Neomezené tarify nejsou pro každého. Ty obyčejné jsou u českých operátorů pořád skoro nejdražší v EU

Čeští operátoři v posledních několika měsících představili datově neomezené tarify a přidali datové objemy do tarifů s FUP limity. Tím došlo k vylepšení nabídek zejména ve vyšších cenových patrech, pro uživatele ochotné platit méně než cca 800 Kč (30 eur) se ale situace příliš nezměnila. Česko je v tomto segmentu nadále mezi čtyřmi nejdražšími zeměmi EU. Vyplývá to z analýzy renomované finské společnosti Rewheel, kterou si objednalo před spuštěním aukce 5G Ministerstvo průmyslu a obchodu.

Cenový koš do 30 eur (cca 770 Kč) měsíčně v dubnu a září 2019:

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
S útratou do 30 eur je Česko pořád na chvostu zemí EU28 + OECD. Za necelých 800 Kč měsíčně dostaneme maximálně 4 GB dat

Rewheel srovnával situaci z dubna a září letošního roku. Během pěti měsíců se nabídka tuzemských operátorů výrazně proměnila. Nezávislý Rewheel konstatoval, že český mobilní trh byl trvale zařazen mezi jeden z nejdražších trhů v evropské osmadvacítce a zemích OECD. Ani uvedené datově neomezené paušální tarify výrazně nezlepšily celkovou konkurenceschopnost českého trhu.

Cenový koš do 50 eur (cca 1 250 Kč) měsíčně v dubnu a září 2019:

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Po zavedení neomezených datových tarifů je Česko v cenovém koši do 50 eur na průměru zemí EU na 14. místě

Svoje tvrzení podložil Rewheel konkrétními daty.​ Během září 2019 mohli čeští spotřebitelé nakoupit s útratou 20 eur (~ 513 Kč) maximálně 1 gigabajt dat. Pokud utratili 30 eur (~ 770 Kč) za měsíc, získali za své peníze max. 4 GB dat. V jiných zemích EU se dá přitom za 30 eur běžně získat i více než 30 GB a deset zemí včetně Slovenska má za tuto sumu dokonce neomezenou datovou nabídku.

Medián cen za 1 GB dat v dubnu a září 2019:

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Díky neomezeným datovým tarifům se mediánová cena dat za 1 GB v Česku snížila z 3,9 eur (cca 100 Kč) o třetinu na 2,5 eur (cca 65 Kč). Graf také vyvrací tvrzení všech „falešných proroků“, že počet operátorů na trhu nemá vliv na cenu služeb. Zde jasně vidíme, že v zemích, kde působí 4 operátoři, jsou ceny za 1 GB dat poloviční proti těm se 3 operátory

Pokud chce získat český spotřebitel za své peníze konkurenceschopnou nabídku, musí své průměrné maloobchodní výdaje na mobilní komunikaci 500 Kč měsíčně zdvojnásobit na více než 1 000 Kč. V koši do 50 eur už dosáhne na některý z datově neomezených paušálů, kde se Česko pohybuje zhruba uprostřed mezi zeměmi EU. Ne všichni uživatelé jsou ale ochotni za mobilní služby platit tak vysoké částky.

Vláda chce dál tlačit na operátory

Rewheel shrnuje, že nedávné zavedení paušálů s neomezeným objemem dat, které stojí 1 099 Kč (~ 43 EUR) nebo více za měsíc, nijak výrazně nezlepšilo celkovou cenovou konkurenceschopnost českého mobilního trhu, a tím pádem ani blahobyt českých spotřebitelů.

Předseda vlády Andrej Babiš k tomu říká: „Opět zdůrazňuji, že dokud nebudeme na úrovni jiných států, například Dánska, Anglie, či Finska, kde neomezené volání a SMS plus 40 GB dat stojí do 600 korun, tak ve svém úsilí za levnější data nepolevíme. Máme další možnosti, jak přitlačit na operátory."

Klepněte pro větší obrázek
Nabídka českých operátorů ze září 2019. Pod 500 Kč nic rozumného nepořídíte a všimněte si záměrné „díry“ v objemech FUP mezi cca 3-4 GB a 10-12 GB. Proč neexistuje FUP 6 nebo 8 GB?Nabídky jsou nerovnoměrně vytvořené s jasným záměrem přinutit zákazníka zaplatit co nejvíc.

Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček dodává: „Operátoři bohužel stále neposkytují, tak jako jinde ve světě, jednoduchou, transparentní nabídku s rozumným objemem dat i u nižších tarifů. To se musí změnit. Činíme pro to všechny potřebné kroky, mimo jiné dochází k uvolnění potřebných kmitočtů pro rychlý mobilní internet.“

Od 1. dubna 2020 nabude účinnosti novela zákona o elektronických komunikacích. Celý proces změny operátora se tak zjednoduší. Například odpadne povinnost oznamovat změnu původnímu operátorovi či bude k dispozici zákaznická kalkulačka pro porovnání cen. Vše přitom bude platit i pro dva miliony živnostníků. Poprvé tak budou mít stejné podmínky jako ostatní fyzické osoby.

Diskuze (70) Další článek: Na telefonech od Samsungu poběží virtuálně Windows 10. Připojíte monitor, klávesnici a máte počítač

Témata článku: Operátoři, Tarify a mobilní služby, Neomezená data, Evropská unie, Analýza, Neomezený tarif, Andrej Babiš, Pokřivený trh, Zlodějna, Rewheel, Předražené služby, Česká republika, Anglie, Finsko, Zavedení, Dánsko, Euro, Tvrzení, GB data, Medián, Karel Havlíček, Český operátor, Slovensko, Tarif, Data


Určitě si přečtěte

Xiaomi Mi Watch Revolve Active: nové chytré hodinky podporují Apple Health
Karel Kilián
XiaomiStravaChytré hodinky
Garmin překvapil levným sporttesterem a LTE hodinkami pro náročné
Martin Chroust
HodinkyGarmin
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v červnu 2021 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v červnu 2021 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska | 23

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny