Není PureView jako PureView. Lumia 920 přináší jiný rozměr

PureView u nové Lumie 920 bude hrát trochu jinou roli než u prvního modelu s touto technologií. Důraz se bude klást především na stabilizaci obrazu.

Není PureView jako PureView, dalo by se říct po představení modelu Nokia Lumia 920 s inovativní fototechnologií. Doteď bylo PureView spojováno s Nokií PureView 808 a jejím obřím 41Mpix snímačem, který dokázal částečně nahradit optický zoom. Lumia 920 má však „pouze“ 8,7Mpix fotoaparát, ale pyšní se stejným přídomkem. Co však dělá tento senzor výjimečný je to, jak se skládá. Nokia tomu říká technologie „plovoucích čoček“.

Klepněte pro větší obrázek
Takto je složená čočka v modelu Lumia 920.

Finská společnost nyní vydala dokument, ve kterém popisuje novou vlastnost PureView. V případě Lumie 920 se totiž nesnaží o co největší senzor a optický zoom, ale o co nejlepší chování fotoaparátu ve špatných světelných podmínkách a při stabilizaci obrazu. K tomu dopomáhá nejnovější BSI (Back-Side Illuminated) senzor s 1,4 mikron pixely a optika Carl Zeiss s optickým stabilizátorem obrazu a skvělou světelnosti f/2.0.

Premiéra optické stabilizace obrazu ve smartphonu

Největšího zlepšení dosáhla Nokia u optické stabilizace obrazu (dále OIS). Ta byla smartphony, kvůli své velikosti, dlouhou dobu opomíjena a nahrazována digitální stabilizací, která však zdaleka nedosahuje takových výsledků jako OIS. Princip OIS spočívá v tom, že za pomoci gyroskopu zařízení pohybuje čočkami v objektivu vždy v protisměru pohybu samotného zařízení, aby se vykompenzovalo chvění zařízení. Nokia však musela řešit nedostatek místa v telefonu, a proto její OIS systém pohybuje celou optickou soustavou v dokonalé synchronizaci s pohybem kamery. Díky tomu (dle laboratorních testů) systém stabilizace Nokie může obstarávat asi o 50% více pohybu za sekundu než jiné OIS systémy.

Klepněte pro větší obrázek
Srovnání fotky pořízené ve špatných světelných podmínkách na telefonech (shora) Nokia Lumia 920, Samsung Galaxy S III, iPhone 4S vyznívá jasně pro novou Nokii.

Nově bude možno natáčet video v rozlišení 1080p, když lepší kvalitě videa znovu pomůže optická stabilizace. V této souvislosti si ale Nokia na prezentaci uřízla ostudu, když pro příklad pustila video srovnávající natáčení s a bez OIS. Později se totiž ukázalo, že dané video bylo natočeno klasickou kamerou a ne Lumií 920. Více o tomto faux pas čtěte v tomto článku.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Srovnání fotografie pořízené Nokií Lumia 920 (vlevo) a konkurenčním smartphonem (vpravo)

K lepší kvalitě focení ve špatných světelných podmínkách pomáhá také vyšší expoziční čas, tedy doba po kterou je otevřena závěrka fotoaparátu. To může mít ale za následek rozmazání výsledného snímku a právě zde najde uplatnění výše popsaný systém OIS, který má za úkol takové rozmazání eliminovat. Díky tomu nová PureView technologie dovolí prodloužit expoziční čas až na ¼ sekundy, aniž by došlo k rozmazání obrazu. Dalšího vylepšení se dočkal také LED blesk. Ten na rozdíl od xenonového blesku bude moci být použit i při delším natáčení videa nebo jako krátkodobá baterka. Vysokou krátkodobou světelnost xenonového blesku zde kompenzuje funkce Flash Burst.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Kompletní specifikace fotoaparátu Nokie Lumia 920

Nové prostředí fotoaparátu

Na včerejší konferenci Nokie a Microsoftu bylo ukázáno také nové prostředí fotoaparátu. V něm bude možno nyní pohodlně zapínat/vypínat blesk, ale také jednoduše spouštět aplikace třetích stran určené pro fotografování. Následně v galerii bude u každého zachyceného obrazu informace o tom, jakou aplikací byla fotografie pořízena, případně velmi jednoduše danou aplikaci spustíte pro další úpravy. Inovace se dočkalo také zoomování v prostředí fotoaparátu, zmizela totiž virtuální tlačítka pro přibližování, protože odteď bude možné zoomovat stejně jako ve zbytku prostředí telefonu, tedy pomocí gesta pinch-to-zoom.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Prostředí fotoaparátu v telefonech s Windows Phone 8

Nokia tedy znovu zapracovala na své „kill feature“ jménem PureView. Pro tentokrát vyměnila vysoké rozlišení za lepší fotky ve špatném světle, což se zdá být užitečnější, než právě 41Mpix senzor. Nokia Lumia 920 tak má pádný argument pro jeho koupi a nezbývá než počkat, s čím se vytasí Apple při představení iPhonu 5 příští týden.

Nokia Lumia 920
rozměry a hmotnost: 130 × 71 × 10,7 mm, 185 g
displej: 4,5", kapacitní IPS LCD, 768 × 1 280, 332 PPI
sítě: GSM, 3G, LTE (100|50 Mb/s)
konektivita: microUSB Type-B, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, Bluetooth 4, GPS
paměť: 32 GB, RAM: 1 GB, baterie: 2 000 mAh
procesor: Qualcomm Snapdragon S4 Plus (2× Krait, 2 GHz, 28nm)
operační systém: Microsoft Windows Phone 8 (Apollo)
fotoaparát: 9MPx, video (1 920 × 1 080), autofocus, blesk
38 %
vybavenost
cena: už se neprodává

Diskuze (44) Další článek: Amazon Kindle Fire HD: trojité nadělení [preview]

Témata článku: Nokia, Technologie, Windows, Lumia, Apple iPhone 4GB, Apple iPhone 4S, Apple iPhone 4S 16GB, Apple iPhone 4S 32GB, Apple iPhone 4S 64GB, Nokia Lumia 920, Samsung Galaxy, Samsung Galaxy S, Samsung Galaxy S III, Konkurenční smartphone, Jak, PureView, Pádný argument, Nen, Rozměr, Závěrka


Určitě si přečtěte