabídky otevřít Režim Čas spánku. V něm si nastavíte obvyklý čas spánku, upravíte melodii a posouvání budíku, režim Nerušit a také černobílý či tmavý režim a dokonce utlumíte i výkon čipsetu. V noci má telefon také odpočívat, tak proč má běžet (i na pozadí) na plný výkon? Režim Spánek se pak u telefonu může spouštět automaticky. Výhodou je spousta automatizace, kterou jsme si v jednotlivých krocích popsali dříve.

Nastavujeme Režim Čas spánku u Samsungů
Při sledování YouTube si můžete, nejen na Androidu, ale i u Phonů nastavit připomenutí večerky. Telefon vám v daný čas dá vědět, že byste měli jít spát. Podobě jako Režim Čas spánku funguje u iPhonů tzv. Rozvrh spánku. I tentokrát si naplánujete dny, kdy má platit či zvolíte si čas večerky a budíku. Funkce obou platforem jsou na tom, minimálně s ohledem na spánkový režim, velmi podobné.
Přehrajte si šum na pozadí
Specialitou iPhonů je maskování okolního hluku přehráváním zvuků na pozadí, což však můžete efektivně využít třeba pro puštění šumu, který vám má pomoci usnout. Funkci hledejte v Nastavení - Zpřístupnění - Audiovizuální pomůcky - Zvuky na pozadí. Na výběr zde máte vyvážený šum, jasný či zastřený šum, zvuk oceánu, deště nebo vodního proudu.

Nemůžete spát? Pusťte si u iPhonů vybraný zvuk na pozadí. Třeba oceán nebo různé druhy šumu
Tyto zvuky je možné automaticky přehrávat na pozadí při puštěné hudbě nebo je lze jezdcem zapnout a vypnout v případě potřeby. U Androidů musíte k případnému generování bílého šumu stáhnout aplikaci třetí strany.
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.
Chci Premium a Živě.cz bez reklam
Od 41 Kč měsíčně