Nexus One odhaluje svá tajemství (video)

Google Phone, druhé jednání: telefon prošel Federální komunikační komisí USA a odhaluje specifikaci. Neztroskotá ale Nexus na obchodním modelu?

Vlastní telefonní aparát společnosti Google v poslední době hýbe světem internetu. Objevují se nové informace, ale ty často jen vyvolají další otázky. Faktem zůstává, že přístroj se už dostal do spárů Federální komunikační komise Spojených států amerických (FCC), která přístroje schvaluje. FFC je pro mobilní zvědavce vděčným zdrojem informací, jelikož má povinnost zveřejňovat dokumentaci na svých stránkách na internetu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
První Google Phone se kupodivu nebude jmenovat jednoduše „gPhone“, jak byste možná očekávali • fotografie přinesl americký server Engadget

Jen pro pořádek zrekapituluji, že nový přístroj bude vyrábět HTC a jmenuje se Nexus One, což potvrzuje i dokumentace FCC. Do prodeje by měl být nasazen už v lednu 2010 s přeinstalovaným OS Android 2.1. Zvěstí a více či méně zaručených zpráv týkající se Nexusu se objevilo povícero, zaměstnanci Googlu dokonce sami zveřejnili první fotografie přístroje na internetu. A začíná se ujasňovat i technická specifikace telefonu, zatím ji prosím neberte jako hotovou věc a snad by se už příliš lišit neměla.

Klepněte pro větší obrázek

Superrychlý a lehký Android

Těšit se můžeme na 1 GHz procesor Snapdragon, papírově stejný displej jako má Motorola Droid (v Evropě pojmenovaná Milestone), tedy kapacitní, 3,7 palcový s WVGA rozlišením (480 x 854 pixelů) a poměrem stran 16:9. Slůvko papírově jsem použil proto, protože třeba na serveru Gizmodo ho hodnotí jako zatraceně dobrý, lepší něž u Droidu. Vyzdvihují především věrnost a podání barev.  Jako nejpravděpodobnější se dále jeví 320 MB RAM a 512 MB ROM a slot na microSD kartu. V základním balení by měla být, alespoň co se týče USA, 4GB karta. V útrobách přístroje se má nacházet grafické jádro Adreno 200 s podporou standardu OpenGL ES 2.0.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nexus One v celé své nahotě, prý není příliš fotogenický, ale za to je příjemně tenoučký

Nechybí ani tříosý akcelerometr a elektronický kompas. Majitelé „jedničkového“ Nexusu se budou moci spoléhat na Bluetooth 2.1 s EDR (Enhanced Data Rate), Wi-Fi, GPS a podporu rychlých dat v síti třetí generace, a to oběma směry. Abych byl přesný, jde o 7,2 Mb/s HSDPA a 2,0 Mb/s HSPUA. Ale ne každý má to štěstí na 3G pokrytí, takže našince bude bezesporu zajímat, že jde zároveň o GSM quadband s GPRS/EDGE dvanácté třídy.


Nexus v akci, video dokazuje, že přístroj je opravdu rychlý

Nic by se také nemělo měnit na 5MPx fotoaparátu s automatickým ostřením, vyvážením bílé barvy a přisvětlovací LED. Standardně by měl být přístroj vybaven 1400 mAh baterií. V dalším popisu se opřu o první postřehy šťastlivců, kteří si Nexus One mohli na pár minut osahat. Jde samozřejmě o subjektivní pocity, ale přesto. Na svůj blog je umístila uživatelka pod přezdívkou tnkgrl. Mobil prý ve skutečnosti vypadá daleko lépe než na doposud zveřejněných fotografiích. Také je lehký a velmi svižný, svižnější než například Motorola Droid.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
3,5 mm konektor na horní straně a pózování s iPhone
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Detail displeje a zadní strany • fotografie přinesl Le Journal du Geek

Pro připojení k PC a dobíjení je využíván micro-USB konektor na spodní straně, který poslouží i pro usazení v dokovací stanici. Naopak 3,5 mm audiokonektor je umístěn na horní straně. A důležitý postřeh na závěr tohoto bloku, Nexus One prý v prohlížeči a mapách neumí multitouch, ale toto omezení by mělo platit snad jen v Americe. Pokud mě paměť nešálí, je tomu tak i u již zmiňované Motoroly Droid. V USA mít multitouch nesmí, ale v Evropě může.

