Neznámí výrobci: Bird - jeden ptáček létá i u nás

Znáte mobilní telefony značky Bird? Oficiálně se k nám nedováží, až na jednu skrytou výjimku, ale rozhodně stojí za povšimnutí. Produktová řada tohoto čínského výrobce je velmi rozmanitá. Už jste viděli véčko se dvěma vnitřními displeji?
Neznámí výrobci: Bird - jeden ptáček létá i u nás
Kapitoly článku

Historie

Firma Bird byla založena v roce 1992 v Číně a není tedy na trhu s mobilními zařízeními žádným nováčkem. Celý název společnosti je Ningpo Bird Co., Ltd. a její sídlo je ve městě Fenghua City v provincii Zhejiang. Firma se začala nejprve prosazovat výrobou pagerů. V tomto oboru slavila velký úspěch v roce 1997, když se stala největším výrobcem pagerů v Číně. Do výroby mobilních telefonů se firma Bird vrhla až v roce 1999 a zabývá se jí dodnes. V roce 2003 vzniklo nové seskupení s označením Bird international, jehož cílem bylo proniknout s výrobky Bird na světové trhy.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Fotografie základen firmy Bird

Mezinárodní obchodní centrum firmy Bird sídlí v Hong Kongu, jakožto obchodnickém srdci asijského kontinentu. A že se firmě průnik do světa mobilních telefonů daří, o tom vypovídají údaje na stránkách firmy Bird. Z těch totiž vyplývá, že firma obsadila v letech 2003 a 2004 s podílem 2% dokonce osmé místo na trhu s mobilními telefony. Za sebou firma nechala třeba Mitsubishi nebo NEC a firma Panasonic na sedmém místě předbehla Bird jen o jedno procento. Pravda, proti Nokii s podílem kolem třiceti procent trhu je to na první pohled málo. Ale vzhledem k tomu, že u nás je značka Bird prakticky neznámá, může to být pro mnohé překvapením. Za účelem ještě většího průniku do světa mobilů uzavřela firma Bird v roce 2004 partnerství s firmou Siemens. Jak je tomu dnes poté, co Siemens mobilní divizi prodal firmě Benq, není jasné.  

Klasika z Číny

Za dobu své působnosti stihla firma vyprodukovat celkem slušnou řádku mobilů, z nichž mnohé jsou velice zajímavé. Číslem jedna v plejádě mobilních telefonů firmy Bird je dozajista véčko s nezvyklým označením DoEasy E860. Jedná se o mobil o rozměrech 87 × 47 × 22 mm a hmotnosti 92 gramů. Z vnější strany nenajdete žádný displej, zato uvnitř po rozevření telefonu najdete hned dva. Ten hlavní má rozměry 176 × 220 obrazových bodů, je aktivní a umí zobrazit 262 tisíc barev.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Různé pohledy na DoEasy E860

Nenajdete tu ale žádnou klasickou klávesnici. K ovládání mobilu je třeba použít stylus a dotykový displej, jak je ostatně vidět na obrázcích. Najdeme tu VGA fotoaparát s možností natáčet video, dále mobil umí rozpoznávat text rukopisu a nabízí čtyřicetihlasé polyfonní vyzvánění. Kromě toho má mobil další funkce, které nevybočují ze standardu: GPRS, wap, budík atd. Kromě DoEasy E860 existují ještě další modely řady DoEasy, které jsou určeny jen pro konkrétní trhy a jsou velmi málo známé. Jedná se např. o DoEasy E858, E859 nebo E868

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Ještě jednou E860 • E858 • E859

Ačkoli je Bird asijský výrobce, mezi jeho modely je překvapivě mnoho mobilů klasické konstrukce. Jedná se především o modely řady S. Jako první stojí za zmínku S789, který má rozměry 105 × 43 × 13 mm a hmotnost 80 gramů. Je to tedy velmi tenký mobilní telefon, který dokonce o milimetr trumfnul žiletku Razr V3 od Motorola. Displej má rozlišení 128 × 160 obrazových bodů a dokáže zobrazit 65 tisíc barev. Funkčně je telefon opět průměrný. Je třeba zmínit VGA fotoaparát, jehož objektiv je umístěn na zadní straně.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek  
Tenoučký S789 • dva pohledy na S580

