Není to jen fotomapa. Letecké snímky vidí unikající teplo, mizející kamení i výkon budoucí elektrárny

TopGis známe jako firmu, která v Česku provádí letecké snímkování. Vyfocením a tvorbou mapy to však nekončí. V sérii tiskových zpráv nechal TopGis nahlédnout do možností analýzy snímků.

Má smysl instalovat fotovoltaiku?

První možnost je analýza oslunění, která pomůže vybrat střechy vhodné pro instalaci solárních panelů. Kuřim a Kladno si v uplynulých měsících objednaly podrobnou analýzu několika budov ve vlastnictví města. Z kolmých leteckých měřických snímků nejprve pomocí softwaru vznikl autokorelovaný model povrchu, na němž se provedl výpočet oslunění jednotlivých střešních ploch.

„U jednotlivých budov pak s pomocí brýlí pro rozšířenou realitu vznikl velmi podrobný 3D model, kde je výpočet oslunění připravený přímo pro projektanty fotovoltaických elektráren. Takový detailní výpočet pak ukazuje nejen, zda je střecha či její část pro fotovoltaiku vhodná, ale i to, kolik kilowatthodin elektrické energie na metr čtvereční na ní lze ročně vyrobit,“ uvedla Drahomíra Zedníčková, výkonná ředitelka společnosti TopGis.

Brno šlo na věc jinak, analýza není tak detailní, zato pokrývá celé město. Jednotlivé budovy jsou v mapě barevně rozlišené podle toho, kolik světla na ně v průběhu dne dopadá. „Taková mapa uživateli pouze říká, zda je střecha pro fotovoltaiku vůbec vhodná. Na zjištění reálných výnosů elektrické energie je pak třeba provést detailní zaměření a výpočet pro konkrétní plochy,“ vysvětlila Drahomíra Zedníčková.

Mapa osvitu je součástí snahy města o využití většího množství energie z obnovitelných zdrojů. Brno výslednou interaktivní mapu poskytlo svým obyvatelům, kteří tak mohou zvážit, zda fotovoltaika připadá v úvahu i pro jejich střechu.

Diskuze (9) Další článek: Xiaomi má krásný nápad, naopak Facebooku a BlackBerry moc šancí nedáváme [Týden mobilně]

Témata článku: Technologie, Mapy, Analýza, TopGis, Teplo, Kladno, Česká republika, Mapa, F +, Zimní období, Elektrárna, Kuřim, Lom, Střecha, Letecký snímek, Brno, Výpočet, Brněnsko, Fotovoltaika