Bez diktátu a bez dotace

A ještě něco nedává analytikům a lidem z oboru spát. Jde o obchodní model Googlu, který slibuje, že přístroj nebude vázán na žádného konkrétního operátora a uzavírání smluv nutných pro jeho koupi. Jedni na to sice nadávají, ale ta mnohem početnější skupina Američanů nemá s koupí dotovaného přístroje a uzavřením smlouvy žádný problém. Ba naopak, nízké počáteční náklady a zvyklost splácet cokoli od televize po dům nahrává v USA modelu, který zvolil Apple u iPhone.

Klepněte pro větší obrázek
Utrácet za telefony či cokoli jiného jednorázově vyšší sumu se v USA jednoduše nenosí, všechno jde na splátky a úvěry. Komentátoři jsou proto k úspěchu prvního Nexusu poměrně skeptičtí pokud se nedostane k operátorům...

Telefon se totiž má prodávat za plnou cenu bez služeb kteréhokoli operátora a tedy bez dotace. To je první varianta a asi tomu tak i bude. Vývojáři totiž nestojí o žádný diktát podmínek a omezení, přesto je pro operátory telefon od Googlu skělý artikl a lákadlo na zákazníky. A ti tak pravděpodobně dostanou na výběr, dle serveru abcNEWS se má Nexus One objevit už 5. ledna 2010 v nabídce amerického T-Mobile za 199 dolarů s kontraktem na dva roky.

Necelých dvě stě "babek", tedy zhruba 3 700 Kč, je myslím hodně slušná cena, a tak se i tato varianta se jeví jako pravděpodobná, jelikož vývojáři určitě vědí, že prodej s dotací u operátora k masovému rozšíření přispěje značnou měrou. Volný prodej bez dotace a služeb totiž nutně vyžene cenu řádově výše než u konkurenčních modelů, které jsou v Americe u operátorů k mání takříkajíc za hubičku.


Klepněte pro větší obrázek

Čtěte také: Smartmania.cz

Nexus One: tohle že má být bájný Google Phone?


A mějme na paměti, že v podstatě jakýkoli chytrý telefon stojí a padá s datovým tarifem, který musí zákazník tak jako tak platit a čas od času využije i další služby, takže proč z toho něco nemít? Tedy proč nemít štědrou dotaci na mobil. Mnozí američtí analytici jako je Michael Gartenberg ze společnosti Interpret proto o úspěchu Nexusu pochybují, pokud se spolu s volným prodejem nenaplní tzv. „operátorská“ varianta. Jelikož i kdyby byl Nexus One nejlepší telefon na světě, tak by se dle jeho názoru nemusel kvůli vysoké ceně vůbec prodávat.

Diskuze (17) Další článek: T-Mobile prodlužuje platnost zvýhodnění pro zdravotně postižené

Témata článku: Android, Smartphony, Nexus, Apple iPhone 4GB, Google Nexus One, HTC One V, NEX, Tajemství, Uživatelka, Americký server


Určitě si přečtěte

RECENZE: Redmi Note 9 Pro – impérium vrací úder

RECENZE: Redmi Note 9 Pro – impérium vrací úder

** Redmi Note 9 Pro se chlubí čtveřicí snímačů s až 64Mpx rozlišením ** 5 020mAh baterie zajistí dobrou výdrž a podporuje až 30W dobíjení ** Snapdragon 720G ve spolupráci s 6GB RAM zajistí dostatek výkonu

Milan Měchura | 21

RECENZE: Xiaomi Mi 10T Lite – 5G je ještě dostupnější a má sexy design

RECENZE: Xiaomi Mi 10T Lite – 5G je ještě dostupnější a má sexy design

** Xiaomi dostává 5G konektivitu do telefonu pod 8 000 Kč ** Líbit se bude i skvělý poměr cena/výbava a dlouhá výdrž ** Benefitem je 120Hz displej s funkcí Adaptive Sync

Martin Miksa | 15