S vlastnostmi jsou na tom podobně i ostatní modely řady S, proto se funkcemi již dále zabývat nebudeme a zaměříme se na design. Další model S580 je také vcelku tenký, ale už ne tolik. Jeho rozměry jsou 107 × 46 × 16 mm a hmotnost 76 gramů. Displej na přední straně je stejný jako u předchozího modelu, ale fotoaparátem na zadní straně má menší rozlišení. Co však stojí za pochvalu je design. Kombinace černé s oranžovou a stříbřitou působí velice svěžím dojmem. Naopak nevýrazně působí stříbrný mobil s označením S570. To se ale rozhodně nedá říci o modelu S590, který se díky svému robustnímu tvaru a množství hran jistě s jiným mobilem zaměnit nedá. Jeho funkční výbava je stejná jako u modelu S580.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
S570 • originální S590

Obligátní véčka

Jako u každého asijského výrobce i zde najdeme slušnou řádku véčkových modelů. Patří mezi ně především typová řada A, kam spadají modely A120, A130 a A150. Všechny tři modely nejsou nijak výjimečné svými funkcemi. Mají vestavěný fotoaparát na přední straně, hlavní displej má rozlišení 128 × 160 obrazových bodů a vnější diplej je monochromatický. Véčka mají integrovanou anténu, což jistě spousta uživatelů ocení. Jinak se modely vzájemně lií především designem.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Áčková véčka: A150 • A120 • A130

Aby značení mobilů nebylo pro uživatele tak jednoduché, na písmeno S začínají kromě klasických telefonů i véčkové modely, které mají falešný vnější displej. Místo vnějšího displeje jsou tu pouze okénka v horní odklápěcí polovině. Jedná se třeba o mobil S1160 Plus a o jeho monochromatického bratříčka S1160, dále pak třeba o model S1190 nebo S1199. Mobily této řady se vyznačují krom okénka na přední straně také displeji s malým rozlišením a malým počtem barevných odstínů.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
S1160 • S1186 • S1199

Za zmínku stojí jistě i modro šedé véčko V5510, které má vnitřní barevný displej s pětašedesáti tisíci barvami a vnější trojřádkový monochromatický displej. A teď to nejlepší na konec. Véčkové modely si totiž uzavřeme čerstvou novinkou D700. Jedná se o velmi zajímavé véčko nesymetrické robustní konstrukce. Mobil je opatřen 2MPx fotoaparátem s možností nahrávání videa, který má objektiv umístěn na boku v místě kloubu. Dále je tu vnitřní i vnější displej se schopností zobrazit až 262 tisíc barev. Další údaje jsou vzhledem k nedávnému představení ještě nejasné. Obrázky o výjimečnosti tohoto telefonu vypovídají nejlépe.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Horká novinka D700

Jeden už možná máte

Mobilní telefony Bird jsou velmi rozmanité, takříkajíc každý pes jiná ves. Alespoň si může vybrat každý. Z vlastností mobilů Bird je patrné zaměření na střední a spíše nižší třídu telefonů. Proto také ve výčtu mobilů této firmy chybí opravdový tahoun, tedy nadupaný model, který bude mít většinu datových funkcí, pořádný fotoaparát, prvotřídní displej, paměťovou kartu, rádio a další moderní vymoženosti. Do vyšších sfér snad ale zamíří zmíněná novinka D700.

A víte, že se s jedním telefonem z dílny společnosti Bird můžete setkat i u nás? Model Bird SC14 se u nás prodává pod značkou Sagem a jedná se o stylové véčko pro ženy myC-3b

Klepněte pro větší obrázek
Sagem nebo Bird?


V další kapitole najdete jako obvykle obrázkovou galerii, která obsahuje i obrázky, které se do textu článku nevešly.

Témata článku: NAS, Motorola Razr, Motorola Razr V3, Mezinárodní obchod, Nedávné představení, Asijský výrobce, Obchodní centrum, Bird


Určitě si přečtěte