Neplaťte za to, co nepoužíváte. Jak na Androidu a iOS zrušit předplatné aplikací

Většina z vás jistě nakupuje aplikace nebo předplatné nějakých služeb skrze platformy Google Play a Apple App Store. Případně znáte ten okamžik, kdy dostanete k nějaké aplikaci bezplatné období, po kterém se ale automaticky upíšete k odběru na další měsíc/rok a jsou vám z platební karty strženy peníze. Poradíme, jak zkrotit předplatné na telefonech s Androidem a iOS, tak abyste neplatili za nic, co již nevyužíváte.

Základní pravidlo je si ještě před objednáním služby/aplikace přečíst, jak dlouhé je vlastně bezplatné období a jak aplikace poté službu účtuje. Častým problémem uživatelů je, že si aplikaci objednají, rovnou odsouhlasí zahájení předplatného po skončení bezplatné doby a začnou aplikaci používat. Pokud ale na předplatné zapomenou a přestanou ji používat, nebo ji dokonce odinstalují, pak se jen nestačí divit, kam se jim strhávají peníze z platební karty.

Dobrou zprávou a zároveň radou pro všechny je, že pokud instalujete jakoukoliv aplikaci, máte možnost zrušit předplatné ihned po jeho zahájení. Bezplatné období na vyzkoušení vám přitom zůstane. Pokud vám tedy služba bude vyhovovat, není problém předplatné obnovit. V opačném případě odpadají starosti s tím, abyste museli myslet na to, kdy jej musíte včas ukončit, aby vám služba nestrhla peníze.

Vše na jednom místě

Zatímco v minulosti správa předplatných byla poměrně schovaná a náročné, musíme Google i Apple pochválit za to, jak poslední roky šli velmi naproti zákazníkovi a správy předplatného má každý, kdo bude alespoň trochu hledat skoro na očích. V případě Applu jsou v posledních generacích iOS dokonce přítomny v nastavení telefonu.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Správa předplatného aplikací a služeb na iOS

V případě iOS máte dokonce dvě cesty, jak se k předplatným dostat. Buď skrze obchod App Store skrze ikonkou uživatelského účtu vpravo nahoře, nebo přímo z nabídky nastavení, hned nahoře kliknutím na ikonku vašeho účtu. Oběma cestami se dostanete do nabídky, kde rozliknete možnost Předplatná. V ní najdete přehled vypršených a aktivních předplatných včetně datumu obnovení. Máte zde i možnost změny typu předplatného nebo jeho zrušení či sdílení s rodinou.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Správa předplatného u Googlu

Na Androidu je to obdobné skrze obchod Google Play. Stačí jen po otevření kliknout na ikonku svého účtu vpravo nahoře a zde uvidíte možnost Platby a Předplatné. V dalším kroku zvolíte jen předplatné. Poté už uvidíte správu veškerých předplatných pod svým účtem s datumy platnosti předplatného a možností zrušení.

Výhody předinstalovaných aplikací:

Váš názor Další článek: BLESKmobil odměňuje stávající zákazníky. Za 199 Kč nabízí balíček 4 GB dat a 400 minut

Témata článku: Apple, Google, Android, Smartphony, iOS, Google Play, Apple App Store, Obchod s aplikacemi, Peníze, Služba, předplatné, Aplikace, Platba, Platební karta, Účet, App Store, Správa, Telefony s iOS na Heureka.cz