Neznámí výrobci: Benq - ten, který koupil Siemens

Společnost Benq jsme pro další díl seriálu o neznámých výrobcích nevybrali náhodou. Benq se začátkem příštího roku stane vlastníkem mobilní divize společnosti Siemens. Jeho současné mobilní telefony nám tak mohou ukázat směr vývoje nových mobilů, pojďme se na ně tedy podívat.

Společnost Benq vznikla přejmenováním divize Acer CM na přelomu let 2001 a 2002. Z počátku byly některé výrobky prodávány pod dvěma značkami, postupem času však Benq vyrostl v soběstačnou a poměrně progresivní společnost s vlastním vývojem. V současné době má pod palcem několik odvětví: LCD displeje a televizory, projektory, digitální fotoaparáty, notebooky, příslušenství pro počítače, osobní Mp3 přehrávače a konečně mobilní telefony pro sítě CDMA i GSM. V některých odvětvích si nestojí vůbec špatně. Výrobky se jménem Benq jsou určeny spíše pro běžné uživatele, jimž se odvděčí příznivými cenami.

Benq má v současné době zhruba třicet tisíc zaměstnanců, z toho asi dva tisíce výzkumníků a vývojových specialistů. Roční obrat činil v roce 2002 přes pět miliard dolarů. Takřka všechny hlavní výrobní továrny jsou situovány do míst s levnou pracovní sílou: Malajsie, Mexiko, Tajwan a Čína. Společnost působí takřka po celém světě, oficiální zastoupení v České republice i na Slovensku ale zatím chybí. Po koupi mobilní divize Siemensu je ale takřka jisté, že se s mobilními telefony Siemens, Benq-Siemens a později jen Benq v naší zemi určitě setkáme. Podívejme se na současnou nabídku, která může napovědět, jakým směrem se mobilní telefony Siemens uberou. Podrobnosti o celé transakci si můžete přečíst ve včerejším článku.

V následujícím přehledu si představíme mobilní telefony Benq, které se prodávají nebo budou prodávat na evropských trzích. Všechny modely jsou určeny pro sítě GSM.

S700 – s Mp3 a paměťovou kartou

Za véčko, jakým je S700, by se nemusel stydět kterýkoliv výrobce z první pětky. S700 umí přehrávat hudbu ve formátu Mp3 a jelikož by byla vestavěná paměť o velikosti 16 MB nedostatečná, nechybí slot pro paměťové karty typu mini-SD. Přenos hudebních souborů zajišťuje rozhraní USB. V dnešní době je samozřejmostí megapixelový fotoaparát s podporou videa a dva barevné displeje. Vnější, pasivní, zvládá čtyři tisíce barev. Vnitřní pak disponuje rozlišením 128 ×160 obrazových bodů, které rozlišují přes 260 tisíc barev.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Benq S700

Pro vášnivé hráče je připravena platforma Mophun, nechybí podpora Wapu 2.0 a GPRS.. To všechno je zabaleno do jednoho ze tří různých barevných kabátků o slušných rozměrech 82 × 41 × 21 milimetrů a hmotnosti 90 gramů.

A500 - s oběma barevnými displeji

A500 je klasickým malým véčkem poměrně střídmého a nenápadného designu. Škoda jen externí antény. Vnějšímu krytu dominuje displej s podporou čtyř tisíc barev a čočka vestavěného fotoaparátu, jehož specifikaci ale výrobce bohužel nezveřejňuje. Vnitřní displej pak podporuje dokonce 262 tisíc barev a solidní rozlišení 128 × 160 bodů. Z běžných funkcí nechybí nic podstatného: podpora multimediálních zpráv, polyfonní melodie, Java, GPRS a podobně.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Benq A500

Velkou devízou tohoto modelu je vestavěná paměť: celých dvacet megabajtů, z nichž zhruba šestnáct je určeno pro fotografie a video. Tato paměť je využívána také pro telefonní seznam a textové zprávy, kterých lze uchovat celou tisícovku.

Zástupce íček: M100 a M300

Zástupcem klasických „íčkových“ telefonů v nabídce Benqu je model M100. Vyznačuje se mladistvým designem který se zalíbí zejména teenagerům. Nicméně funkční výbava dnes již nikoho neohromí: displej je pouze pasivní a polyfonní melodie jsou pouze šestnáctihlasé. Zkrátka lowend pro nenáročné uživatele jak má být.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Benq M100 • Benq M300

Lépe je na tom po funkční a stránce model M300: podporuje multimediální zprávy, GPRS i WAP ve verzi 2.0. Tento model zvládá dokonce i synchronizaci s osobním počítačem. M300 je elegantnější a mohl by zaujmout i ty uživatele, kteří nepovažují mobil za pouhý nástroj komunikace. Oba modely disponují stejnými rozměry 102 × 44 × 18 milimetrů a hmotností 86 gramů.

P30: chytrý telefon se Symbianem

Benqu nejsou neznámé ani chytré telefony, živoucím důkazem je model P30 postavený na platformě Symbian OS v7.0 + UIQ 2.1. Jde tedy o přímou konkurenci zavedeným komunikátorům P800-P910i od Sony Ericsson. Ve srovnání s nejmodernějším modelem je Benq P30 štíhlým fešákem, jehož fazónu kazí snad jen špalík antény.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Benq P30

Displej podporuje standardní rozlišení 208 × 320 obrazových bodů a barevnou hloubku pětašedesát tisíc barev. Rozšíření paměti nahrává slot Secure Digital/Multi Media Card, samozřejmostí je komunikace s počítačem a možnost instalace nejrůznějšího softwaru.

S660c a S670c – véčka jako každá jiná

Modely S660c a S670c jsou si velmi podobná. Jejich vnější displej je typu OLED a vnitřní disponuje rozlišením 128 × 128 obrazových bodů. Oba spojuje také velká kapacita pro textové zprávy i kontakty, čtyřicetihlasé polyfonní melodie a podpora multimediálních zpráv. Vyšší model je navíc vybaven fotoaparátem s dnes již nízkým rozlišením 0,3 megapixelu a podporu pro synchronizaci s počítačem.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Benq S660c

Obě véčka se svou výbavou řadí spíše do kategorie určené nenáročným uživatelům.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Benq S670c

Chystané novinky

Benq chystá také několik zajímavých přístrojů. O komunikátoru P50 jsme již na Mobilmanii psali. Půjde o komunikátor na platformě Windows Mobile s malou qwerty klávesnicí a Wi-Fi.

Klepněte pro větší obrázek 
Benq P50

Další zajímavostí je již oficiálně představený Z2, mobilní telefon přísně kvádrového tvaru. Z2 bude mít vestavěný fotoaparát, rádio i Mp3 přehrávač, kterému sekunduje mini-SD slot pro paměťové karty. Zřejmě největším úskalím tohoto modelu budou netypicky rozložená alfanumerická klávesnice. Na zahraničních trzích by měl být dostupný v druhé čtvrtině tohoto roku.

Klepněte pro větší obrázek 
Benq Z2

Zajímavé i méně zajímavé kousky

Společnost Benq je na trhu s mobilními telefony vlastně nováčkem, o to víc překvapí vyspělost modelů S700 či komunikátoru P30. Benq dokazuje, že umí držet krok s mnohem silnějšími konkurenty a nyní, s divizí Siemensu, bude mít mnohem větší možnosti. Nezodpovězenou otázkou zůstává, zda-li si Benq-Siemens udrží kvalitu, dobrou pověst a hlavně rychlé technologické tempo.

Diskuze (13) Další článek: Fakta: Siemens + Benq = velká láska

Témata článku: Benq, Siemens, Kter, Roční obrat