Nesoulad mezi ministrem a ČTÚ. S prací úřadu je nespokojen, na společné schůzce vydržel jen několik minut

Ministerstvo průmyslu a obchodu, které má v gesci mimo jiné i telekomunikační a digitální agendu, je nespokojeno s prací Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ). Vyjádřil to přímo ministr Jozef Síkela na Twitteru:

„Jak na jednáních v ČR, tak na schůzkách v Bruselu slýchám negativní reakce na práci Českého telekomunikačního úřadu. Teď je šance něco změnit a úřad po minulé vládě odpolitizovat. Končí jeden z radních a my jeho nástupce nebo nástupkyni vybereme v transparentním výběrovém řízení.“

Ministr poukazuje na končící funkční období radního Josefa Chomyna, kterému jeho pětiletý mandát v Radě ČTÚ skončí 31. května. Na ministrův příspěvek zareagoval i prezident Výboru nezávislého ICT průmyslu a středočeský zastupitel za ODS Jakub Rejzek:

„ČTÚ je plné vynikajících odborníků, kteří dělají svoji práci se srdcem a dobře. Změna na pověsti Úřadu nastala odchodem bývalého předsedy a následující vlny babišizace regulátora. Zkušenosti rád poskytnu.“

Rejzek připomíná dva roky starou kauzu, kdy na nátlak bývalého ministra průmyslu a obchodu za ANO Karla Havlíčka podal rezignaci nejen na post předsedy Rady ale i řadového radního tehdejší předseda Jaromír Novák a místo něj pak byla bryskně jmenována současná předsedkyně ČTÚ Hana Továrková. Právě ta bývá považovaná za politického nominanta Babišovy vlády.

Kýve se pod Továrkovou předsednická židle?

Minimálně latentní konflikt mezi ministerstvem a úřadem pak potvrdila sama Továrková v dnešním tiskovém vyjádření úřadu, v němž si stěžuje na nestandardní průběh jednání ministra Síkely s Radou ČTÚ, které proběhlo v pátek 6. května:

„Byli jsme připraveni pana ministra podrobněji seznámit s naší agendou a některými aktuálními otázkami a problémy, které trápí český telekomunikační trh, včetně návrhů jejich řešení. Nečekali jsme, že schůzka bude trvat několik minut, během kterých nebudeme vůbec puštěni ke slovu. Bohužel konstruktivní debata, na kterou jsme byli připraveni, neproběhla a pan ministr více méně jen zopakoval neurčitou nespokojenost bez konkrétních argumentů, jejichž pravdivost by bylo možno doložit. Nedomníváme se, že by takové jednání vedlo k možným pozitivním změnám na českém telekomunikačním trhu, například ve smyslu žádoucího zlevnění mobilních dat,“ uvedla Továrková.

I když má být ČTÚ politicky nezávislou institucí, politické tlaky na úřad nejsou výjimečné. Podobné vyvíjela Babišova vláda na bývalého předsedu Nováka, protože chtěla ovlivnit podmínky tehdy připravované aukce 5G kmitočtů. Změnu podmínek pak realizoval úřad už pod vedením Továrkové, výsledkem byla zpackaná aukce, která nepřinesla žádného nového operátora a z menších hráčů dodnes, půldruhého roku od skončení aukce, nezačal provozovat celoplošně své služby na vydražených frekvencích také ani jeden.

Mandát každého z pěti radních ČTÚ je pětiletý. Továrková byla jmenovaná řadovou radní na podzim roku 2019, ihned z kraje roku 2020 pak nahradila ve funkci předsedu Jaromíra Nováka. Mandát předsedy rady je ale pouze tříletý, Továrkové tedy skončí v lednu 2023 (následně může do roku 2024 pokračovat zase jako řadová radní). Zůstává otázkou, zda současná vláda neodvolá Továrkovou dříve a novým předsedou nebo předsedkyní nejmenuje nového pátého radního, který má dle Síkelových slov vzejít z transparentního výběrového řízení. 

Diskuze (22) Další článek: Sekal se jim systém na starém iPhonu, tak zažalovali Apple. Vysoudili legrační odškodné

Témata článku: MPO, Aukce, ČTÚ, Twitter, Hana Továrková, Politika, Sdělení, Brusel, Karel Havlíček, Česká republika, ANO, ICT průmysl, Schůzka, Jozef Síkela, Společná schůzka, ODS, Babiš, Vláda, Jaromír Novák, Nesoulad, Rada ČTÚ