Nepleťte si roaming a mezinárodní volání. U prvního máte v EU služby jako doma, za druhé připlatíte

  • Roaming a mezinárodní hovory (volání do zahraničí) jsou dvě odlišné věci
  • V Evropské unii jsou oba typy služeb regulované
  • Pouze u roamingu ale můžete služby využít bez zvláštního příplatku
Nepleťte si roaming a mezinárodní volání. U prvního máte v EU služby jako doma, za druhé připlatíte

V souvislosti se zimní sezónou a dobou častějších zájezdů do zahraničních lyžařských rezortů Český telekomunikační úřad (ČTÚ) znovu upozorňuje na nástrahy používání mobilních služeb v cizích zemích. V rámci Evropské unie naštěstí tyto nástrahy díky regulaci nejsou velké, i tak se ale vyplatí znát rozdíl mezi roamingem a mezinárodním voláním.

Klepněte pro větší obrázek
Pro objasnění problematiky roamingu a mezinárodního volání připravil ČTÚ tento diagram. Zachycuje například i zajímavou situaci, kdy jste s českým číslem v zahraniční zemi EU a odtamtud voláte na jiné zahraniční číslo EU. V tomto případě jde o roaming, ale kdybyste volali z území Česka, šlo by o mezinárodní volání.

Ve zkratce: V roamingu se nacházím, pokud jsem se svým domácím telefonním číslem v zahraničí přihlášený do sítě tamního operátora a používám tam libovolné mobilní služby (hovory, SMS, data v roamingu). Naproti tomu telefonní hovor bude účtován jako mezinárodní volání, pokud jsem se svým českým mobilním číslem doma v Česku (přihlášený do sítě svého operátora) a volám z něj někam do zahraničí, tedy na číslo s jinou mezinárodní předvolbou než českou +420. Podobně – mimo běžný paušál – se účtují i mezinárodní SMS.

Roaming

V rámci zemí EU jsou na oba typy služeb (roaming i mezinárodní volání) zavedeny regulace. Pouze u roamingu ale platí pravidlo „roam like at home“, tedy že můžete bez příplatku využívat služby jako doma (pro hlasové hovory a SMS to platí stoprocentně, na data se vztahuje určitý limit, který je ale obvykle dostatečně vysoký, než abyste ho při týdenní dovolené přečerpali).

Jiný případ nastává, pokud se vypravíte se svým mobilním českým číslem do zahraniční země mimo EU, tedy také například do Švýcarska nebo Velké Británie (Velkou Británii zatím ještě operátoři „uznávají“ jako zemi EU, to se ale může brzy změnit). Zde už evropská regulace neplatí a záleží na vašem operátorovi, do jaké roamingové zóny danou zemi zařadí. Zde se potom platí dle ceníku nejen za odchozí minuty hovoru, odeslané SMS a spotřebovaná data, ale i za příchozí hlasový hovor. Zejména data mohou být opravdu drahá, proto se obvykle vyplatí koupit SIM nějakého místního operátora.

Pozor na hranicích EU

Na některých místech, zpravidla poblíž hranic se státy mimo EU, může docházet v telefonu k automatické volbě „neevropského“ poskytovatele (mobil se obvykle připojí k nesilnějšímu vysílači v daném místě). V takovém případě je lepší v telefonu ručně nastavit síť evropského poskytovatele. V opačném případě může dojít ke zvýšenému vyúčtování za služby, neboť v takovém případě se princip „roaming like at home“ neuplatňuje a platit za služby budete podle příslušného ceníku svého operátora pro danou roamingovou zónu.

Mezinárodní volání

U mezinárodního volání je aktuálně stanovený cenový strop za minutu hovoru na 0,19 eur (bez DPH) a 0,06 eur (bez DPH) za SMS odeslanou na zahraniční EU číslo. Regulace mezinárodní komunikace ze strany orgánů Evropské unie se vztahuje pouze na spotřebitele, tedy fyzické osoby, které tuto službu využívají pro účely mimo rámec podnikatelské činnosti.

Může se hodit

Ceníky roamingu:

Ceníky mezinárodního volání (+ SMS):

Operátoři teoreticky mohou za mezinárodní hovory a SMS účtovat i nižší sazby, než jsou ty dané cenovým stropem, a zvýhodnit tak vybrané země. Obvykle se ale cenového stropu dotýkají (aktuálně T-Mobile 5,82 Kč, O2 5,89 Kč, Vodafone 5,80 Kč za minutu hovoru). U některých vyšších domácích tarifů bývá do paušálu obvykle zahrnut i určitý objem volných minut pro mezinárodní volání. Je ale potřeba vždy ověřit, pro kterou část světa je výhoda určena.

