Nepleťte si roaming s voláním do zahraničí. U prvního máte v EU služby jako doma, za druhé připlatíte

  • Roaming a volání do zahraničí (mezinárodní hovory) jsou odlišné věci
  • V Evropské unii jsou oba typy služeb regulované
  • Pouze u roamingu ale můžete služby využít bez zvláštního příplatku

V souvislosti s nadcházející letní sezónou a dobou častějších dovolených a zájezdů do zahraničí Český telekomunikační úřad (ČTÚ) znovu upozorňuje na nástrahy používání mobilních služeb v cizích zemích. V rámci Evropské unie naštěstí tyto nástrahy díky regulaci nejsou velké, i tak se ale vyplatí znát rozdíl mezi roamingem a voláním do zahraničí (někdy se označuje také jako mezinárodní volání).

Klepněte pro větší obrázekPro objasnění problematiky roamingu a volání do zahraničí připravil ČTÚ tento diagram. Zachycuje například i zajímavou situaci, kdy jste s českým číslem v zahraniční zemi EU a odtamtud voláte na jiné zahraniční číslo EU. V tomto případě jde o roaming, ale kdybyste volali z území Česka, šlo by o volání do zahraničí.

Ve zkratce: V roamingu se nacházím, pokud jsem se svým domácím telefonním číslem v zahraničí přihlášený do sítě tamního operátora a používám tam libovolné mobilní služby (hovory, SMS, data v roamingu). Naproti tomu telefonní hovor bude účtován jako volání do zahraničí, pokud jsem se svým českým mobilním číslem doma v Česku (přihlášený do sítě svého operátora) a volám z něj někam do zahraničí, tedy na číslo s jinou mezinárodní předvolbou než českou +420. Tyto hovory se obvykle účtují zvlášť nad rámec paušálu (výjimkou jsou některé nejdražší tarify, které mají minuty do zahraničí v ceně). Podobně – mimo běžný paušál – se účtují i SMS na zahraniční číslo.

Roaming

V rámci zemí EU jsou na oba typy služeb (roaming i volání do zahraničí) zavedeny regulace. Pouze u roamingu ale platí pravidlo „roam like at home“, tedy že můžete bez příplatku využívat služby jako doma (pro hlasové hovory a SMS to platí stoprocentně, na data se vztahuje určitý limit, který je ale obvykle dostatečně vysoký, než abyste ho při týdenní dovolené přečerpali).

Kolik dat můžu čerpat v EU?

Pro výpočet povoleného objemu dat v režimu „roam like at home“ se využívá vzoreček, do kterého nijak nevstupuje objem volných jednotek na domácím území, a to proto, aby se dalo kalkulovat i s datově neomezenými tarify. Čeští zákazníci tak nebudou v evropské konkurenci mnohem výhodnějších tarifů nijak „biti“, naopak vysoká domácí cena tarifu je v tomto případě výhoda. Do vzorečku totiž vstupuje totiž právě pouze cena paušálu (bez DPH) a tzv. velkoobchodní roamingový strop, který určuje EU (aktuálně je 42,93 Kč za 1 GB):

Cena tarifu (bez DPH) : velkoobchodní strop × 2 = váš objem dat v EU

Příklad: Používáte tarif 4 GB Plus s výhodou Pořád online od T-Mobilu s paušálem 585 měsíčně. Cena tarifu bez DPH činí 483,50 Kč. Po vydělení velkoobchodním roamingovým stropem (42,93) a vynásobení dvěma získáváte měsíční objem 23 GB dat využitelný v zemích EU (i v zahraničí potečou plnou rychlostí pouze první 4 GB).

Jiný případ nastává, pokud se vypravíte se svým mobilním českým číslem do zahraniční země mimo EU, tedy také například do Švýcarska nebo Velké Británie (Velkou Británii zatím ještě operátoři „uznávají“ jako zemi EU, to se ale může brzy změnit). Zde už evropská regulace neplatí a záleží na vašem operátorovi, do jaké roamingové zóny danou zemi zařadí.

Zde se potom platí dle ceníku nejen za odchozí minuty hovoru, odeslané SMS a spotřebovaná data, ale i za příchozí hlasový hovor. Zejména data mohou být opravdu drahá, proto se obvykle vyplatí koupit SIM nějakého místního operátora. Například pro Tunisko, které je stále oblíbenou dovolenkovou destinací Čechů, platí u T-Mobilu základní sazby: 69 Kč za minutu odchozího hovoru, 49 Kč za minutu příchozího hovoru, 14,60 Kč za odeslanou SMS (přijaté SMS jsou zdarma) a 360 Kč za pouhý 1 MB (megabajt) dat!

Pozor na hranicích EU

Na některých místech, zpravidla poblíž hranic se státy mimo EU, může docházet v telefonu k automatické volbě „neevropského“ poskytovatele (mobil se obvykle připojí k nesilnějšímu vysílači v daném místě). V takovém případě je lepší v telefonu ručně nastavit síť evropského (EU) poskytovatele. V opačném případě může dojít ke zvýšenému vyúčtování za služby, neboť v takovém případě se princip „roam like at home“ neuplatňuje a platit za služby budete podle příslušného ceníku svého operátora pro danou roamingovou zónu.

Volání do zahraničí

U mezinárodního volání je aktuálně stanovený cenový strop za minutu hovoru na 0,19 eur (bez DPH) a 0,06 eur (bez DPH) za SMS odeslanou na zahraniční EU číslo. Regulace mezinárodní komunikace ze strany orgánů Evropské unie se vztahuje pouze na spotřebitele, tedy fyzické osoby, které tuto službu využívají pro soukromé účely mimo rámec podnikatelské činnosti. Pozor tedy na možnost jiných sazeb na firemních tarifech.

Může se hodit

Ceníky roamingu:

Ceníky mezinárodního volání (+ SMS):

Operátoři teoreticky mohou za mezinárodní hovory a SMS účtovat i nižší sazby, než jsou ty dané cenovým stropem, a zvýhodnit tak vybrané země. Obvykle se ale cenového stropu dotýkají (aktuálně T-Mobile 5,48 Kč, O2 5,40 Kč, Vodafone 5,48 Kč za minutu hovoru, jedna odeslaná SMS u všech tří operátorů okolo 1,70 Kč). U některých vyšších domácích tarifů bývá do paušálu obvykle zahrnut i určitý objem volných minut pro mezinárodní volání. Je ale potřeba vždy ověřit, pro kterou část světa je výhoda určena.

Země světa si každý operátor může libovolně rozdělit do různých regionů a pro ně stanovit odlišné ceny. Např. české O2 má pouze dvě zóny (EU, Ostatní země), český T-Mobile tři (EU, Zbytek Evropy, Svět), tuzemský Vodafone dělí země pro účely mezinárodního volání rovnou do pěti regionů (Region 0 až 4). Samostatně se pak účtuje volání do satelitní sítě, které bývá nejdražší a cena jedné provolané minuty se může vyšplhat až na několik stovek korun.

Diskuze (1) Další článek: Nejlepší aplikace pro tento týden: Výukové kartičky, hlídání kalorií a co právě poslouchají vaši přátelé

Témata článku: , , , , , , , Stanovit, Země, Operátor, Tunisko, Volání, Česká republika, Hovor, Mezinárodní hovor, Tarif, Švýcarsko, Mezinárodní volání, Evropa, Velká Británie