Neznámé funkce Bluetooth

Technologie Bluetooth je pro svoji jednoduchost a snadnou použitelnost velmi oblíbeným způsobem propojení mobilních zařízení. Bluetooth lze však využívat i způsoby, které nejsou tak známé.
Neznámé funkce Bluetooth

Bluetooth z profilu

Název Bluetooth označuje bezdrátovou komunikační technologii. Ta se v praxi dá použít k mnoha různým účelům a podle toho se také může chovat mnoha způsoby a vyznačovat se různými vlastnostmi. Z praxe znáte klasické použití Bluetooth pro připojení sady handsfree, jako způsob sériového připojení telefonu k počítači, připojení k internetu nebo třeba jako prostředek pro předání elektronických vizitek partnerům. Těmito příklady ale možnosti Bluetooth zdaleka nekončí. Technologie má mnoho dalších způsobů použití, které nabízejí zajímavé možnosti, ačkoli nejsou obecně příliš známé,

Způsob použití Bluetooth se rozlišuje takzvanými profily a hned vysvětlím, o co jde. Standard Bluetooth jako celek se skládá z celé řady dílčích protokolů. Ty jsou rozčleněny do vrstev a tomuto úhlu pohledu se říká vrstvový model. Představte si nad sebou poskládané vrstvy fiktivního modelu, z nichž každá obsahuje své protokoly. A profily Bluetooth při spojení dvou zařízení určují, které z dílčích protokolů budou v každé z vrstev použity. Konkrétní profil si tedy lze jednoduše představit jako lámaný svislý řez vrstvami modelu.

Profily tedy nedefinují žádné nové funkce nebo vlastnosti Bluetooth. Technologie je pořád stejná. Profily pouze určují, které části z celé specifikace se při dané službě využijí. Pro koncová zařízení profily v podstatě definují to, jaký druh dat a jakým způsobem se bude při komunikaci přenášet.

Mnoho různých tváří

V Bluetooth ve specifikaci 1.1 je celkem třináct dílčích profilů. Základním a nejdůležitějším je profil GAP (Generic Access Profile), z něhož v podstatě vycházejí všechny ostatní protokoly. Přísně vzato, všechny Bluetooth profily obsahují vlastnosti profilu GAP, a doplňují je navíc o sadu dalších vlastností a funkcí. Profil GAP má na starosti dvě procedury, které jsou základem Bluetooth komunikace. Je to jednak funkce k vyhledávání okolních bluetoothových zařízení a pak také následný proces propojení s nalezenými objekty. Na tento základní profil dále navazuje další, který se stará o zjištění služeb a funkcí, které má nově nalezené zařízení k dispozici. Označuje se SDAP (Service Discovery Aplication Profile).

Třetím z profilů je méně známý CTP (Cordless Telephony Profile), který umožňuje využívat Bluetooth zařízení na způsob bezdrátového telefonu. Tento profil také určuje, jak se má takové zařízení chovat v případě, že nalezne ve svém dosahu Bluetooth základnu. S tím souvisí další profil, který má příznačný název Intercom Profile (IP). Dovoluje dvěma zařízením, tedy typicky telefonům, komunikovat přímo mezi sebou bez jakékoli další sítě.

SPP (Serial Port Profile) je jeden z velmi významných profilů, ze kterého pak některé další profily vycházejí. Jeho úkolem je vytvořit přes Bluetooth sériové spojení mezi dvěma zařízeními. Sestavená vazba je emulací klasického kabelového spojení přes rozhraní RS-232. Rychlost přenášených dat je až 128 kb/s. Na funkcích a vlastnostech SPP staví další z profilů Headset Profile (HP), který zajišťuje komunikaci s náhlavní sadou.

Dalším z velice často používaných profilů je DNP (Dial-up Network Profile). Slouží typicky ke spojení počítače a mobilního telefonu při vytáčeném připojení k internetu přes mobilní telefon. Podobnou funkci má i profil FP (Fax Profile), který má ale na starost práci s faxovými zprávami.

Hojně používaný a důležitý je také profil Generic Object Exchange Profile (GOEP), který slouží k výměně obecných datových objektů mezi zařízeními. Z něj vycházejí další tři profily, které mnoho z uživatelů v praxi využívá. Je to jednak Object Push Profile (OPP), který se používá k rozesílání elektronických vizitek jiným zařízením, dále je to File Transfer Profile (FTP) k přenosu souborů, a do třetice Synchronization Profile (SP), díky kterému si můžete přes Bluetooth svůj kalendář a adresář v mobilu synchronizovat třeba se svým notebookem.

Nestačí? Jak je libo

Kromě uvedených základních profilů existuje ještě dalších třináct novějších profilů, z nichž některé jsou ještě ve stádiu vývoje. Podívejme se tedy podrobněji na některé další zajímavé profily.

HID (Human Interface Device Profile)
Profil specifikuje použití zařízení, která jsou ovládána člověkem. Tedy jinak řečeno např. propojení bezdrátové myši nebo klávesnice s počítačem nebo popř. mobilním zařízením.

SAP (SIM Access Profile)
Tento profil je zajímavý tím, že umožňuje přes Bluetooth vzdálený přístup přímo ke kartě SIM a dovoluje také ovládání jejích funkcí a parametrů. Typické využití je například vzdálená konfigurace mobilního telefonu.

AVRCP (Audio/Video Remote Control Profile)
Tento profil slouží k dálkovému ovládání zvukových nebo obrazových zařízení. Dovoluje vyslat z ovladače, kterým může být třeba PDA nebo mobil, přes Bluetooth pokyn. Pokynem je myšleno třeba nastavení hlasitosti, nastavení obrazu, funkce Play nebo Stop.

