Nepleťte si pojmy. U roamingu a mezinárodního volání záleží na tom, kde se s českým číslem nacházíte

  • ČTÚ upozorňuje na rozdíly mezi mezinárodním voláním a roamingem
  • Záleží na tom, kde se s českým číslem nacházíte
  • T-Mobile uživatelům pomáhá i tzv. roamingovou kalkulačkou

Pokud se o prázdninách chystáte do zahraničí, je vhodné si dopředu zjistit, jaké jsou v cílové destinaci podmínky. Je třeba si také uvědomit, že roaming a mezinárodní volání je úplně něco jiného, takže je vhodné se zaměřit na rozdíly, abyste po návratu z dovolené nevěřícně nekoukali na své vyúčtování.

Klepněte pro větší obrázek
Infografika ČTÚ k vysvětlení rozdílů roamingu a mezinárodního volání

Pokud se se svým telefonem nacházíte v Česku a voláte na české číslo, nemusíte řešit, kde se majitel volaného čísla nachází. Pokud budete z ČR volat do země EU či EHP (Evropský hospodářský prostor), účtuje se hovor jako mezinárodní volání, ovšem tato cena je pro spotřebitele regulovaná. Pokud voláte mimo země EU, opět se musíte orientovat podle ceníku u svého operátora, toto mezinárodní volání však není cenově regulované, a tak se připravte na velmi vysokou cenu za odchozí hovor.

Pokud se svým českým číslem vyrazíte do EU či EHP, jsou pravidla trochu jiná. Voláte-li ze zahraničí na české číslo, platíte jako obvykle, tj. za vnitrostátní hovor mimo vlastní síť. Pokud zavoláte na číslo registrované v EU či EHP, jsou pravidla úplně stejná. I tentokrát se hovor bere jako vnitrostátní mimo vlastní síť, a tedy neplatíte nic navíc. Pokud však z EU či EHP voláte mimo země EU, jedná se o mezinárodní volání dle ceníku svého operátora. A cena hovoru není regulována. Problémem může být i třeba pohyb poblíž hranic zemí EU s nečlenskými státy, k jejichž operátorovi se může telefon přihlásit, a tím se v mžiku změní ceny všech mobilních služeb.

Informace o roamingu u českých operátorů

Pokud se svým českým číslem vycestujete mimo EU a EHP, nejsou ceny za volání, SMS ani data regulovány, a mohou být tedy velmi vysoké. Běžně platíte i za příchozí hovory, popř. jsou za velké částky účtovány i velmi malé přenesené datové objemy. Závisí však na tom, do jaké roamingové zóny jsou země zařazeny (Zóna 1 je typicky EU, Zóny 2 a 3 jsou země mimo EU).

Klepněte pro větší obrázek
Ceník mezinárodního volání u T-Mobilu. Velká Británie není v EU, proto by měla být cenově zařazena do Zbytku Evropy. Hovory do Velké Británie jsou však účtovány, jako by byla země stále v EU

Pozor také na někdy specifické řazení některých zemí (Velká Británie, Švýcarsko). Velká Británie je součástí roamingové Zóny 1, kde místní operátoři uplatňují roaming. U mezinárodních volání však tuto zemi hledejte pod kolonkou EU, byť z ní tato země před lety vystoupila. Vysoké ceny za volání můžete někdy obejít specifickými roamingovými balíčky, které si aktivujete u svého operátora. Samotné ceny za volání, textovky a data se však mohou lišit stát od státu.

Diskuze (10) Další článek: Užitečné aplikace od Samsungu, které měly být už v základní výbavě a stojí za to je nainstalovat

Témata článku: , , , , , , , , Mezinárodní volání, Švýcarsko, Volání, Operátor, Česká republika, České číslo, EHP, Roamingová kalkulačka, Číslo, Velká Británie