Nevyžádané a podvodné telefonáty. Jak se bránit? Pomohou aplikace a ignorování cizích čísel

  • Otravné telefonáty pomohou eliminovat některé aplikace
  • Pozor na podvodné hovory, které z vás snaží vylákat peníze
  • Jak fungují skrytá telefonní čísla

Asi každý z nás někdy zažil hovor z cizího nebo skrytého čísla. Někdy může jít o omyl nebo důležité záležitosti, častokrát ale může jít o hovor, o který rozhodně nestojíte a může vás někdy stát i pěkně draho. V článku si shrneme nejčastější varianty a na co si dát pozor, případně jak se bránit.

Zatočte s nevyžádanými hovory

Tím nejčastějším scénářem bývají nevyžádané hovory. V nejčastějších případech se jedná o různé marketingové společnosti a call centra, která zákazníkům volají s různými nabídkami či různými průzkumy pro zjištění spokojenosti s nějakým produktem či službou. Tyto hovory jsou označované za telemarketing a jejich cílem je většinou zlákání nerozhodného uživatele k nákupu produktu či služby.

Klepněte pro větší obrázek
Call centra to mají dnes díky novele zákona s voláním lidem složitější. Nutný je totiž mít souhlas volaného s kontaktováním.

Zde naštěstí od 1. července 2022 platí novela zákona o elektronických komunikacích, která v tomto ohledu významně mění pravidla hry ve prospěch zákazníka. Nově totiž firmy nemohou telefonicky lidi kontaktovat z různými nabídkami. Kontaktovat vás nesmí ani firmy odvolávající se na to, že vaše číslo bylo vygenerováno náhodně. 

Jako už bylo zmíněno, kontaktovat vás dále mohou firmy, kterým jste souhlas udělili například, když jste se stali jejich zákazníky. Mobilní operátoři, banky, poskytovatelé energií a zkrátka kdokoliv, u koho jste vázaní nějakou smlouvou mají nadále možnost vás kontaktovat například s nabídkou doplňkových služeb či balíčků. I zde je ale možnost své povolení písemně odvolat.

Samozřejmě ani zákon nemusí být 100 % ochranou a je možné, že vzhledem k nevědomosti některých uživatelů to i tak mohou firmy či osoby dále zkoušet s nabídkami dál. V takovém případě může ale volající číslo zákazník ohlásit na Český telekomunikační úřad, který pak tyto firmy či osoby může pokutovat.

Na dalším listu se dozvíte, které aplikace pomohou odhalit nevyžádané hovory.


Nejoblíbenější smartphony

Xiaomi Redmi Note 12S 8GB/256GB Xiaomi Redmi Note 12S 8GB/256GB
nabízí 73 obchodů za ceny od 4 696 Kč
Porovnat ceny
Apple iPhone 15 Pro 128GB Apple iPhone 15 Pro 128GB
nabízí 16 obchodů za ceny od 29 989 Kč
Porovnat ceny
Apple iPhone 14 Pro 128GB Apple iPhone 14 Pro 128GB
nabízí 77 obchodů za ceny od 24 880 Kč
Porovnat ceny
Apple iPhone 14 128GB Apple iPhone 14 128GB
nabízí 91 obchodů za ceny od 18 306 Kč
Porovnat ceny

Další oblíbené smartphony


Diskuze (25) Další článek: Oukitel WP20 Pro. Odolný telefon pro nenáročné překvapí nízkou cenou a čistým Androidem

Když navštívíte internetový obchod přes náš katalog zboží, Živě za to může získat provizi. Službu Zboží Živě provozujeme ve spolupráci s Heureka.cz.

Témata článku: Android, iOS, Operátoři, SMS, Wangiri, Jak..., Nevyžádané hovory, Tipy a triky, Prozvánění, Podvod, Mezinárodní hovory, Peníze, Telekomunikace, Regulace, Spoofing, Česká republika, Telefonát, Hovor, Policie, Ignorování, Pobřeží slonoviny, Aplikace, Operátor, Číslo, Tunisko, Telefony s iOS na Heureka.cz