Země světa si každý operátor může libovolně rozdělit do různých regionů a pro ně stanovit odlišné ceny. Např. české O2 má pouze dvě zóny (EU, mimo EU), český T-Mobile tři (EU, zbytek Evropy, svět), tuzemský Vodafone dělí země pro účely mezinárodního volání rovnou do pěti regionů (Region 0 až 4). Samostatně se pak účtuje volání do satelitní sítě, které bývá nejdražší a cena jedné provolané minuty se může vyšplhat až na několik stovek korun.

Diskuze (22) Další článek: Na některých telefonech s Androidem půjde vypnout 2G sítě. K čemu je to dobré?

Témata článku: SMS, Roaming, EU, Evropská unie, Mezinárodní hovory, Konec roamingu, Regulace, Švýcarsko, Mezinárodní volání, Operátor, Volání, Země, Evropa, Velká Británie, Česká republika, HovorUž vás nebaví hledání potvrzení v telefonu? Caviar záda iPhonu 13 Pro rovnou podepíše QR kódem

Už vás nebaví hledání potvrzení v telefonu? Caviar záda iPhonu 13 Pro rovnou podepíše QR kódem

** Caviar ukázal další speciální edici iPhonu 13 Pro ** Záda podepíše vyrytým QR kódem, který může vést kamkoliv ** Nejdražší varianta telefonu stojí čtvrt milionu!

Martin Chroust
CaviarLimitovaná edice
QR kódy jsou skvělý pomocník, ale i zlý pán. Tohle jsou nejčastější podvody, které vás mohou připravit o peníze

QR kódy jsou skvělý pomocník, ale i zlý pán. Tohle jsou nejčastější podvody, které vás mohou připravit o peníze

** Čtvercový grafický kód usnadňuje život už mnoho let ** S rostoucí oblibou a využitím přibývá i podvodů ** Nejčastěji jsou podvody zaměřeny na podstrčení falešného kódu

Martin Miksa
PodvodQR kódBezpečnost
Pitva Samsungu Galaxy Z Fold2. Vnitřnosti ohebného telefonu, to je technologický koncert

Pitva Samsungu Galaxy Z Fold2. Vnitřnosti ohebného telefonu, to je technologický koncert

Skládací telefony jsou stále docela nové a drahé, takže se nepoštěstí narazit na kus k popravě každý den. Tento má zničený vnitřní displej, ale jinak je funkční. Tak se pojďme podívat, jak to Samsung uvnitř vyřešil.

Jakub Michlovský
Ohebný displejSamsungPitva
Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

** Sdílení účtů mezi kamarády je jen začátek ** Dnes letí nákupy předplatných v Indii nebo na Aliexpressu ** Superlevné „netflixy“ ale mohou nakonec spíš škodit

Lukáš Václavík
PředplatnéNetflixSpotify
Do seriálu The Last of Us se přidává herečka Storm Reid v roli Riley

Do seriálu The Last of Us se přidává herečka Storm Reid v roli Riley

Kamarádku Ellie si střihne známá herečka ze seriálu Euphoria.

Michal Maliarov
The Last of UsFilm
Přehled zařízení, která dostanou Android 12. Aktualizace se týká topmodelů i levnějších telefonů

Přehled zařízení, která dostanou Android 12. Aktualizace se týká topmodelů i levnějších telefonů

** Pixely už jej mají, postupně se přidávají další mobilní výrobci ** Android 12 přináší spoustu softwarových novinek a vylepšení ** V našem seznamu se dozvíte, kdy aktualizace dorazí i na váš telefon

Martin ChroustJan Láska
Android 12Aktualizace softwaruSmartphony
Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

** Materiál „Kit 300“ představuje vizuální i termální kamufláž ** Dokáže zablokovat tepelné vyzařování maskovaného vojáka či třeba stroje ** Velký kus materiálu Kit 300 může ukrýt vozidlo až do velikosti Hummeru

Stanislav Mihulka
IzraelMateriálArmáda
Velký update pro Fénixy. Šestá řada dostává vylepšené režimy, které se zalíbí zejména cyklistům

Velký update pro Fénixy. Šestá řada dostává vylepšené režimy, které se zalíbí zejména cyklistům

** Kromě premiéry Fenix 7 Garmin aktualizuje i starší řadu ** Téměř 15MB update se zalíbí zejména cyklistům ** V rámci updatu došlo i na opravy několika výrazných chyb systému

Martin Chroust
FénixAktualizace softwaruGarmin
Proč věříme lhářům aneb jaké strategie klamu na nás nejvíce zabírají

Proč věříme lhářům aneb jaké strategie klamu na nás nejvíce zabírají

** Podvodní prodejci i neseriózní politici by museli balit, kdybychom je prokoukli a neuvěřili jejich lžím ** To však neumíme, a tak lháři kolem nás celkem spokojeně prosperují ** Proč? Jaké strategie na nás platí?

Jaroslav Petr
Psychologie