HFP (Hands-Free Profile)
Profil představuje snad nejznámější využití Bluetooth. Je určen k připojení sady handsfree k telefonu. Tento profil je tedy využíván při telefonování v autě, u náhlavních sad a podobně.

Tip: Přehled schválených bluetoothových produktů najdete na této stránce. Dozvíte se na ní, jaké bluetoothové profily konkrétní zařízení podporují.

Jak je vidět, technologie Bluetooth má mnoho tváří a je využitelná mnoha různými způsoby. Ne každý je bude chtít prakticky využívat a ne všechny se hodí právě pro mobilní telefony, ale je dobré o těchto možnostech alespoň vědět. Důležité také je, že u telefonů a dalších zařízení, které podporují jen vybrané profily, nemá smysl mluvit o porušování standardu. Je na výrobci, který z profilů se rozhodne podporovat.

Diskuze (7) Další článek: Přechod od běžného k chytrému mobilu: příjemná změna

Témata článku: Bluetooth, Ostatní, Intercom, Bluetoot, Blue, BLU, Telephony, Typické využití, Funkce, Funkce BluetoothDalší vlna podvodných SMS z čísla 2563. Neotevírejte odkaz a nezadávejte žádné platební údaje

Další vlna podvodných SMS z čísla 2563. Neotevírejte odkaz a nezadávejte žádné platební údaje

** Útočníkům první vlna nestačila, na důvěřivé Čechy útočí dál ** Nalákají vás na údajně nezaplacené clo ** Odkaz neotvírejte a podvodníkům rozhodně nic neplaťte!

Martin Chroust
PodvodOchranaSMS
Dochází prostor v úložišti? Může pomoct vymazání mezipaměti. Poradíme, jak na to

Dochází prostor v úložišti? Může pomoct vymazání mezipaměti. Poradíme, jak na to

** Dochází vám v Androidu volné místo? ** Je třeba šetřit, kde se dá ** Nejméně bolestivým krokem je odstranění dočasných souborů

Martin Chroust
PaměťJak...Android
Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

** Jak poznat, že je váš smartphone hacknutý? ** Hledejte známky po nestandardním chování telefonu ** Stačí když telefon vydrží méně nebo topí i v klidovém režimu...

Martin Chroust
Jak...Malware
Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v červnu 2022 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v červnu 2022 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
S jakou navigací na dovolenou? Vybrali jsme 7 nejlepších aplikací, které vám ukážou cestu

S jakou navigací na dovolenou? Vybrali jsme 7 nejlepších aplikací, které vám ukážou cestu

** Vybrali jsme sedm nejlepších navigací pro Android a iOS ** Na své si přijdou řidiči, cyklisté i pěší ** Většinu aplikací lze používat zdarma

Karel Kilián
Pro turisty a cyklistyPro řidičeNavigace
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
Nejlepší aplikace pro tento týden: Lenivé kosti, topografické mapy a preventivka

Nejlepší aplikace pro tento týden: Lenivé kosti, topografické mapy a preventivka

**V marketech najdete množství titulů, ale jak objevit ty kvalitní? **Každý týden je vybírá Apple, ale řada z nich má i verzi pro Android. **Výsledkem jsou kolekce těch nejlepších aplikací svého druhu.

Adam Kos
Nejlepší aplikace
Tohle nám na keynote neřekli. Nové verze systémů od Applu přináší nejen novinky, ale i omezení

Tohle nám na keynote neřekli. Nové verze systémů od Applu přináší nejen novinky, ale i omezení

** Apple předvedl na WWDC působivé novinky ** U některých ale neřekl úplně všechno ** Toto je pět zásadních detailů, které byste měli vědět

Martin Miksa
WWDCiOSSoftware pro mobily
Tohle superodolné monstrum vás dostane vylepšenou termovizí, nočním viděním a laserovým ukazovátkem

Tohle superodolné monstrum vás dostane vylepšenou termovizí, nočním viděním a laserovým ukazovátkem

** Odolné smartphony s logem AGM vždy něčím překvapí ** Nový Glory G1S dostal do výbavy zatím nejlepší mobilní termovizi ** Za zmínku stojí špičková odolnost i integrovaný laser

Martin Chroust
TermokameraZvýšená odolnostSnapdragon
Recenze tabletu Samsung Galaxy Tab S8 Ultra. Tenhle „drobeček“ se vymyká snad všemu

Recenze tabletu Samsung Galaxy Tab S8 Ultra. Tenhle „drobeček“ se vymyká snad všemu

** Galaxy Tab S8 Ultra je největší tablet od Samsungu ** Je to také největší tablet, který jsme v redakci kdy měli ** Co vše umí tato multimediální bestie od Samsungu?

Martin Chroust
TabletyRecenze
eSIM dostanete do každého smartphonu. Vypadá jako běžná nanoSIM, má však svou paměť i systém

eSIM dostanete do každého smartphonu. Vypadá jako běžná nanoSIM, má však svou paměť i systém

** Víte, že eSIM dnes může mít úplně každý telefon s Androidem ** Budete jen potřebovat kartičku eSIM.me, která vypadá jako nanoSIM ** Podle její ceny se odvíjí kapacita úložiště eSIM profilů

Martin Chroust
SIMeSIMAndroid
Studie sledovala přesnost chytrých hodinek. V měření kalorií jsou prakticky nepoužitelné

Studie sledovala přesnost chytrých hodinek. V měření kalorií jsou prakticky nepoužitelné

** Chytré hodinky dnes změří spoustu věcí, přeností ale někdy pokulhávají ** Studie se zaměřila na měření spálených kalorií ** Výsledky pro žádné z hodinek nedopadly dobře

Martin Miksa
MěřeníChytré hodinkyApple Watch